TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Извозот на Хрватска лани изнесуваше 23,9 милијарди евра, 30,3 отсто повеќе од годината претходно

Сител - пред: 6 часа

Вредноста на хрватскиот извоз на стоки минатата година изнесуваше 23,9 милијарди евра, што е за 30,3 отсто повеќе во споредба со 2021 година, додека увозот е зголемен за 46,4 отсто, на 41,6 милијарди евра, покажуваат денеска објавените податоци на ...

5 поврзани вести »

Советот на Град Скопје додели шест милиони денари за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Сител - пред: 6 часа

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница одлучи да додели парична помош во вкупен износ од шест милиони денари за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија, односно по три милиони денари за двете земји.

13 поврзани вести »

Предложено пописот во Црна Гора да се одржи во првата половина од ноември

Сител - пред: 6 часа

Комисијата за економска политика и финансиски систем на Владата на Црна Гора предложи пописот на населението да се одржи од 1 до 15 ноември годинава. Како што информираат од Владата за РТЦГ, датумот зависи од утрешната владина седница и дали ќе има ...

7 поврзани вести »

Општините Кочани и Виница ќе доделат финансиска помош за настраданите од земјотресите во Турција

Сител - пред: 7 часа

Општините Кочани и Виница ќе обезбедат хуманитарна помош за настраданите подрачја од земјотресите во Република Турција, а поддршката ќе биде парична, во рамки на буџетските можности на локалните самоуправи.

4 поврзани вести »

Сунак: Британија ќе ја поддржува Украина до одлучувачката победа на бојното поле

Сител - пред: 7 часа

- Британскиот премиер Риши Сунак во обраќање во Парламентот на Велика Британија нагласи дека ќе продолжи „да ја поддржува Украина за да обезбеди одлучувачка воена победа на бојното поле оваа година“.

90 поврзани вести »

Пожарникари од Велес на помош на настраданите од земјотресот во Турција

Сител - пред: 7 часа

Пожарникарите Димче Јованов, Кире Диковски, Александар Јолдашев, Рамадан Адилов и Роберто Шакиров се петтемина избрани од ТППЕ Велес кои попладнево ќе се упатат кон Република Турција да го дадат својот придонес за справување со последиците од ...

6 поврзани вести »

Дојави за бомби во 12 средни училишта и во МРТВ, Транспортен центар, ГТЦ, Џевахир Сити, ТЦ Ист Гејт, ТЦ Сити Мол

Сител - пред: 7 часа

Денеска (08.02.2023) околу 13.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на електронските адреси на 12 средни училишта, како и на МРТВ, Транспортен центар, ГТЦ, Џевахир Сити, ТЦ Ист Гејт, ТЦ Сити Мол е упатена закана за поставена експлозивна направа.

54 поврзани вести »

Почина пациент со цистична фиброза, АЦФ вели лекот го бара од 2020 година

Сител - пред: 7 часа

Еден од пациентите со цистична фиброза во државава денеска почина, информира Асоцијацијата за цистична фиброза. -Згасна еден живот- згасна еден свет! Асоцијацијата за цистична фиброза со преголема тага и скршеност известува дека денеска изгуби еден ...

91 поврзани вести »

Мицкоски за случајот Пендиков: Софија го исполитизира случајот за поен плус во предизборната кампања

Сител - пред: 8 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на новинарско прашање да даде коментар за секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков, кој по претепувањето во Охрид со бугарски владин авион беше пренесен на ...

126 поврзани вести »

Над 11.200 загинати во земјотресот во Турција и во Сирија

Сител - пред: 8 часа

Бројот на загинати во големиот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија се искачи над 11.200. Официјални лица и медицински лица соопштија дека 8.574 луѓе загинале во Турција и 2.662 во Сирија од потресот од понеделникот од 7,8 степени според Рихтер, ...

787 поврзани вести »

Од полноќ намалување на дизелот

Сител - пред: 8 часа

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1, 1 6 % во однос на одлуката од 6 . 2 .202 3 година.

42 поврзани вести »

Пожарникари од Куманово заминуваат за Турција за помош и поддршка на загрозеното население

Сител - пред: 8 часа

Петмина пожарникари во возила и опрема денеска заминуваат за Турција за да помогнат во справувањето со последиците од катастрофалниот земјотрес, соопштија денеска надлежните од Територијалната противпожарна единица Куманово.

787 поврзани вести »

Приведено лице во Радовиш за доиздржување затворска казна

Сител - пред: 9 часа

Во Радовиш синоќа во 20.35 часот полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го привеле Ф.Ш.(38) од село Зрновци. Како што денеска информираа од МВР, тој бил баран по потерница врз основа на наредба од Казнено-поправната установа ...

7 поврзани вести »

Кучиња трагачи се дресираат во Охрид

Сител - пред: 9 часа

Се зголемува бројот на кучиња трагачи во Охрид. Дресерот Ефто Стојаноски од клубот Куче спасител кој е прв од ваков вид во државава вели дека во неколку наврати биле повикувани и учествувале во потраги по исчезнати лица.

Прилеп бара државата да му ја отстапи универзалната спортска сала

Сител - пред: 9 часа

Прилепските спортисти бараат државата под итно да ја отвори „Универзална сала“ и да ја даде во владение на Општината за да истата стане достапна за спортистите. По серијата прилози на Сител дека двете најголеми спортски сали во Прилеп со години ...

2 поврзани вести »

И натаму ниски утрински температури, дневните во пораст

Сител - пред: 9 часа

Ќе продолжи периодот на стабилно и студено време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст. Најстудено ќе биде во петок и во сабота кога температурите ќе се спуштат и до -13 степени.

10 поврзани вести »

МВР: 98 товарни моторни возила упатени на вонреден технички преглед

Сител - пред: 10 часа

Во текот на вчерашниот ден (07.02.2023) во периодот од 08.00 до 12.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните ...

54 поврзани вести »

Штипски пожарникари спремни да заминат во Турција, со вториот македонски конвој

Сител - пред: 10 часа

Петмина штипски пожарникари од утринава се спремни за да заминат со вториот македонски конвој кон настрадните места по земјотресот во Турција. Командирот на ТППЕ-Штип, Дарко Коцев вели дека за три часа биле спремни, откако го добиле повикот од ...

106 поврзани вести »

Аргентина, Уругвај, Чиле и Парагвај поднесоа заедничка кандидатура за домаќин на СП 2030

Сител - пред: 10 часа

Претседателот на Аргентинската фудбалска федерација (АФА), Клаудио Тапија изјави дека Аргентина, Уругвај, Чиле и Парагвај поднеле заедничка кандидатура за домаќин на Светското првенство во 2030 година.

11 поврзани вести »

Сали: Два тима се спремни да се упатат кон погодените места од земјотресот, се чека одговор од турските власти

Сител - пред: 10 часа

Министерот за здравство Беким Сали денеска во изјава за медиумите кажа дека на јавниот повик што го објави Министерството за здравствени лица кои би се упатиле кон погодените места во Турција од земјотресот до синоќа се пријавиле 150 доброволци.

53 поврзани вести »