TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

10 години мораториум за охридската пастрмка

Сител - 21.04.2018

10 години мораториум за охридската пастрмка е единствениот начин да се заштити овој загрозен вид на риба.Концесионерот со охридското езеро вели дека доколку се воведе забрана за лов и продажба по угостителските објекти од македонска и албанска ...

Во Крушево ревија на изворни македонски шарпланинци

Сител - 21.04.2018

По 4-ти пат во Крушево на Гумење се одржа спезијализирана ревија на изворни македонски шарпланинци, на која учествуваа 50-тина кучиња од овој вид од цела Македонија. Организатор е фондацијата „Тоше Проески“.

Вклученоста во општеството е искучително важна за децата со оштетен вид

Сител - 21.04.2018

Децата со оштетен вид полесно се инклузираат во образовниот процес и општествените текови, доколку навреме ја започнат специфичната едукација со специјализирани едукатори. За таа цел во Штип, Велес, Скопје, Битола и Тетово се отворени ресурсни ...

Македонија има голем потенцијал за кадри од техничките и природните науки

Сител - 21.04.2018

Потенцијалот кој Македонија го има во областа на техничките и природните науки е огромен. Потврда за тоа даде и 54 - то издание на државниот натпревар на млади истражувачи на кој учествуваа околу 200 средношколци од цела држава кои се натпреваруваа ...

Владата најави ребаланс на буџетот до средината на оваа година

Сител - 21.04.2018

Ребаланс на буџетото кон средината на годинава. Премиерот Заев посочи -има простор за ново прекројување на држваната каса. Парите кои дел од јавните претпријатија не ги искористиле ќе бидат насочени за капитални проекти кои треба да се реазлираат во ...

33 поврзани вести »

Македонија будно ја следи состојбата со морбили во Србија каде има 19 смртни

Сител - 21.04.2018

Македонските здравствени власти будно ја следат состојбата со епидемијата на морбили во Србија каде досега има околу 5000 заболени и 19 смртни случаи. Од министерството за здравство информираа дека од понеделник кога почнува емропската недела на ...

63 поврзани вести »

Премиерот Заев вели дека ќе боде сведок на суд за „Мострум“ ако тоа биде побарано

Сител - 21.04.2018

Премиерот Зоран Заев ќе се појави како сведок во судскиот предмет Монструм доколку добие покана од судот. Вели дека тоа е негова граѓанска должност. Заев тврди дека сите материјали поврзани со овој предмет се предадени на Специјалното обивнителство ...

45 поврзани вести »

Заев: Фокусот е на решение на проблемот, а не рокови

Сител - 21.04.2018

Секако дека ќе се сретнеме со Алексис Ципрас на самитот на западен Балкан во Софија на 17 и 18 мај, но добро е тоа да биде затоа што сме блиску до решение во спорот со името, а не заради тоа што сме сите заедно, вели премиерот Зоран Заев за тоа кога ...

2 поврзани вести »

Извештај на Стејт Департментот за човековите права во Македонија

Сител - 21.04.2018

Недостиг на судска независност, корупција, насилство врз новинари и тортура во затворите се само дел од забелешките на Стејд департментот во најновиот извешатај за човековите права во Македонија.

52 поврзани вести »

2,3 промили алкохол во крвта имал синоќа најалкохолизираниот возач во Скопје - над 200 пијани возачи регистрираше МВР

Сител - 21.04.2018

Многу пијани скопјани возеле синоќа низ град. Најпијан возач бил млад скопјанец кој возел со 2.30 промили алкохол во крвта. Полицијата изрече 248 казни при извршен алко тест во вчерашната рација.

31 поврзани вести »

Владата ја засилува пролетната градежна офанзива до 17 милиoни евра за изградба на водоводи и канализации

Сител - 21.04.2018

Нов бран на пролетната градежна офанзива. По најавите на Владата за изградба на патна инфраструктура во вредност од 270 милиони евра за 800 километри, сега се најавуваат крупни инвестиции во комуналната инфрастуктура.

22 поврзани вести »

Новруз Мамaдов назначен за премиер на Азербејџан

Сител - 21.04.2018

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев го назначи Новруз Мамaдов за премиер на земјата. Указот на Алиев е објавен на неговата официјална интернет страница. Претходно денеска Парламентот на Азербејџан му даде поддршка на Мамадов за нов премиер.

5 поврзани вести »

Џафери- Кара: Македонија е конкурентна бизнис земја која нуди поволни услови за странските инвеститори

Сител - 21.04.2018

- Македонија е конкурентна бизнис земја која нуди поволни услови за странските инвеститори и чијашто инвестиција е заштитена со важечките закони кои со последните измени нудат еднакви услови за сите инвеститори и за странските и за домашните, порача ...

6 поврзани вести »

Вицепремиерот Анѓушев ги повика студентите да се охрабрат и да ги реализираат своите идеи и соништа

Сител - 21.04.2018

Во рамките на одбележувањето на „Светската недела на креативноста и иновациите“ денеска на Машинскиот факултет се одржа трибина „Како да се стимулира креативноста и иновативноста во образовниот систем?“ на која се обратија Вицепремиерот за економски ...

9 поврзани вести »

Индиската Влада одобри смртна казна за силувачите на девојчиња

Сител - 21.04.2018

- Индиската Влада денеска одобри смртна казна за осудените силувачи на девојчиња помлади од 12 години, откако премиерот Нарендра Моди свика вонредна седница како одговор на националното незадоволство, предизвикано од голем број сексуални насилства ...

13 поврзани вести »

ЕУ и Британија ја поздравија одлуката на Северна Кореја за прекин на нуклеарните проби

Сител - 21.04.2018

Европската унија ја поздрави денеска одлуката на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за прекин на нуклеарните проби и тестирања на балистички ракети од страна на Пјонгјанг. - Неговата изјава, која е, исто така, поздравена од Вашингтон и Пекинг, го ...

42 поврзани вести »

Крвава тепачка во позната скопска кафеана на ул. Орце Николов, еден повреден

Сител - 21.04.2018

Ноќеска околу 00,10 часот во Скопје во угостителски објект на улица „Орце Николов“ неколку лица кои седеле на терасата од угостителскиот објект, започнале меѓусебна расправија, а подоцна дошло и до тепачка помеѓу истите, по што две од лицата си ...

17 поврзани вести »

Несреќа во гаража во Прилеп: Му паднал голф, загина на самото место

Сител - 21.04.2018

Вчера околу 18,40 часот во Прилеп на улица „Василе Павлоски Џгуре“ во сопствената гаража, М.Ќ., при изведување механичарски работи на патничко моторно возило “Голф“ со прилепски регистарски ознаки сопственост на друго лице, кое било дигнато на ...

6 поврзани вести »

Тракторист тешко повреден при превртување на тракторот

Сител - 21.04.2018

Вчера околу 18,50 часот на место викано „Мечкина Јама“ атар на Ресен, И.М.(59) од Ресен, движејќи се по земјен пат со трактор “ИМТ 539 Фергусон“ со ресенски регистарски ознаки со приклучена машина (атомизер), во еден момент се превртел со тракторот.

13 поврзани вести »

Војник во АРМ повреден на вежба на Криволак

Сител - 21.04.2018

Вчера во 18,45 часот во Полициска станица Неготино било пријавено дека околу 12,00 часот во Медицински центар Неготино бил донесен Т.Р.(38) од Тетово, вработен во АРМ, кој при изведување вежбовни активности на армискиот полигон „Криволак“, се здобил ...