TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Тешка несреќа во прилепско - повредено едно лице

Сител - пред: 20 часа

Тешка сообраќајна несреќа кај Кривогаштани, повредено едно лице. - На 15.07.2019 во 09.15 часот на крстосница од улиците „Филип Втори“ и „Гоце Делчев“ во с.Кривогаштани, прилепско, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Фолксваген ...

30 поврзани вести »

Претрес во дом во Гостивар - малолетник лишен е од слобода

Сител - пред: 20 часа

Полицијата упадна во семеен дом во Гостивар, малолетен лишан од слобода. Како што информираат од полицијата, рано утринава околу 1 часот и 30 минути, при претрес на куќа на улица „Боге Велјановски“ во Гостивар, во која престојувал 15-годишен ...

21 поврзани вести »

Уапсен тетовец - полицијата кај него пронајде хероин

Сител - пред: 20 часа

Упасен маж од Тетово кај него бил пронајден хероин. Како што стои во билтенот на МВР, вчера околу 23 часот и 30 минути, на улица „Киро Ристевски-Дрнц“ во Тетово, лишен од слобода e 39-годишниот тетовец Е.И., кај кого е пронајден хероин.

21 поврзани вести »

Пецас: Не е во наш интерес да бидеме против почеток на пристапни преговори на соседната земја со ЕУ

Сител - пред: 21 часа

Започнувањето на процесот не е нешто за кое имаме интерес да бидеме против. Треба да ги заштитиме нашите интереси и да дадеме тешка битка во текот на преговорите, вели министерот и портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас во интервјуто за ...

22 поврзани вести »

Од свински грип починаа 54 лица во Мјанмар

Сител - пред: 21 часа

Епидемијата на свински грип, вирусот Х1Н1, се прошири на поголем дел од Мјанмар, а досега починале 53 заразени лица, соопшти Министерството за здравство на таа земја. Епидемијата на свински грип во Мјанмар се појави минатиот месец, а првиот смртен ...

11 поврзани вести »

Турција: Одлуките на ЕУ нема да влијаат на Анкара

Сител - пред: 21 часа

Одлуката на ЕУ да ги ограничи контактите и финансирањето на Анкара поради турското дупчење за пронаоѓање гас и нафта покрај брегот на Кипар, нема да влијае на нејзината одлучност да ги продолжи своите енергетски активности во регионот, соопшти ...

25 поврзани вести »

Пендаровски незадоволен од брзината на движењето на земјите од Западен Балкан кон ЕУ

Сител - пред: 21 часа

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски изјави дека не е задоволен од брзината со која се движат земјите од Западен Балкан кон европското семејство, нагласувајќи дека Европа мора да биде поодлучна по тоа прашање.

29 поврзани вести »

Димитров: Системот со сите маани почнува да се бори со криминалот

Сител - пред: 21 часа

Системот со сите маани почнува да се бори со криминалот без разлика од каде доаѓа, порача вчера шефот на дипломатијата Никола Димитров, по вчерашното приведување и притворање на Бојан Јовановски и Зоран Милевски, кои се осомничени за изнудување пари.

Коњи на патот пред Глишиќ, несовесни поединци ја загрозуваат безбедноста во сообраќајот

Сител - пред: 21 часа

Коњи на патот пред Глишиќ се регистрирани утринава, животни на пат не се ретка слика во Тиквешко. Јованче Колев, инспектор за животна средина и комунални дејности при кавадаречката локална самоуправа, потврдува за МИА дека несовесни поединци ја ...

5 поврзани вести »

Во Скопје санкционирани 48 возачи за пребрзо возење, тешко повреден патник во автобус

Сител - пред: 21 часа

Патник во автобус се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно 14 сообраќајки во текот на вчерашниот ден, а во осум со полесни повреди се здобиле 12 лица. Во пет била причинета само материјална штета.

31 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Апсењето на Боки 13 е само дел од рекетарската приказна на власта

Сител - пред: 21 часа

Кои се „Кики” и „Фрики” од рекетарските приказни објавени во медиумите и дали не се приведени само заради тоа што се високи функционери во СДСМ и знаат многу информации за криминалите на Заев и неговите соработници ? Кој е јавниот обвинител и зошто ...

41 поврзани вести »

Српски телеграф: Србија од 2020 година ќе воведе задолжително служење воен рок

Сител - пред: 22 часа

Србија најверојатно од следната година повторно ќе воведе задолжително служење воен рок, пишува денеска Српски телеграф и додава дека за тоа веќе една година се разговара. Воениот аналитичар Мирослав Лазански вели дека на Србија и недостига војска, ...

17 поврзани вести »

Голем пожар на хрватскиот остров Паг, евакуирани 10.000 луѓе

Сител - пред: 22 часа

Голем пожар избувна синоќа, околу еден часот по полноќ, во боровата шума на плажата Зрќе, кај градот Новаља на хрватскиот остров Паг, соопшти полицијата. Во тек е гаснење на огнот, а илјадници луѓе се евакуирани.

29 поврзани вести »

Седници на собраниските комисии за европски и за економски прашања

Сител - пред: 22 часа

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за европски и за економски прашања. На дневен ред на Комисијата за европски прашања се Предлог – законот за јавните набавки во областа на одбраната и безбедноста и ...

Не очекува невреме во Македонија

Сител - пред: 22 часа

УХМР информира дека од Албанија кон нашата земја навлегува поголема нестабилна воздушна маса од која има појава на пороен дожд и грмежи во подрачјето од Шар Планина, Маврово, преку Полог, па се до Скопската котлина.

Ахмети и Села ќе одат на лидерската средба, се чека потврда од Мицкоски

Сител - пред: 22 часа

Премиерот Зоран Заев ја официјализираше поканата за лидерска средба, која како што предложи би се одржала во петок во Клубот на пратениците. Засега присуство е најавено од ДУИ и Алијансата за Албанците, додека ВМРО-ДПМНЕ остана на ставот дека ...

55 поврзани вести »

Чавушоглу во Скопје на средби со Заев, Димитров и Османи

Сител - пред: 22 часа

Шефот на дипломатијата на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, по покана од министерот за надворешни работи Никола Димитров, престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

88 поврзани вести »

Јовановски и Милески во притвор, Јанева во оставка и без мобилен телефон

Сител - пред: 22 часа

Триесетдневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски, како осомничени за изнудување пари, одземен мобилен телефон на специјалната обвинителка Катица Јанева, како и претреси во домот на родителите на Јовановски во Тафталиџе и на неговата ...

169 поврзани вести »

30 дневен притвор за Бојан Јовановски

Сител - 16.07.2019

30 дневен притвор за Боки 13 и Зоран Кичеец. Шефицата на организиран криминал соопшти дека мерката е одредена по сите 3 основи. Рускоска потврди дека е одземен телефонот на Катица Јанева за да утврди дали постоела комуникација со првоосомничениот, ...

225 поврзани вести »

Триесет дена притвор за Зоран Милески Кичеец

Сител - 15.07.2019

Бизнисменот Зоран Милески Кичеец доби 30 дена притвор неофицијално дознава Сител од извори во Судот. Одлуката се очекува судијата за претходна постапка да ја објави во писмено соопштение по завршувањето на сите истражни дејства.

99 поврзани вести »