TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Раст на популарноста на Mакрон

Сител - 23.04.2019

Популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон се зголеми за два процентни поени во текот на овој месец, достигнувајќи до 32 отсто, покажува анкетата на агенцијата Одокса. Како што јави дописникот на МИА, аналитичарите оценуваат дека ...

36 поврзани вести »

Евакуирана познатата опера во Сиднеј

Сител - 23.04.2019

Познатата опера во Сиднеј е евакуирана, а околните улици се затворени, поради истекување на гас во зградата. Според австралиските медиуми евакуирани се над 500 луѓе од зградата на операта, а на лице место веднаш пристигнале противпожарни екипи и ...

Во Припор, Усје, Пинтија и Стаклара-Каменик се собира кабаст отпад

Сител - 23.04.2019

Активностите на Општина Кисела Вода и ЈП „Комунална хигиена“ за собирање на кабаст отпад и електрoнска опрема продолжуваат да се одвиваат на територијата на локалната самоуправа. – Во моментов во месните заедници Припор, Усје, Пинтија и ...

9 поврзани вести »

Кај Дебарско Езеро пронајдена стара рачна бомба

Сител - 23.04.2019

На брегот на Дебарско Езеро во месноста наречена „венец“ вчера е пронајдена стара експлозивна направа, рачна бомба. Случаен минувач експлозивната направа ја забележал во 13:35 часот по што пријавил во Полициската станица од општа надлежност во Дебар.

24 поврзани вести »

Бугарскиот амбасадор Ангелов во работна посета на Крива Паланка

Сител - 23.04.2019

Амбасадорот на Република Бугарија во Република Северна Македонија, Ангел Ангелов оствари работна посета на општина Крива Паланка, на која со домаќинот, градоначалникот Борјанчо Мицевски, разговараа за проектот за млади и спорт кој ќе се имплементира ...

12 поврзани вести »

Мицкоски: Не е до чистката, туку до тој што треба да исчисти

Сител - 23.04.2019

Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти, името му е Зоран Заев. Зашто ветувањата за 500 евра плата не ги даваше некој друг, туку токму тој Зоран Заев. Ветувањето за живот во Македонија, за повеќе пари за земјоделците, за 100 ...

23 поврзани вести »

Студентите разговараа за вработување и стажирање на саем на кариера на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово

Сител - 23.04.2019

На Универзитетот на Југоисточна Европа студентите денеска имаа можност да се сретнат со претставници на компании, институции и организации со цел да разговараат за можностите за вработување или стажирање во рамки на 14-от по ред Саем на кариера.

3 поврзани вести »

Димитров во дводневна работна посета на Хаг

Сител - 23.04.2019

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во работна посета на Хаг, Кралство Холандија. Како што соопшти МНР, Димитров во Хаг ќе оствари средби со холандскиот колега Стеф Блок, како ...

Убиено цело семејство додека чекалo ред за појадок: Целиот крвав лутал по болниците и мртовечниците во Шри Ланка, а ...

Сител - 23.04.2019

Британецот Бен Николсон го изгуби целото семејство во терористичкиот напад во Шри ланка. Сопругата Анита Николсо (42), синот Алекс (11) и ќерката Анабела настрадале во редот за доручек во хотелот „Шангри-ли“ кога покрај нив терористот ја активирал ...

208 поврзани вести »

„Визија, тренинг, технологија во наредните 20 години“ – конференција на работната група на конзорциумот на НАТО/ПзМ

Сител - 23.04.2019

„Визија, тренинг, технологија во наредните 20 години“ е насловена конференцијата на работната група на конзорциумот на НАТО/ПзМ за напредно далечинско учење што овие три дена се одржува во Скопје, во организација на Воената академија и ...

Една снимка го покажа целиот ужас од земјотресот на Филипините

Сител - 23.04.2019

Филипините вчера беа погодени од силен земјотрес со магнитуда од 6,3 степени според Рихтерова скала поради кој се треселе многу згради, а жителите панично барале место каде би можеле да се засолнат, пишува Гизмодо.

52 поврзани вести »

Куманово и Бања Лука се збратимија

Сител - 23.04.2019

Куманово и Бања Лука се збратимија. Договорот за збртимување го потпишаа градоначалниците Максим Димитриевски и Игор Радојчиќ, при посетата на градоначалникот и претседателот на Советот на општината, Атина Мургашанска, на овој град по повод ...

6 поврзани вести »

Менендез: Односите меѓу САД и Грција никогаш не биле посилни

Сител - 23.04.2019

Односите меѓу Грција и САД, кои никогаш не биле посилни, се многу се важни, а во последно време се продлабочени и станаа поважни и за двете земји, изјави американскиот сенатор и прв човек на демократите во сенатската Комисија за надворешни работи, ...

15 поврзани вести »

Тасевски упати порака до СДСМ: Сега не носите живот, туку се борите за живот

Сител - 23.04.2019

- Ни порака чуле, ни ја прочитале. Го глеам вчера Кирацовски на дебата, не знае кај е лево, кај е десно. Збори за победи, иднини и убајни. Одма заборави на лимонот што му беше заглавен у грло во неделата на првиот прес по гласањето.

Со пригодна програма во Охрид ќе биде одбележан Светскиот ден на книгата

Сител - 23.04.2019

Со пригодна свеченост и интересна програма библиотеката „Григор Прличев“ во Охрид денеска ќе го одбележи 23 Април – Светскиот ден на книгата и авторското право. На манифестацијата чиј почеток е закажан за точно напладне, прво ќе бидат прочитани ...

44 поврзани вести »

„Конект“: Законот за донации и спонзорства во јавните дејности мора да претрпи измени

Сител - 23.04.2019

Потребата од измените на Законот за донации и спонзорства во јавните дејности во согласност со добрите практики на регулирање на филантропијата во Европската Унија, поновите измени во даночниот третман на граѓанските организации, нивната улога како ...

10 поврзани вести »

Се изведуваат материјални докази за „Триста“

Сител - 23.04.2019

Со изведување на материјални докази денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи повторената постапка против поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност при набавката на 300 возила за потребите ...

38 години затвор за убиството на Никола Саздовски

Сител - 23.04.2019

Обвинетите за убиството на Никола Саздовски заработија вкупна казна затвор од 38 години. 20 годишниит Бесир Беља и 21 годишниот Скендер Демири се прогласени за виновни за сторено кривично дело убиство на свиреп начин.

107 поврзани вести »

Таравари: Кирацовски греши кога мисли дека по дифолт гласовите на Река ќе одат кај СДСМ

Сител - 23.04.2019

Кирацовски греши кога мисли дека по дифолт гласовите на Блерим Река ќе одат повеќе за СДСМ, рече градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, во вчерашната дебата на ТВ24, реплицирајќи му на генералниот секретар на СДСМ.

24 поврзани вести »

Вицепремиерот на Косово ги повикува Албанците во Македонија за кого да го дадат својот глас

Сител - 23.04.2019

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли сподели статус на Фејсбул каде ги повикува Албанците во Македонија за кого да го дадат својот глас. -Го ценам непречен развој на претседателските избори, како и делумните локални ...