TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Прометот во индустријата бележи раст

Стандард - пред: 21 часа

Прометот во индустријата во јануари годинава во однос на јануари лани бележи зголемување од 21,8 проценти, објави Државниот завод за статистика. Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во јануари 2018 година, во однос на ...

5 поврзани вести »

СБ: Родовата нееднаквост на пазарот на труд прави загуби на БДП

Стандард - пред: 21 часа

Поради родовата нееднаквост и малото учество на жените на пазарот на труд се прават загуби од околу 15 проценти во Бруто домашниот производ, укажуваат од Светска банка. Оттаму оценуваат дека доколку се зголеми вработувањето на жените и се искористат ...

11 поврзани вести »

Анѓушев: Треба да се определиме за похрабри чекори кон решавање на проблемите со животната средина

Стандард - пред: 21 часа

Потенцирање на важноста на зелените пристапи при управување со животната средина, преку планирање и имплементација/искористување на еколошките технологии и системи во одржливите Зелени инфраструктури, е цел на дводневната меѓународна научна ...

31 поврзани вести »

Димитров: Слеано име на македонски и без превод, не е најдобиот правец

Стандард - пред: 21 часа

Слеано име на македонски јазик и без превод, не е најдобриот правец во разговорите, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференцијата, одговарјќи на новинарски прашања.

40 поврзани вести »

Опожарено „БМВ“ во Скопје

Стандард - пред: 21 часа

Патничко моторно возило „БМВ“ е опожарено ноќеска околу 03:00 часот на улицата „Мирослав Крлежа“ во Скопје. Возилото, како што е наведено во полицискиот билтен, е со скопски регистарски ознаки, сопственост на С.Н. од Скопје.

23 поврзани вести »

Коѕиас: Верувам во чесни преговори, од кои двете страни ќе имаат придобивки

Стандард - пред: 21 часа

Треба да најдеме решение кое нема да понижи никого и ќе ги отвори вратите на иднината, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров на заедничката прес-конференција со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас.

224 поврзани вести »

Продолжи судењето за „Триста“

Стандард - пред: 22 часа

Со сослушување на сведоци денеска во Кривичниот суд продолжи судењето за предметот „Триста“ во кој е обвинет Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи.

21 поврзани вести »

Маж починал откако со камион излетал од патот Плачковица – Штип

Стандард - пред: 22 часа

Шеесет и петгодишен жител од село Таринци вчера загинал откако со товарно возило излетал од патот Плачковица – Штип и удрил во дрво. Како што е наведено во полицискиот билтен, вчера околу 14:10 часот на регионалниот пат Плачковица – Штип пред ...

25 поврзани вести »

ГП на Австралија: Хамилтон најбрз, но другите се блиску

Стандард - пред: 22 часа

Светскиот шампион Луис Хамилтон со Мерцедес беше најбрз по денешните слободни тренинзи пред Гран-при Австралија во неделата, но конкурентите се многу блиску до него. Британецот беше лидер по двете сесии, но во втората разликите значително се ...

34 поврзани вести »

Суспензии за синдикалците во „Еурокомпозит“, активиран штрајкот што за раководството е нелегитимен

Стандард - пред: 22 часа

Синдикатот на прилепски „Еурокомпозит“ денеска го активира штрајкот и од изутрината не дозволува никаков влез во фабриката. Штрајкот е активиран откако раководството им дало откази на 10-мина вработени, членови на синдикатот.

19 поврзани вести »

Шарлот го победи Мемфис со 61 разлика, Кемба со 46 поени за 28 минути игра

Стандард - пред: 23 часа

Екипата на Шарлот Хорнетс постигна една од најимпресивните победи во историјата на НБА, откако победи како домаќин со 140:79 против тимот на Мемфис Гризлис. Со главна заслуга за успехот со 61 поени разлика беше бекот Кемба Вокер, кој реализира 46 ...

20 поврзани вести »

Отсуството на Мијалков ја одложи „Тортура“

Стандард - пред: 23 часа

Судењето за предметот на СЈО „Тортура“ е одложено за 7 мај бидејќи на денешното рочиште не дојде поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој е обвинет. Во Судот, како што беше кажано, не е добиен доказ за уредна достава на покана за Мијаков за ...

48 поврзани вести »

Ѓоковиќ го изгуби првиот меч во Мајами

Стандард - пред: 23 часа

Новак Ѓоковиќ го пропушти минатогодишното издание на турнирот од сериите „Мастерс“ во Мајами за прв пат од своето деби во 2006-та година наваму поради повреда. Вчера тој се врати на теренот во дуел од програмата на парови, но дозволи пораз.

22 поврзани вести »

УЕФА изрече тешка казна за Марсеј

Стандард - пред: 23 часа

УЕФА изрече парична казна од 30.000 евра на Марсеј и му забрани на тимот да продава билети на своите фанови за следните два клупски турнири. Во четвртфиналето на Лига Европа, францускиот тим гостува на РБ Лајпциг на 5 април.

Ќе се одржи состанокот ЕУ-Турција во Варна

Стандард - пред: 23 часа

Ќе се одржи средба помеѓу Европската унија и Турција во Варна. Таа беше дискутабилна по приговорите на Грција и на Кипар поради тензиите меѓу двете земји и Анкара и притворањето на двајца грчки војници од страна на турските власти.

3 поврзани вести »

Уапсенa украинскaта пратеничка Надја Савченко

Стандард - пред: 23 часа

Украинскиот парламент – Врховната Рада – го одзеде имунитетот на пратеничката Надја Савченко – поранешен воен пилот која стана национална хероина, откако помина неколку месеци во руски затвор, пренесоа агенциите.

11 поврзани вести »

Мицкоски се сретна Делегацијата на групата на Европската народна партија во ЕП

Стандард - пред: 23 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и Тимчо Муцунски, остварија средба со Делегацијата на Групата на Европската народна партија во Европскиот Парламент составена од ...

48 поврзани вести »

СДСМ: Се решава долгогодишниот проблем на граѓаните без лични документи

Стандард - пред: 23 часа

„Владата предводена од СДСМ преку Министерството за труд и социјална политика и заедно со надлежните државни институции, започнува системски и трајно да го решава проблемот на лицата кои не се евидентирани во матичната книга на родени и не ...

Иванов останува на ставот за Законот за јазиците

Стандард - пред: 23 часа

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов останува на веќе изнесениот став за Законот за употреба на јазиците и за потпишувањето на указот за негово прогласување, потврдија за МИА од кабинетот на шефот на државата.

114 поврзани вести »

Рамос цели на рекорд на Касиљас

Стандард - пред: 23 часа

Дефанзивецот на Реал Мадрид, Серхио Рамос, се фокусира на рекорд што му припаѓа на неговиот поранешен соиграч, Икер Касиљас. Голманот, кој во моментов настапува во Порто, е рекордер по учества во дресот на Шпанија – 167, но може да биде надминат од ...

21 поврзани вести »