TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Руските дипломати протерани од Велика Британија се враќаат во Москва

Република - 20.03.2018

Во Москва денеска попладне се очекува да пристигнат 23-цата руски дипломати, кои беа протерани од Велика Британија поради спорот што настапа по труењето на поранешниот двоен шпион Сегеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солсбери, за ...

42 поврзани вести »

СОКОМ наградата „Георги Божиков“ им ја додели на „Биг бенд“ за најуспешна изведба на македонско дело во изминатата ...

Република - 20.03.2018

Добитник на наградата „Георги Божиков“ за најуспешна изведба на македонско дело во изминатата 2017 година е Наградата „Георги Божиков“ која Сојузот на композитори на Македонија – СОКОМ ја доделува на музички уметници и ансамбли за најуспешна јавна ...

8 поврзани вести »

Мило Ѓукановиќ ќе се бори за нов претседателски мандат

Република - 20.03.2018

Лидерот на Демократската партија на социјалистите во Црна Гора (ДПС), Мило Ѓукановиќ ќе биде кандидат на партијата на претседателските избори во Црна Гора, закажани за 15 април. Главниот одбор на ДПС синоќа едногласно одлучи да го кандидира ...

13 поврзани вести »

Делчево: Ги оставиле децата на чување кај дедото, семеен пријател го допирал девојчето по телото

Република - 20.03.2018

Вчера во 12.35 часот во Полициската станица Делчево 37- годишна жена пријавила дека на 16.03.2018 година околу 20.30 часот, додека со нејзиниот сопруг не биле дома, а нивните две малолетни деца на возраст од 12 и 14 години останале дома со нивниот ...

24 поврзани вести »

„Антолог“ ќе промовира две книги од македонски автори

Република - 20.03.2018

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со особено задоволство ги најавува двете книжевни промоции на дела од македонски автори што ќе се одржат во текот на оваа недела. Станува збор за мотивациската книга Инспирирај се за промени од македонската ...

5 поврзани вести »

Сега е официјално – Цеца доби снаа, Вељко ја запроси девојката (фото)

Република - 20.03.2018

Богдана Родиќ, девојката на Вељко Ражнатовиќ се пофали на Инстаграм со веренички прстен и на тој начин објави дека ќе биде идната госпоѓа Ражнатовиќ, јавуваат српските медиуми. Откако ја започнале врската, тие двајца се неразделни, а Богдана му била ...

17 поврзани вести »

Превртен камион го прекина сообраќајот на патот Крупиште-Пробиштип

Република - 20.03.2018

Поради извлекување на превртен камион во прекин е сообраќајот на магистралниот пат село Крупиште – Пробиштип. Прекинот на сообраќајот ќе трае до извлекување на камионот кој вчера попладне се превртел во ниви крај патот, а возачот нема значителни ...

Анкица Митровска изложува вечерва во галеријата „Ко-Ра“

Република - 20.03.2018

Во галеријата „Ко-Ра“ при Дом на градежници, утревечер (20 март – вторник) ќе биде отворена самостојна изложба на уметницата Анкица Митровска со наслов„ CAUTION: X.G.O.T.A.V.O.I.D.! -(exclusive grounds of the angsty vigilant observers in ...

Ги нарекуваат духови на Путин – за оваа најмоќна група во Русија малку се знае (Видео)

Република - 20.03.2018

Федералната служба за обезбедување (ФСО) е најтајната специјална организација во Русија, позатворена дури и од ФСБ. Оваа моќна служба има задача да го заштитува рускиот претседател Владимир Путин.

7 поврзани вести »

Познат новинар пронајден мртов под сомнителни околности во Романија

Република - 20.03.2018

Романската полиција соопшти дека истражува сомнителна смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во неговиот дом во близина на Букурешт. Полицискиот портпарол Чиприан Романеску синоќа изјави дека Андреј Георге починал под сомнителни околности ...

7 поврзани вести »

Скандал во Израел: Абас го нарече американскиот амбасадор во Израел „кучкин син“

Република - 20.03.2018

Палестинскиот лидер Махмуд Абас го обвини амбасадорот на САД во Израел, Дејвид Фридман дека ја подржува изградбата на еврејски доселенички населби на Западниот Брег, нарекувајќи го при тоа „кучки син“.

5 поврзани вести »

Вуцис: Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

Република - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

20 поврзани вести »

Македонскиот ПЕН центар утре организира чествување на Светскиот ден на поезијата

Република - 20.03.2018

Чествувањето на Светскиот ден на поезијата утре традиционално го организираат Македонскиот ПЕН центар и НУБ „Св. Климент Охридски“. -Во духот на убавата и долга традиција, Македонски ПЕН центар и Националната и универзитетска библиотека „Св.

„Морчиба“ на вториот викенд на „Скопје колинг 2018“

Република - 20.03.2018

Легендарниот трип хоп бенд „Морчиба“ на 22 јуни, ќе настапат како хедлајнери на вториот фестивалски ден, викендот помеѓу настапите на Аксвел и Ингросо и Тексас и Дарко Рундек, соопштија од „Авалон продукција“.

10 поврзани вести »

Каменос: Македонија е една и грчка

Република - 20.03.2018

Не прифаќаме ниту Северна, ниту Јужна, ниту Источна, ниту Западна Македонија, затоа што Македонија е една и грчка, вели лидерот на Независни Грци и коалиционен партнер во грчката Влада, Панос Каменос и уште еднаш го повтори неговиот цврст став од ...

Правела селфи, се лизнала и паднала во провалија

Република - 20.03.2018

Педесет и три годишна туристка од Јужна Кореја која со својата група правела обиколка на Плитвичките езера во Хрватска, на незаграден дел од стазата се лизнала и паднала во провалија длабока 70 метри.

7 поврзани вести »

Никос Коѕијас: Предлозите и агендата за идна соработка се испратени до Скопје

Република - 20.03.2018

Текст што ги содржи грчките предлози и агенда за идна соработка е испратен до Скопје, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Брисел, по советот за надворешни работи на ЕУ. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Коѕијас, во изјава за ...

58 поврзани вести »

Минов: Двојазичност каде што има нула Албанци не значи унапредување на правата на Албанците

Република - 20.03.2018

Ваков закон каков што се донесе на целата на територија во сите органи на сите нивоа, каде што има нула Албанци како што се Кавадарци, Тиквешијата или источна Македонија, тоа не е унапредување на правата на употребата на мајчин јазик на Албанците ...

Редовно годишно собрание на МАНУ

Република - 20.03.2018

Македонската академија на науките и уметностите денеска ќе одржи Редовно годишно собрание. Претседателот на МАНУ, академик Таки Фити, ќе поднесе експозе на тема „Македонската академија на науките и уметностите во 2017 и 2018 година“.

Полицијата во Франција го приведе Никола Саркози

Република - 20.03.2018

Француската полиција денеска го приведе на распит поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози во рамки на истрагата за илегално финансирање на неговата предизборна ...

37 поврзани вести »