TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Во Сирија извлечено девојче по 40 часа под урнатините | ВИДЕО

Сител - пред: 12 часа

Во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, спасено е мало девојче. 40 часа беше под урнатините, а го извлекоа припадниците на Белите шлемови. Белите Шлемови објавија видео од извлекувањето на девојчето.

286 поврзани вести »

Отворено писмо на АПИС до Владата за измени на Закон за игри на среќа

Сител - пред: 12 часа

ЕУ ЗНАМЕ ЗА НЕЕВРОПСКИ ПОЛИТИКИ ! Владата со вчерашната одлука го отпочна процесот на затворање на игрите на среќа во Северна Македонија! Предложени измени на Законот за игри на среќа и забавни игри Владата ќе се обиде да ги турка во Собрание на ...

85 поврзани вести »

Премиерлигашите сакаат Манчестер сити да биде исфрлен од лигата доколку се докажат финансиски неправилности

Сител - пред: 12 часа

Најголемиот број клубови од Премиер лигата сакаат Манчестер сити да биде исфрлен од лигата доколку бидат прогласени за виновни за кршење на финансиските правила во текот на девет сезони, објави „Скај спортс“.

22 поврзани вести »

Повеќе од 9.000 загинати во двата земјотреса во Турција и Сирија

Сител - пред: 12 часа

Вработените во итната помош поминаа уште една студена ноќ за да ги спасат луѓето заробени под урнатините на илјадници згради. Роднини на жртвите се приклучија во спасувањето во еден од најтешко погодените градови во Турција, додека некои семејства ...

770 поврзани вести »

Долг аплауз за македонскиот балет во Пловдив

Сител - пред: 12 часа

Вечерва во Домот на културата “Борис Христов” во Пловдив, Република Бугарија, гостуваше Националната опера и балет на Република Македонија со балетската претстава “Госпоѓиците од Авињон”. На почеток на настанот беше оддадена почит на жртвите на ...

12 поврзани вести »

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција

Сител - пред: 13 часа

Девет пожарникари од Кавадарци ги прават последните подготовки и во најскоро време заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција. Оваа информација ја потврди за МИА Александар Чадамов, командир на кавадаречката Територијална ...

770 поврзани вести »

Кеандре Кук од МЗТ Скопје МВП на колото во АБА-лигата

Сител - пред: 13 часа

Кошаркарот на МЗТ Скопје Аеродром, Кеандре Кук е прогласен за најкорисен играч во 18. коло на регионалната АБА-лига. Кук доминираше на теренот во Арената „Јане Сандански“ во саботниот натпревар на македонскиот шампион против Цедевита Олимпија.

13 поврзани вести »

Истражувачи од Хонг Конг развиле дрон што може да лета и плови

Сител - пред: 13 часа

Истражувачи од Универзитетот на Хонг Конг, Кина, соопштија дека развиле дрон што може да лета и да плови, а се преобразува речиси „за миг“. Научникот Бен Чен и неговиот тим го претставија револуционерниот нов прототип на квадрикоптер, наречен ...

7 поврзани вести »

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

Сител - пред: 13 часа

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

225 поврзани вести »

Пакистан: 22 загинати во судар на автобус и автомобил

Сител - пред: 13 часа

Најмалку 22 патници загинаа, а 12 се повредени денеска кога автобус се судри со автомобил и падна во провалија во северозападен Пакистан, соопшти полицијата. Ова е втора ваква тешка сообраќајна несреќа во земјава за помалку од една недела.

5 поврзани вести »

На Попова Шапка -17 степени и половина метар снег

Сител - пред: 13 часа

На Попова Шапка утрово се измерени -17 степени Целзиусови, во Берово -15, Крушево -14, Маврово -12, Битола и Тетово -11, во Скопје и Охрид -9, а -3 во Гевгелија. На Шапка има и најмногу снег 49 сантиметри, во Маворово снежната покривка е 18 ...

56 поврзани вести »

Ал-Хилал прв финалист во Светското клупско првенство

Сител - пред: 13 часа

Одреден првиот финалист на клупското Светско првенство во фудбал. Ал-Хилал од Саудиска Арабија синоќа во Танжер го совлада бразилски Фламенго во првото полуфинале на турнирот со 3:2. Салем Ал-Досари двапати погоди од пенал, Лучијано Вието погоди од ...

52 поврзани вести »

Во Мексико уапсен лекар обвинет за ширење менингитис

Сител - пред: 14 часа

„Овој специјалист вршеше процедури без ограничувања“, рече Гарза, додавајќи дека носи свои лекови за пациентите, вклучително и нелегални лекови. Гарза додаде дека притворениот лекарот е единствениот лекар кој вршел процедури во четири болници каде ...

14 поврзани вести »

Почина легендарниот хрватски тренер Чиро Блажевиќ

Сител - пред: 14 часа

На ден пред својот 88 роденден почина Мирослав Чиро Блажевиќ, легендарниот хрватски тренер. Блажевиќ беше прогласен за „тренер на векот“ на Динамо, клуб на кој по 24 години му ја донесе шампионската титула во 1982.

93 поврзани вести »

Леброн Џејмс стана најдобар стрелец во историјата на НБА

Сител - пред: 14 часа

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс се запиша во историјата на НБА-лигата како најефикасен играч. Триесет и осумгодишниот Американец постигна 36 поени на натпреварот со Оклахома одигран изутринава во Лос Анџелес.

63 поврзани вести »

СДСМ: 100 милиони евра поддршка од ЕУ, преговорите носат придобивки

Сител - пред: 14 часа

Почетокот на преговорите со Европската унија на државата и на граѓаните им носи конкретни придобивки. Европската комисија даде предлог за макрофинансиска поддршка за економијата на Република Северна Македонија до 100 милиони евра за следните две ...

24 поврзани вести »

Во Нов Зеланд запленети 3,2 тони кокаин кој пловел низ Пацификот

Сител - пред: 14 часа

Властите на Нов Зеланд денеска соопштија дека заплениле 3,2 тони кокаин, проценет на 279,5 милиони евра, кој пловел преку Пацификот, најверојатно наменет за Австралија. На фотографија објавена од полицијата на Нов Зеланд се гледаат пакети со дрога ...

22 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Нема учебници, но затоа има лажни дојави за бомби

Сител - пред: 14 часа

Ситуацијата со лажните дојави за бомби е алармантна, а МВР веќе пет месеци не може да ги открие сторителите. Нови 33 дојави за лажни бомби во училиштата низ Македонија покажуваат дека безбедносниот систем е целосно девастиран.

85 поврзани вести »

Полцијата вчера во Скопје казни над 120 возачи - пет од нив возеле неисправни и нерегистрирани возила

Сител - пред: 14 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (07.02.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 127 мерки, меѓу кои за користење мобилен телефон при возење 14 санкции, пет ...

50 поврзани вести »

Притвор за 33 годишникот кој изнудил над 18.000 евра со закана дека ќе објави компримитирачки фотографии

Сител - пред: 14 часа

Судија во претходна постапка при Основен суд Тетово определи мерка притвор за 33-годишник од тетовска Голема Речица кој во понеделникот беше приведен поради пријава за изнуда на пари. Според информаците од тетовската полиција определен е осум дневен ...

35 поврзани вести »