TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

ДВ: Пронајдени телефони кај притворените за 27-ми април

Стандард - пред: 17 часа

Во претрес кај лицата кои се притворени во врска со настаните во Собранието од 27 април лани, биле пронајдени неколку мобилни телефони, потврдија за Плусинфо од јавното обвинителство. Информациите за телефоните кои биле прошверцувани во затворот ...

30 поврзани вести »

Златан: По 33 трофеи во Европа, сакам да покажам што знам и во САД

Стандард - пред: 17 часа

Шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ е амбициозен да освои трофеи со својот нов тим Лос Анџелес Галакси. Ибрахимовиќ го прекина договорот со Манчестер Јунајтед и се очекува да потпише со Галакси за две години.

48 поврзани вести »

Османи: Градењето доверба да резултира со затворање на отворените прашања

Стандард - пред: 18 часа

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас. Двајцата разговарале за напредокот во меѓусебната соработка, активностите на двете земји за унапредување на комуникацијата, како и мерки ...

39 поврзани вести »

Заев – Коѕиас: Време е за лидерски одлуки и за компромис

Стандард - пред: 18 часа

Иднината на Македонија и Грција треба да биде во фокусот на преговорите на двете земји за решавање на спорот со името, му порача денеска премиерот Зоран Заев на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас.

46 поврзани вести »

Српската Влада забрани ракометен натпревар меѓу Србија и Косово

Стандард - пред: 18 часа

Српската Влада забрани женската јуниорска ракометна репрезентација да игра против Косово во квалификациите за Светското првенство, неофицијално дознава Б92. Младиот српски и косовски ракометарки требаше да играат денеска во 16:00 часот во Спортскиот ...

43 поврзани вести »

Прием во грчката Канцеларија за врски по повод Денот на независноста на Грција

Стандард - пред: 18 часа

Грчката Канцеларија за врски во Скопје денеска организираше прием по повод Денот на независноста на Грција, кој се поклопи со посетата на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас на Македонија.

229 поврзани вести »

Град Скопје работи на сигурно и трајно решение за новиот Луна парк

Стандард - пред: 18 часа

Скопје заслужува сериозни и трајни решенија. Градската администрација темелно работи и ќе обезбеди сигурно и трајно решение, а скопјани ќе имаат нов и модерен Луна парк, изработен по европски стандарди.

18 поврзани вести »

Црна Гора отвори конзулат во Македонија со седиште во Штип

Стандард - пред: 18 часа

Црна Гора денеска отвори конзулат во Македонија со седиште во Штип со кој се очекува да се продлабочи досегашната соработка и да се подигнат на повисоко ниво дипломатските односи меѓу двете држави.

12 поврзани вести »

Официјално: Ибрахимовиќ потпиша со Л.А.Галакси

Стандард - пред: 18 часа

Златан Ибрахимовиќ смисли оригинален начин да го објави својот трансфер во Л.А. Галакси. Швеѓанецот купил реклама со целосна страница во „Лос Анџелес Тајмс“, на која стои кратко соопштение: „Почитуван Лос Анџелес, нема на што“.

48 поврзани вести »

Заев и Ванхауте разговараа за политичката состојба во Македонија

Стандард - пред: 18 часа

Отворањето дијалог со опозицијата во државата, актуелното решавање на отворените прашања со соседите, како и одржување на пријателска атмосфера, сигурно ќе донесе до просперитет за граѓаните на Република Македонија и соседните држави, констатирале ...

16 поврзани вести »

Мурињо: Паметните луѓе сфаќаат дека сме во преоден период

Стандард - пред: 19 часа

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо смета дека паметните луѓе ќе сфатат дека „црвените ѓаволи“ се наоѓаат во преоден период. „Го разбирам разочарувањето поврзано со Лигата на шампиони, но јас не ги разбирам критиките по наша адреса.

4 поврзани вести »

Болт со гол по асистенција на Геце (ВИДЕО)

Стандард - пред: 19 часа

Осумкратниот олимписки шампион и светски рекордер во спринт на 100 и на 200 метри, Усаин Болт (Јамајка) влезе во новата улога на фудбалер и дури постигна гол на тренингот на германскиот тим Борусија Дортмунд.

30 поврзани вести »

Џафери се сретна со европратениците Ковачев, Петерле и Келам

Стандард - пред: 19 часа

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со Делегација од Групата на Европската народна партија во Европскиот Парламент, предводена од европратеникот Андреј Ковачев, придружуван од европратениците ...

15 поврзани вести »

Медел: Го сакам Интер, но во клубот владее хаос

Стандард - пред: 19 часа

Поранешниот играч од средниот ред на Интер, Гери Медел, даде широко интервју пред натпреварот помеѓу репрезентациите на Чиле и Шведска, кои ќе се играат утре. Дефанзивниот фудбалер, кој во моментов ги брани боите на турски Бешикташ, се потсети на ...

Храна за сиромашните граѓани со „ОброкЗаСите“

Стандард - пред: 19 часа

Сите заинтересирани микро, мали и средни компании, како и граѓански организации можат да се пријават на јавниот повик на Фондот за иновации и технолошки развој и Министерството за труд и социјална политика „ОброкЗаСите“ кои со финансиски средства ќе ...

22 поврзани вести »

Цената на становите во Скопје лани паднала за 14 проценти

Стандард - пред: 20 часа

Просечната цена на метар квадратен станбена површина во 2017 година изнесувала 41.822 денари, што е за 2,9 проценти помалку во однос на 2016, објави денеска Државниот завод за статистика. Во Скопје просечната цена на метар квадратен лани изнесувала ...

21 поврзани вести »

Краткиот игран филм „Види ја ти неа“ во април на фестивал во Виена

Стандард - пред: 20 часа

Краткиот игран филм „Види ја ти неа“ по сценарио и режија на Горан Столевски идниот месец ќе се натпреварува во програмата на 6. LЕТ’S CEE филмски фестивал во Виена. Фестивалот под мотото „Опасно добри филмови“ ќе се одржува од 13-ти до 22 април, Во ...

10 поврзани вести »

Заев-Танги: Поддршка од Франција за евроатлантските интеграции

Стандард - пред: 20 часа

Направени се големи напори и напредок од оваа Влада на планот на реформите и европските интеграции. Потребни се гаранции дека ќе се спроведат сите реформи. Франција гледа благонаклонето кон почеток на преговори на Македонија за членство и треба да ...

37 поврзани вести »

Кина ја пофали Вишеградската група дека е „најдинамичната сила“ во ЕУ

Стандард - пред: 20 часа

Кина смета дека Вишеградската четворка, која ги вклучува Словачка, Унгарија, Чешка и Полска, е најдинамичната сила на Европската унија, пренесе Ројтерс. Четирите земји од групата се противат на Брисел за прашања како имиграцијата и почитувањето на ...

41 поврзани вести »

Кривична за даночно затајување во казино во Радовиш

Стандард - пред: 20 часа

Поднесена е кривична пријава за „даночно затајување“ против В.Т. (48), управителка на ДТУ „ПРО-БЕТИНГ“ ДОО Скопје, која е осомничена дека го оштетила буџетот за 224.005 денари. Пријава е поднесена и за правното лице.

6 поврзани вести »