TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Работнички го совлада Пелистер

Сител - пред: 20 часа

Фудбалерите на Работнички остварија сигурна победа против Пелистер од 4-0 во битката за 4. позиција на табелата која води во Лига Европа. По првиот дел кога немаше голови во вториот серијата ја најави Виктор Ангелов.

48 поврзани вести »

Интезивни археолошки ископувања на лолатетот Топлчанска река и Бојковци

Сител - пред: 20 часа

Интензивни археолошки ископувања на локалитетот Тополничка река и Бојковци, место каде што ќе минува транспортната трака за пренос на руда од новиот рудник за бакар „Боров дол“. Се работи за извонредно богато наоѓалиште на артефакти, кои датираат од ...

7 поврзани вести »

Протест против изградба на регионална депонија во Дебарца

Сител - пред: 20 часа

Дебрчани уште еднаш кажаа не за изградба на регионална депонија во атарот на селото Годивје. Со биење на камбаните на црквите и блокирање нa магистралниот пат Охрид-Кичево во двата правци стартуваше еко револуцијата во Дебарца.

22 поврзани вести »

Надал го освои Монте Карло

Сител - пред: 20 часа

Доминација на Надал на Мастерс турнирот во Монте Карло каде ја освои рекордната 11. титула. Во финалето Шпанецот без шанси го остави Кеј Нишикори кој успеа за 92 минути да освои само 5 гема и да биде поразен со 6-3 и 6-2.

53 поврзани вести »

Југохром нема да почне со производство во предвидените рокови

Сител - пред: 20 часа

Југохром нема да почне да работи во предвидените рокови. Иако првично се најавуваше дека комбинатото ќе стартува најдоцна до април годинава , тоа нема да се случи. Фабриката доцни со изградбата на пречестителните станици и поставувањето на ...

17 поврзани вести »

Извозот од зоните зголемен за 13 отсто

Сител - пред: 20 часа

Компаниите од зоните во првите три месеци од годинава во странсво пласирале производи во вредност од половина милијарда евра. Извозот во споредба со истио период лани зголемен за 13 отсто.

6 поврзани вести »

Задолжителни вакцини но и задолжително образование: Како здравство ќе ги натера родителите да ги вакцинираат децата

Сител - пред: 20 часа

Со построги контроли дали децата се вакцинирани за да се запишат во градинка или училиште министерството за здравство ќе го подобрува процентот на имунизацијата во земјава. Но, од друга страна и образованието во земјава е задолжително.

63 поврзани вести »

Дебата: Потребна ли е декриминализација на употребата на марихуана?

Сител - пред: 20 часа

Слободна употреба на канабисот бараат од здружението Зелена Алтернатива од каде сметаат дека конзумирањето на оваа билка треба да се тргне од сите регулативи. Здружението Зелена Алтернатива бара преку јавна дебата да се изнајде најсоодветниот модел ...

27 поврзани вести »

Рабојници избегани од затвор пустошеле низ Скопје, викендов вкупно 500 пијани возачи фатени од полицијата

Сител - пред: 20 часа

Во две одвоени акции МВР приведе двајца разбојници кои со години биле избегани од затвор. Нивна последна мета биле бензински пумпи, маркети и аптеки. Кривични пријави за тешки кражби се поднесени и против нивните соучесници.

31 поврзани вести »

Анализа: Што ќе донесе новата рунда преговори во Виена?

Сител - пред: 21 часа

Не треба да с еочекуваат спектакли и конечно решение од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц во среда во Виена, иако е очигледно дека напредок во преговорите за името има. Ова особено затоа што на ред доаѓаат најтешките прашања од спорот со ...

Вардар подготвен за Кил

Сител - пред: 21 часа

На патот до Келн на Ф4 турнирот во лигата на шампионите на Вардар му стои Кил, трикратниот европски првак. „Црвено-црните" се актуелни освојувачи на лигата на шампионите и по одбраната на трофејот во СЕХА Газпром лигата минатата недела сега ја ...

139 поврзани вести »

Ердоган со предупредување кон Австрија

Сител - пред: 22 часа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја предупреди Австрија, откако во петокот австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека предизборните средби, поврзани со претстојните избори во Турција, закажани за во јуни, ќе бидат забранети.

21 поврзани вести »

Србија: Одлуката на Хрватска претставува кршење на човековите права

Сител - пред: 23 часа

Забраната за влез во Хрватска за српскиот министер за одбрана Александар Вулин претставува кршење на основните права врз кои се темели Европа и нема да придонесе за добрите односи меѓу Србија и Хрватска, изјави потпретседателката на српската Влада, ...

21 поврзани вести »

Мултановски: Можноста за решавање на прашањето за името е важна, ЕУ и НАТО треба тоа да го искористат

Сител - пред: 23 часа

Сметаме дека има место за земјите од Западен Балкан во ЕУ и тој процес не треба да биде запрен, затоа ние ја почитуваме вашата вредна работа и исто така се обидуваме да ја промовираме оваа идеја и сега трендот во ЕУ е доведување на стабилност, ...

14 поврзани вести »

Протест против изградба на регионална депонија во Дебрца, сообраќајот во прекин

Сител - пред: 23 часа

Неколку илјади жители од речиси сите села од општина Дебрца денеска одржуваат протестен собир против изградбата на регионална депонија кај селото Годивје. Тие точно на пладне го блокираа сообраќајот на магистралниот пат Охрид - Кичево кај селото ...

22 поврзани вести »

Скандал: Синот на Есма приведен поради кражбата во музејот

Сител - пред: 23 часа

Симеон Атанасов е осомничен дека по смртта на пејачката крадел уникати, од гардеробата се до урната на нејзиниот сопруг, музичарот Стево Теодосиевски. Еден од 47 посвоени синови на покојната дива на ромската музика Есма Реџепова, Симеон Атанасов, е ...

26 поврзани вести »

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Сител - пред: 23 часа

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Кало соопштија дека успеале да ја спречат продажбата на куклата „Фрида Барби“ до завршување на судскиот процес. Една од роднините на уметницата, Мара де Анда Ромеро, изјави дека компанијата „Мател“ ...

8 поврзани вести »

Вознемирувачко: Гнасно убиство во пренос во живо - Новинар снимаше искршен банкомат, го покоси куршум во глава

Сител - пред: 23 часа

Новинар од Никарагва е убиен во текот на јавување во живо од насилните антивладини протести. Анхел Гаона се јавувал во живо од крајбрежниот град Блуфилдс, на југот на земјата, кога се слушнал истрел и тој паднал на земја крварејќи од главата, ...

Јелена има само пофални зборови за Дара: Леле каков задник има!

Сител - пред: 23 часа

Фолк пејачката Дара Бубамара синоќа одржа спектакуалрен концерт во Штарк Арената, а специјална гостинка и беше Јелена Карлеуша која исто така ја воодушеви публиката/ Јелена имаше само пофални зборови за колешката. -Дара има вулканска енергија.

10 поврзани вести »

Ван Ромпој: Без влез во ЕУ можна е граѓанска војна на територија на поранешна Југославија

Сител - пред: 1 ден

Поранешниот претседател на Европскиот совет, Херман Ван Ромпој во емисија на Франс 24 предупреди дека се можни немири во регионот од поранешна Југославија без интеграција во ЕУ. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, Херман Ван Ромпој, кој е ...

18 поврзани вести »