TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Сообраќајка на патот Куманово-Крива Паланка, сообраќајот во прекин

Република - 20.03.2018

Попладневно на регионалниот пат Куманово – Крива Паланка се случи сообраќајна несреќа поради која во прекин е сообраќајот од 15 часот и 30 минути. Сообраќајката е во близина на село ...

16 поврзани вести »

Димовски: Да ги потсетам пратениците на СДСМ дека тие лично учествуваа во исти такви протести пред куќите на ...

Република - 20.03.2018

Во емисијата „Без ракавици” на Алфа ТВ, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски истакна дека начинот на донесување на Законот за јазиците е преседан кој можеби ќе се повтори во иднина од некоја друга власт.

22 поврзани вести »

Почина основоположничката на македонската балетска сцена, Бранѓолица

Република - 20.03.2018

Денеска, на 82-годишна возраст почина балерината Вера Бранѓолица, родена Божиновска, една од основоположниците на балетската сцена во Република Македонија. Родена е во Скопје, 1936 година и од нејзината 14 годишна возраст ја започнува нејзината ...

16 поврзани вести »

Заев тврди: Не сме разговарале за конкретно име од наша, ниту од грчка страна

Република - 20.03.2018

изјави денеска на прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев. Според него, нацрт-спогодбите се алатки што можат да бидат од помош во процесот на преговори, но клучен елемент е нацрт-меѓународен договор што треба да дојде од медијаторот на ОН ...

41 поврзани вести »

Судот со двојни аршини и непочитување на законот: Обвинителите добредојдени гости во Кривичен, одбраната нема пристап!

Република - 20.03.2018

Во последно време во судовите може да се види пракса која не е позната во законот, коментираат експертите. Според нив праксата во Кривичниот суд покажува дека обвинители може да одат на консултации кај судиите, додека претставници на другата страна ...

Мицкоски: Граѓаните се револтирани од законот за јазици, Владата да го повлече и да се направи во согласност со Уставот

Република - 20.03.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање порачува дека граѓаните се револтирани од законот за јазици. Тој порачува Владата да го повлече законот и да се направи во согласност со Уставот -Реакциите се навистина ...

94 поврзани вести »

Адвокатот Дуковски смета дека основите за сомнение на Чавков не се ниту за дисциплинска, а не пак за кривично дело

Република - 20.03.2018

Врховниот суд денеска на јавна седница одлучува за притворите на обвинетите од настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април. Петочлениот совет од судии одлучува за 13 жалби поднесени од 15 осомничени од настаните на 27.

Македонија ѝ достави на Грција нацрт-договор за решавање на името

Република - 20.03.2018

Македонија достави до грчкото Министерство за надворешни работи македонски нацрт-договор за решавање на прашањето за името, откако пред неколку дена во Скопје пристигна грчкиот нацрт-договор,соопшти денеска министерот за надворешни работи, Никола ...

78 поврзани вести »

Скопје на најниско ниво според квалитетот на живот во регионот

Република - 20.03.2018

Скопје на дното на градовите според квалитет на живот, покажуваат истражувањата на американската консултантска фирма Мерсер. Од 231 град кои се наоѓаат на листата, главниот град на државава на фрапантно 161 место, што е пад од две места во однос на ...

25 поврзани вести »

Уште еден поп зад решетки заради дрога

Република - 20.03.2018

Полицијата во Краљево синоќа го уапсила С.М. (26), свештеник од Крушевац, кај кого пронашла 52 грама марихуана и 55 грама амфетамин, пренесе Б92. На свештеникот му е одреден притвор, а полицијата истражува дали има врска со претходен случај со дрога ...

9 поврзани вести »

МАНУ: Не може да се преговара за идентитетот и промена на Уставот

Република - 20.03.2018

Македонската академија на науките и уметностите апелира за изнаоѓање заемно прифатливо решение за прашањето за името и ги охрабрува политичките водства на Македонија и на Грција да ја преземат одговорноста и храбро да се соочат со реалностите на ...

Како дошла Ременски до вибер-комуникацијата на ВМРО-ДПМНЕ: Стои ли МВР зад операцијата?

Република - 20.03.2018

Вибер-комуникација на општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ утрово осамна на приватниот Фејсбук профил на потпретседателката на СДСМ, Фросина Ремеснки, сопруга на Јовче Ременски, функционер во МВР и близок соработник на Оливер Спасовски.

Таравари: Новиот буџет на општина Гостивар ќе предизвика отпуштањa

Република - 20.03.2018

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари предупредува дека општинскиот Буџет кој денеска беше изгласан со поддршка на мнозинството во Советот ќе предизвика отпуштања на вработени во градинките, комуналното претпријатие и противпожарната единица.

30 поврзани вести »

Нова милионска набавка: Градоначалникот на Ново Село купува луксузна црна лимузина од 36.000 евра

Република - 20.03.2018

Општина Ново Село распиша оглас за набавка на ново патничко моторно возило (лимузина) по пат на финансиски лизинг. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 2.190.678 денари, а главен критериум за доделување на договорот е најниска цена.

Она што Путин го направи после гласањето, го остави светот без текст (видео)

Република - 20.03.2018

Во Руската Федерација вчера беа одржани избори на кои, повеќе од убедливо, победи актуелниот шеф на државата, Владимир Путин. Тој ја изврши својата граѓанска должност во својата изборна единица, а дека бил убеден во својот триумф се видело и по ...

Македонец загина во Мајами, на семејството му требаат 20.000 долари за да се транспортира телото

Република - 20.03.2018

Делчевецот Дејан Димитровски-Зиле почина вчера во Мајами, САД, а семејството бара донации од хуманите луѓе, како би го транспортирале неговото тело во родната земја, пренесува delcevo365.mk.

Денеска плаќајте кафе со поезија

Република - 20.03.2018

Во, среда, 21.03.2018 , со почеток од 10 .00 часот , во Лофт, Мајдан, Наргиле, Фонтана, Дион, Центар бар, Баду бар, Џус бар, Сквер21 во Скопје и „Чао кафе“ во Велес ќе започне кампањата „Плати со поезија“ организирана од страна на Јулиус Мајнл по ...

22 поврзани вести »

Две жени се степале во македонската Влада

Република - 20.03.2018

Околу 11 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека во подрумските простории на Влада на Република Македонија, во пералните, 34-годишната М.Д. и 40-годишната А.Н. вработени во пералната односно во СОЗР, по меѓусебна вербална ...

36 поврзани вести »

Се трага по маж и две жени од Скопје

Република - 20.03.2018

Вчеравечер во 22.30 часот, Д.Ѓ. (70) од Скопје пријавил дека во 9 часот од дома во непознат правец се одалечил неговиот син Д.Ѓ.(41). Додека во 12 часот во Полициското одделение Сарај И.Н.

22 поврзани вести »

Прослава на Франкофонијата со концерт на „Фолтин“

Република - 20.03.2018

Францускиот институт во Скопје в четврток, 22 март 2018, со почеток во 20 часот, во Младинскиот културен центар (кино „Фросина“), организира концерт на македонската група „Фолтин“ со наслов „Фолтин за Франкофонијата“.

3 поврзани вести »