TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Леброн со 46 поени му обезбеди на Кливленд седми натпревар против Бостон (ВИДЕО)

Стандард - тукушто објавено

Кливленд Кавалиерс го победи Бостон Селтикс со 109:99 во натпреварот бр. 6 од финалната серија на Источна конференција. Така драмата е целосна, откако резултатот е 3:3 во победи, а финалистот на НБА ќе биде одреден по седмиот меч.

29 поврзани вести »

Реал Мадрид и Роналдо на прагот на невидени рекорди

Стандард - тукушто објавено

Реал Мадрид излегува против Ливерпул во финалето на Лигата на шампионите вечерва во 20:45 часот во Киев. Шпанскиот гигант е на прагот на неколку историски достигнувања: * Реал Мадрид може да ја освои рекордната 13-та титула.

65 поврзани вести »

Време е за големото финале!

Стандард - тукушто објавено

Реал Мадрид и Ливерпул излегуваат во финалето на Лигата на шампионите. Дуелот е вечерва во Киев во 20:45 часот по македонско време. „Белиот балет“ ќе ја брани својата титула освоена во последните две сезони и ќе се обиде да го освои Купот по трет ...

65 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ продолжува со политичкиот прогон во Македонија

Стандард - пред: 18 мин

„Државата се презадолжува, граѓаните осиромашуваат, а Зоран Заев се обидува да ја покрие катастрофата со нарачани судски пресуди. Националните интереси се распродаваат, се тргува со Уставот и со нашето потекло, а поткопувањето на идентитетот Зоран ...

12 поврзани вести »

Земјотреси во Охридско-преспанскиот регион

Стандард - пред: 38 мин

Серија земјотреси во охридско преспанскиот регион регистрираше по полноќ Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на земјотресите биле на 85 километри југозападно од Скопје и потекнуват од епицентрално ...

25 поврзани вести »

Заев на 29 и 30 мај во официјална посета на Малта

Стандард - пред: 38 мин

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на 29 и 30 мај ќе престојува во официјална посета на Република Малта. Како што соопшти владината прес-служба, на првиот ден од посетата на 29 мај премиерот Заев ќе оствари средба со ...

10 поврзани вести »

„Ослободување на просторот“ на 16. Венециско биенале на архитектура

Стандард - пред: 38 мин

Со проектот „Ослободување на просторот“ (Freeingspace) Република Македонија ќе учествува на 16. Венециско биенале за архитектура кое почнува денеска и ќе трае до крајот на ноември. Музејот на современата уметност е носител на нроектот кој го ...

6 поврзани вести »

Македонски традиционални производи пред европратениците во Брисел

Стандард - пред: 43 мин

Ѓорги Наумчевски е производителот чие вино, од македонската автохтона сорта „станушина“, се најде во кантитната на Европскиот парламент (ЕП) заедно со галичкиот кашкавал и медот од Македонската медоносна пчела.

7 поврзани вести »

Изложба на дигитални фотографии на Кервин Вилијамсон и Горан Димов

Стандард - пред: 43 мин

Изложба на дигитални фотографии „ПРЕНОС: Дигитални соништа“/“Transference: Digital Dreams“ ќе биде отворена вечер, во 20:30 часот во Олд Скул кафе, во Скопје. Куратор и еден од двајцата автори е Кервин Кендел Вилиамсон, визуелен уметник од Њујорк, ...

4 поврзани вести »

Димитров и Коѕиас во Њујорк ги бранеа националните интереси, заедно заминуваат за Брисел

Стандард - пред: 49 мин

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас на преговорите за името во Њујорк ги бранеа националните интереси, но покажаа одлучност дека решение за 25-годишниот спор мора да се постигне.

80 поврзани вести »

Колев: Идејата за заеднички дипломатски претставништва на Македонија и Бугарија е револуционерна идеја

Стандард - пред: 10 часа

Идејата за заеднички дипломатски претставништва на Р. Македонија и на Бугарија по моделот на скандинавските земји е револуционерна идеја за нашите балкански простори, сподели денеска Петар Колев од Граѓанско демократската унија (ГДУ).

11 поврзани вести »

Додик на средба со Путин: Русија силно ја поддржува Република Српска

Стандард - пред: 10 часа

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик се состана во Санкт Петербург со рускиот претседател Владимир Путин и истакна дека „Русија е силен поддржувач на Република Српска и тоа преку почитувањето на Дејтонскиот договор“ Се наведува дека ...

4 поврзани вести »

Алаѓозовски: Папата рече дека ќе се моли за Македонија

Стандард - пред: 11 часа

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски по денешната посета на папата Франциск, на својот Фејсбук профил напиша: „Папата рече дека ќе се моли за Македонија и за иднината на целиот регион“.

41 поврзани вести »

Рамос: Гладни сме за нови успеси

Стандард - пред: 11 часа

Дефанзивецот на Реал мадрид, Серхио Рамос е мотивиран да го однесе европскиот пампион до нов трофеј во Лигата на шампионите. Дефанзивецот и капитенот на „белите“ е категоричен дека тој и неговите колеги треба да уживаат во финалето против Ливерпул.

Зидан пред финалето: Како фудбалер бев подобар од Клоп, но како тренер сега имам огромна почит кон него

Стандард - пред: 11 часа

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, не се согласува со мислењето дека неговиот тим е фаворит во финалето на Лигата на шампионите против Ливерпул. Претходно, Јирген Клоп објави дека шпанските играчи ги надминуваат неговите во однос на класа, но ...

65 поврзани вести »

Работнички го врати трофејот во „Градски Парк“

Стандард - пред: 11 часа

Екипата на КК Работнички го совлада тимот на МЗТ Скопје вечерва со 87:84 (40:48) во третиот натпревар од финалната серија и на тој начин ја обезбеди титулата кошаркарскиот шампионат на Македонија.

53 поврзани вести »

Зошто нема да видиме нова верзија на Essential смартфонот?

Стандард - пред: 12 часа

Essential e името на компанијата која беше основана од Енди Рубин, кој е познат во технолошката индустрија како „таткото на Android“. Неговата идеја е да се создаде алтернативна линија на паметни телефони кои нудат импресивна мешавина на дизајн и ...

2 поврзани вести »

Косово меѓу најатрактивните европски туристички дестинации во 2018

Стандард - пред: 12 часа

Специјализираниот веб-сајт за туризам „Лонли Планет“ (www.lonelyplanet.com) го рангира Косово на 4. место на листата на европски региони кои ги препорачува да се посетат во 2018 година, јавува дописникот на МИА од Приштина.

10 поврзани вести »

Привршуваат подготовките за второто издание на „Охрид трчаТ 2018“

Стандард - пред: 15 часа

Во рамки на подготовките за што поуспешна реализација на спорстко-забавната манифестација „Охрид трчаТ 2018“ денеска се одржа средба на организаторите – Асоцијацијата на спортови „Спорт за сите – сите за Спорт“ и четири здруженија, односно ...

6 поврзани вести »

Пол Мекартни се согласи хит на „Битлси“ да се користи за добротворни цели

Стандард - пред: 15 часа

Пол Мекартни даде свој благослов хитот „With a Little Help from My Friends“ на „Битлси“ да биде искористен за добротворни цели во корист на Националната здравствена служба на Велика Британија, соопшти Контакт мјузик.