TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Стара жена повредена пред Собранието: Ова се лузни од предавството

Република - 17.06.2018

Има неколку повредени во демонстрациите што вечерва се случуваат пред Собранието на Македонија. Интервенираше и Брзата помош. Полицијата употреби десетина шок бомби и солзавец за растурање на демонстрантите.

111 поврзани вести »

Ванковска: На една жена и падна шок бомба во скут, еден пријател е застрелан со гумен куршум

Република - 17.06.2018

Унивезритетската професорка Билјана Ванковска на својот фејсбук профил коментира за прекумерната сила која вечерва се употребува од страна на полицијата против луѓето кои протестираат пред Собранието.

Телефонски повик го прекинал состанокот Орбан – Јанша: Трамп телефонски му ја честитал победата на унгарскиот премиер

Република - 17.06.2018

Телефонски повик го прекинал состанокот во Будимпешта меѓу претседателот на Соловенечката демократска партија и кандидат за мандатар на словенечката влада Јанез Јанша и унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Чај за слабеење од три состојки: Првите позитивни резултати по 24 часа

Република - 17.06.2018

Благодарение на состојите во овој напиток – зелениот чај, циметот и ловоровиот лист, овој напиток совршено ги согорува масните наслаги од стомакот, бутовите и задникот. Воедно тој ги забрзува метаболитичките процеси во организмот, го подобрува ...

5 поврзани вести »

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Тензично пред Собрание – Комитите го пробија кордонот (ВИДЕО)

Република - 17.06.2018

Накратко по почетокот на протестот пред Собранието на Р.Македонија, дојде до судир помеѓу полицијата и демонстратите, откако истите ја срушија заштитната ограда пред Собранието. Полицијата ја растера толпата со шок-бомби и солзавец.

143 поврзани вести »

Мицкоски го поведе народот во Битола (ФОТО+ВИДЕО)

Република - 17.06.2018

Над 20 илјади граѓани се собраа денеска во Битола на маршот организиран од опозициската ВМРО-ДПМНЕ против промена на уставното име на Република Македонија. Огромен број симпатизери и членови на ВМРО-ДПМНЕ, но и граѓани кои силно се противат на ...

67 поврзани вести »

Моќен, обединувачки говор на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ од Битола (ВИДЕО)

Република - 17.06.2018

ВМРО го носи заветот на генерации и генерации Македонци за независност, слобода и своја суверена, независна држава, Република Македонија. Тие генерации браќа и сестри корави и цврсти Македонци за оваа своја цел, неретко плаќале со највисоката цена, ...

Утре почнува уписот во средните училишта

Република - 17.06.2018

Во јавните средни училишта во земјава утре и задутре ќе се спроведе првото пријавување и запишување ученици за учебната 2018/2019 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места ќе бидат објавени на 20 ...

33 поврзани вести »

Пукотници во Атина: Огнена пресметка меѓу Руси и Албанци на улиците

Република - 17.06.2018

Немири кои избиле меѓу две групи на Руси и Албанци прераснале во огнена пресметка попладнево во Атина, при што се повредени две лица. Полицијата соопшти дека засега не е позната причината за инцидентот и потврди дека двете групи употребиле оружје.

9 поврзани вести »

Таксистот од Москва: Не сум терорист, само ми се спиеше

Република - 17.06.2018

Сообраќајната несреќа во која таксист налета на осум мексикански навивачи сепак не е терористички чин, туку се должи на премореноста на возачот на таксито. Тој беше сослушан од страна на полицијата и против него ќе биде покрената соодветна судска ...

Oтворен 51. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура

Република - 17.06.2018

Седумдесет и четири странски студенти кои го слушаат предметот македонски јазик во рамки на студиските програми на своите универзитети, студенти кои истражуваат теми во врска со македонскиот јазик, литература и култура и научни работници и ...

9 поврзани вести »

Јанушев: Во наредните денови следуваат акции против промена на името

Република - 17.06.2018

Во наредните денови ќе следат многу активности и настани, ќе направиме сѐ што е во согласност со Уставот и законите за да спречиме капитулација на државата, рече генералниот секреатар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на протестниот марш во Битола.

Тешка сообраќајка попладнево кај Плетвар – Шлепер излетал од патот (фото)

Република - 17.06.2018

Товарно возило шлепер со штипски таблички попладнево излетал од патот при спуштање од превојот Плетвар. Како што јавуваат очевидци, сообраќајот на овој пат е во застој, а заради обилните дождови состојбата на сообраќајницата е во лоша состојба и ...

36 поврзани вести »

Промоција на монографијата „Цртежи“ од Павле Кузмановски во Паркот на книгите

Република - 17.06.2018

Во мултимедијалниот центар на Матица од Скопје, во Паркот на Книгите, на 18 јуни (понеделник) во 12 часот ќе биде промовирана монoграфијата „ЦРТЕЖИ“ од Павле Кузманоски. За делото на познатиот македонски сликар ќе говорат проф.

7 поврзани вести »

Утре почнува Меѓународниот театарски фестивал на комедијата „Гола Месечина – 2018“

Република - 17.06.2018

Утревечер почнува Меѓународниот театарски фестивал на комедијата „Гола Месечина – 2018“. На денот на свеченото отворање на манифестацијата ќе биде изведена претставата „ jedvanosimsoboakalomistobo “ во режија на Алеш Курт, во продукција на ...

17 поврзани вести »

Јакимовски: Заев и Димитров ќе одговараат пред државните институции за промената на името (видео)

Република - 17.06.2018

Претседателот на ГРОМ, Стевче Јакимовски на денешниот протестен марш во Битола најави дека неговата партија ќе го бојкотира референдумот за промена на името. – Секој патриот, секој чесен граѓанин, секој што држи до достоинството треба да им каже ...

9 поврзани вести »

Јадењето беше прекрасно, се’ наликуваше на свадба: Коѕијас и Ципрас си заминаа по ручекот во Отешево

Република - 17.06.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас и премиерот Алексис Ципрас заминаа по свечениот ручек кој беше организиран во Отешево. Коѕијас на заминувањето истакнал: – Среќни сме за договорот и во Отешево имавме конструктивен разговор со ...

Освежување на имиџот на партијата: ВМРО-ДПМНЕ презентира модерен лик во Битола (ФОТО)

Република - 17.06.2018

На 28-годишнината на партијата, ВМРо-ДПМНЕ во Битола настапи со нов визуелен лик. Новиот визуелен идентитет на ВМРО-ДПМНЕ се базира на еден основен графички мотив –модерна интерпретација на високо подигнати и гордо развиорени знамиња.

Преку шумата се обиделе да дојдат до шаторот кај Заев и Ципрас: Инцидентот во грчка Преспа траел цели 4 часа (видео)

Република - 17.06.2018

Неколку лица се повредени во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија”, јавуваат грчките медиуми.

65 поврзани вести »

Ја удрил со тап предмет во главата, па ја избол со нож: Уапсен убиецот на милионерката Лашманова во Котор

Република - 17.06.2018

Албанската полиција во Тирана го уапси Арсение Становиќ, по кого црногорската полиција имаше распишано потерница, под сомнение дека ја убил украинската милионерка Анастасија Лашманова . Во моментот на апсењето, Становиќ (22) бил заедно со неговиот ...

10 поврзани вести »