TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Најмалку 31 лице загинаа во самоубиствен напад во Кабул

Сител - пред: 1 ден

Најмалку 31 лице загинаа, а 54 се повредени при експлозија во Центар за регистрација во избирачки списоци во авганистанскиот главен град Кабул. Здравствени претставници изјавија дека бројот на жртвите би можел да се зголеми.

27 поврзани вести »

Судири во Ереван, полицијата демантира дека уапсила опозициски пратеници

Сител - 22.04.2018

Судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти избувнаа денеска во ерменскиот главен град Ереван, при што се уапсени повеќе од 70 лица, од кои двајца за наводно изработување на бомби. Претходно беше објавено дека меѓу уапсените се наоѓаат и ...

15 поврзани вести »

Голема тага: Почина малиот голем актер

Сител - 22.04.2018

Актерот Верн Тројер, кој стана најпознат по улогата Мини Ми во серијалот филмови „Остин Пауерс“, почина на 49 години во болница во Лос Аџелес. Тројер минатата недела бил хоспитализиран во алкохолизирана состојба, бидејќи се обидел да изврши ...

19 поврзани вести »

Ограбена аптека во Козле

Сител - 22.04.2018

Вчера околу 20,15 часот во Скопје во аптека на улица „Митрополит Теодосиј Гологанов“, од страна на непознато машко лице со закана со пиштол извршено е разбојништво над вработените, при што е одземен дневниот промет.

24 поврзани вести »

Украден пиштол од куќа во Катланово

Сител - 22.04.2018

Вчера во времето од 08,00 до 11,15 часот во село Катланово, скопско во куќата сопственост на В.Л. од Прилеп, непознат сторител извршил тешка кражба при што сторителот одзел пиштол „М-57“ кал.7,62мм со рамка со 9 куршуми, дозвола за поседувањена ...

Ограбена црквата Св. Јован Крстител во Скопје

Сител - 22.04.2018

Вчера е пријавено дека во времето од 14,00 до 18,30 часот од страна на непознат сторител кој влегол преку отворена врата од црквата "Св. Јован Крстител" во Скопје, одземени се околу 15.000 денари и уништени се две камери.

15 поврзани вести »

Штитеник (17) побегна од Домот „25-ти Мај“

Сител - 22.04.2018

Вчера во 20,20 часот во Полициска станица Чаир вработен во Дом "25-ти Мај" пријавил дека на 20.04.2018 година околу 13,00 часот 17 годишен штитеник се одалечил од домот. Се преземаат мерки за пронаоѓање на ...

Полицаец во Драчево го пронајде исчезнатото девојче (13)

Сител - 22.04.2018

Вчера рано наутро во 06,00 часот на последна автобуска станица број 41 во Драчево, полициски службеник пронашол 13- годишно дете. Девојчето било пријавено за исчезнато на 15. овој ...

3 поврзани вести »

Летале чаши и шишиња: Три момчиња се степале за девојка во центарот на Скопје, двајца завршија во болница

Сител - 22.04.2018

Ноќеска во 02.40 часот во угостителски објект на булевар "Св. Климент Охридски" нарушен е јавниот ред и мир со меѓусебна тепачка. Излезено е на местото на настанот од страна на полициски службеници, при што е констатрано дека А.Д.

10 поврзани вести »

Охридското езеро исфрли женски труп, обдукцијата ќе помогне за идентификација

Сител - 22.04.2018

Вчера во 08,50 часот жител на населба Рача во СВР Охрид пријавил дека на брегот од езерото во близина на комплекс „Св. Наум“, пронашол тело на жена во фаза на распаѓање. Извршен е увид на местото на настанот, по наредба на Јавен обвинител телото е ...

3 поврзани вести »

Пронајден раскрвавен човек на Тумбе кафе, со рани на двете раце пренесен во Скопје

Сител - 22.04.2018

Синоќа околу 21,50 часот во СВР Битола е пријавено дека кај Градско шеталиште на место викано “Тумбе кафе“, има повредено лице. Извршен е увид на местото на настанот при што е констатирано дека се работи за лицето З.Л.(67) од Битола.

7 поврзани вести »

Сопружници од кичевско Србица преживеале вистинска драма - двајца маскирани ги ограбиле

Сител - 22.04.2018

Рано утрово околу 02.30 часот во село Србица, кичевско, во домот на И.И.(67), во собата каде спиеле со неговата сопруга влегле две маскирани непознати лица, маскирани коишто ги врзале него и неговата сопруга и им ги одземале мобилните телефони, ...

6 поврзани вести »

Побарале бесплатно па јадат, па демолирале бурекџилница во Кисела Вода - приведени тројца насилници

Сител - 22.04.2018

Ноќеска, 15 мин по полноќ во Скопје на улица „Христо Татарчев“ во фурна „Христина Клас“, додека Љ.Н.(64) од Скопје, била на нејзиното работно место заедно со нејзиниот син дошле три непознати лица во алкохолизирана состојба и побарале да јадат без ...

10 поврзани вести »

Ограбен таксист во Чаир

Сител - 22.04.2018

Синоќа во 21.45 часот во Скопје, Д.А. вработен како таксист, со патничко моторно возило „Рено Меган Скеник“ со скопски регистарски ознаки сопственост на такси компанија превезувајќи две непознати машки од автобуска станица „Рекорд“ до улица „Џон ...

10 поврзани вести »

Прегазен пешак кај кичевското село Грашница

Сител - 22.04.2018

Вчера во 15,00 часот на локалниот пат село Грешница - Кичево, Р.Н.(77) од село Грешница, управувајќи патничко моторно возило „Шевролет Спарк“ со охридски регистарски ознаки, удрил во пешакот Г.Ќ.(44) од село Грешница.

15 поврзани вести »

Тевдовски: 2018 се очекува да биде сериозен пресврт за раздвижување на економијата

Сител - 22.04.2018

Министерот за финансии Драган Тевдовски смета дека македонската економија оди во добра насока и очекува сериозен пресврт и нејзино раздвижување годинава. Тој во интервју за „Гласот на Америка“ вели дека на почетокот на годинава има показатели кои ...

19 поврзани вести »

Книга „10+1 прашања и одговори за македонското прашање“ за спорот со името

Сител - 22.04.2018

Во форма на прашања и одговори, а не класична книга, на разбирлив и едноставен начин, професорот по политички науки и историја на атинскиот Универзитет „Пандио“, Димтрис Христопулос и историчарот и претседател на Архивот на современа општествена ...

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Сител - 22.04.2018

Градоначалникот на Скопје досега потпиша два меморандуми за пробно користење на автобус на гас и автобус на електричен погон, со две странски компании. Целта на користењето на овие автобуси според објаснувањата на градоначалникот е дека потребно ...

24 поврзани вести »

Иран ја предупреди Северна Кореја да не склучува договори со Трамп

Сител - 22.04.2018

Стремежот на САД да го промени нуклеарниот договор со Иран испраќа многу опасна порака, а тоа е дека земјите не треба да преговараат со Вашингтон, предупреди иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф, во момент кога американскиот ...

24 поврзани вести »

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Сител - 22.04.2018

Половина милијарда е вредноста на извозот остварен во првите три месеци од годинава на компаниите што во моментов работат во слободните економски зони. Најголем извезувач е британската компанија „Џонсон Мети“ во ТИРЗ Скопје 1 (Бунарџик).

6 поврзани вести »