TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Секоја вечер над 200 скопјани пијани седнуваат зад воланот, и синоќа полицијата во акција

Сител - 22.04.2018

Министерството за внатрешни работи продолжи со засилените сообраќајни контроли на подрачјето на СВР Скопје во насока на доследно почитување на сообраќајните правила и прописи од страна на сите учесници во сообраќајот.

31 поврзани вести »

Почина најстариот човек во светот - Јапонката Наби Таџима живееше 117 години

Сител - 22.04.2018

Најстариот жител на планетата, Јапонката Наби Таџима, почина на 117 години во болница на островот Кикај. Властите од префектурата Кагошима соопштија дека таа починала во 20 часот по локално време од природна смрт.

23 поврзани вести »

Целовечерен концерт „Бродвеј во Битола“

Сител - 22.04.2018

Камерниот оркестар на Битола, кој работи во состав на Центарот за култура, вечер во големата сала на оваа национална установа ќе одржи концерт насловен како „Бродвеј во Битола“. Пред битолската публика ќе настапат уметниците Наде Талевска, Елена ...

2 поврзани вести »

Тричлена банда со месеци крадела низ Скопје, двајца од нив побегнале од Идризово

Сител - 22.04.2018

Секторот за внатрешни работи Скопје Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно непознато лице поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела „тешки кражби“.

14 поврзани вести »

Уапсено момче (24) кое со автоматска пушка го ограби казиното на „Партизанска“

Сител - 22.04.2018

Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство- Скопје поднесе кривична пријава против М.И. (24) од Скопје поради основано сомнение дека извршил кривично дело „разбојништво“, предвидено и казниво согласно чл. 237 од КЗ на РМ.

13 поврзани вести »

Приведен разбојник кој вооружен со пиштол ограби аптека во Ченто

Сител - 22.04.2018

Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство-Скопје поднесе кривична пријава против Д.М.(40) од Скопје поради основано сомнение дека извршил кривично дело разбојништво, предвидено и казниво согласно чл. 237 од КЗ на РМ. Д.М.

24 поврзани вести »

Османи: Македонија доби позитивен извештај со чиста и безусловна препорака

Сител - 22.04.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи во своето неделно видео обраќање на социјалната мрежа „Фејсбук“ оценува дека Македонија доби исклучително позитивен извештај од Европската комисија со чиста и безусловна препорака.

16 поврзани вести »

Хрватско МНР: Вулин засега не е добредојден во Хрватска

Сител - 22.04.2018

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи соопшти дека српскиот министер за одбрана Александар Вулин засега не е добредојден во Хрватска. - Министерството за надворешни и европски работи на Република Хрватска испрати протестна нота до ...

21 поврзани вести »

Акција за чистење на Козјак по повод Денот на планетата Земја

Сител - 22.04.2018

Акција за чистење на езерото Козјак се спроведува денеска по повод Денот на планетата Земја, во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање, здружението „Гоу Грин“ и фондацијата „ЦНВП Македонија”.

26 поврзани вести »

„Еко - патрола“ ќе го чисти Градскиот парк

Сител - 22.04.2018

Еколошката младинска организација „Гоу Грин“ и Меѓународниот балкански универзитет денеска во Градскиот парк ја организираат акцијата „Еко - патрола“ по повод Денот на планетата Земја. Целта на акцијата е студентите од Меѓународниот балкански ...

Концерт на Музичка младина во чест на Саша Николовски Ѓумар

Сител - 22.04.2018

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија вечер од 20 часот во големата сала на Македонската филхармонија ќе одржи концерт во чест на својот долгогодишен диригент и уметнички раководител Саша Николовски Ѓумар (1966-2017).

10 поврзани вести »

Посета на министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми на САД

Сител - 22.04.2018

Во периодот од 22 до 27 април 2018 година, министерот Едмонд Адеми ќе оствари официјална посета на Соединетите Американски Држави. За време на престојот, министерот Адеми ќе ги посети Њујорк и Вашингтон, при што ќе оствари средби со претставниците ...

12 поврзани вести »

Нов инцидент на Маркез, ја загуби пол-позицијата

Сител - 22.04.2018

Нови контроверзи на Марк Маркез на Мото ГП трката во САД. Маркез блесна до шестата пол-позиција на патеката во Остин, каде што ќе брка шеста победа во низа, но веднаш беше ставен под истрага за блокирањето на Вињалес на тесната лева кривина број 15 ...

33 поврзани вести »

Ураган направи пустош во Москва: Во силната бура загина едно дете и возрасен, а 17 се повредени

Сител - 22.04.2018

Според најновите информации, во невремето во Москва се повредени 17 лица, а двајца загинаа. Двајца од повредените се во многу тешка состојба, соопшти раководителот на секторот за здравство во Москва Алексеј Хрипун.

9 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Семејствата на жртвите од масакрот кај Смилковското езеро заслужуваат правда, Заев ги излажа семејствата на ...

Сител - 22.04.2018

Семејствата на жртвите од масакрот кај Смилковското езеро заслужуваат правда. Заев во повеќе наврати ја најавуваше „вистината“ за случајот „Монструм“. Тврдеше дека има докази, односно телефонски разговори и смс пораки кои ќе фрлеле ново светло на ...

45 поврзани вести »

Дебрчани денeска на протест против изградбата на регионална депонија

Сител - 22.04.2018

Денеска со ѕвонење на сите црковни камбани во општината во траење од 15 минути симболично ќе биде најавен почетокот на еко револуцијата, жителите со блокирање на магистралниот пат Кичево-Охрид во двата правци и ќе бараат стопирања на изградбата на ...

22 поврзани вести »

Парадно концертирање на Градскиот дувачки оркестар

Сител - 22.04.2018

Денеска со почеток во 12 часот, Градскиот дувачки оркестар ќе одржи променаден концерт со познатите таканаречени „Чекорници“ во Градскиот парк во Скопје. На оваа музичка променада, ќе биде изведена следната програма: Младинска чекорница, Вардаре ...

4 поврзани вести »

Го врзаа за дрво и страшно го мачеа - денеска се слави овој голем маченик и светец

Сител - 22.04.2018

Според календарот на МПЦ денеска е 9 април, ден кога се празнува Светиот маченик Евпсихиј Тој бил од благороден род и добро воспитан во благочестивата вера. Во времето на царот Јулијан Отстапник, кога во Кесарија со Црквата Божја управуваше светиот ...

Блокада на патот Кичево - Охрид кај селото Ботун, еве кога и како може да се помине

Сител - 22.04.2018

Денеска од 10:00 - 15:00 часот поради јавен собир на магистралниот пат Кичево - Охрид кај м.в.Ботун сообраќајот ќе биде во прекин во двата правци, а од 12:00 - 14:00 часот ќе има незименично пропуштање на возила.

Веднаш ќе испробате: Ставете лук во увото во текот на ноќта и наредното утро ќе се чувствувате подобро

Сител - 21.04.2018

Освен што е исклучително добар зачин во јадењето лукот има многу повеќе намени и е добар за вашето здравје. Лукот лечи болка па затоа ставете едно чешне лук во увото кога и да сте уморни. Можеби ќе мирисате, но ќе бидете релаксирани.