TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

ФА се извини на Јунајтед и Тотенхем за несоодветна шега

Стандард - пред: 14 часа

Фудбалската асоцијација на Англија се извини на Манчестер Јунајтед и Тотенхем заради шега на адреса на Хари Кејн. На Твитер профилот на организацијата се појави твит, на кој дефанзивецот на Јунајтед, Крис Смолинг се прашува „Што има во твојот џеб?“, ...

2 поврзани вести »

„Титаник 2“ одложен за 10 мај

Стандард - пред: 14 часа

Судењето за предметот на СЈО „Титаник 2“ во врска со изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година, е одложено за 10 мај. Судијата Огнен Ставрев го прифати барањето на одбраната за одложување со цел да можат да го разгледаат прочистениот ...

23 поврзани вести »

Џафери се сретна со претседателот на Австрискиот национален совет, Соботка

Стандард - пред: 14 часа

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, кој во Талин учествува на конференцијата на претседатели на парламенти од земјите на ЕУ, се сретна со претседателот на Австрискиот национален совет, Волфганг Соботка.

39 поврзани вести »

Шефот на Арсенал го сака Артета за наследник на Венгер

Стандард - пред: 14 часа

Извршниот директор на Арсенал, Ајван Газидис верува дека Микел Артета може да биде успешен наследник на Арсен Венгер на чело на „топџиите“. Шпанецот, кој е поранешен играч и капитенна тимот, во моментов работи со Пеп Гвардиола и гради репутација ...

31 поврзани вести »

Италија со официјална понуда за Анчелоти

Стандард - пред: 14 часа

Фудбалската федерација на Италија направи официјална понуда за Карло Ацелотти да ја преземе репрезентацијата на „Азурите“. Ова го најави едно од најавторитетните изданија на „Sky Sport Italia“.

16 поврзани вести »

Краткиот филм „48“ на Нешвил филм фестивал

Стандард - пред: 14 часа

Краткиот игран филм „48“ на режисерот Владимир Митревски во продукција на Дрим Фектори, е селектиран на престижниот филмски фестивал во Нешвил, Америка. Нешвил филм фестивал ги претставува најдобрите филмови од светското кино, американските инди ...

54 поврзани вести »

Почна судењето за „Титаник 2“, Тачи и Мијалков дојдоа на суд

Стандард - пред: 14 часа

Лидерот на ДПА Мендух Тачи и поранешниот директор на УБК Сашо Мијаков претпладенво дојдоа во Кривичниот суд каде што се одржува рочиште за предметот „Титаник 2“ на СЈО во врска со изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година.

43 поврзани вести »

Што претставува тероризам за Facebook?

Стандард - пред: 14 часа

Најголемата социјалнa мрежа во светот, Facebook за првпат ја објави својата дефиниција за „тероризам“. На овој начин, групата сака да ги направи потранспарентни внатрешните процеси на компанијата.

32 поврзани вести »

Поранешен американски конгресмен: Тачи и Харадинај се мафијаши

Стандард - пред: 14 часа

„Косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај се мафијаши. Тие не се заинтересирани за луѓето. Тие се заинтересирани само за пари и моќ“. Ова го кажа поранешниот американски конгресмен и долгогодишен лобист во САД, Џозеф Диогарди.

3 поврзани вести »

Се уште неизвесно дали инцидентот во Торонто е терористички акт

Стандард - пред: 15 часа

Напаѓачот Алек Минасиан, кој вчера со комбе удри во група пешаци во Торонто, при што загинаа десет луѓе, а 15 повредени, денеска ќе се појави пред суд. Против него ќе биде покренато обвинение.

78 поврзани вести »

Анкета: Ердоган со водство од помалку од 4 отсто пред Акшенер

Стандард - пред: 15 часа

Анкета на социолошка агенција Гезиџи прогнозира разлика од помалку од четири процентни поени меѓу актуелнот претседател Реџеп Таип Ердоган и лидерката на „Добра партија“ Мерал Акшенер на евентуален втор круг на претседателските избори во Турција, ...

Во Брисел втора донаторска конференција за Сирија

Стандард - пред: 15 часа

Во Брисел денеска и се одржува втората меѓународна конференција за Сирија организирана од Европска унија и од Обединетите нации со цел да се соберат финансиски средства за поддршка на политичко решение за конфликтот.

15 поврзани вести »

Македонија, Косово и регионот на агендата на квадрилатералната средба во Букурешт

Стандард - пред: 15 часа

Преговорите меѓу Македонија и Грција, ситуацијата во Косово и случувањата во регионот, ќе бидат дел од темите за кои ќе разговараат и меѓусебно ќе се информираат премиерите на Грција, Бугарија и Романија и претседателот на Србија на денешната ...

9 поврзани вести »

Туск во посета на земјите од Западен Балкан

Стандард - пред: 15 часа

Претседателот на Европскиот совет Доналд Трамп денеска ја почнува турнејата по Западен Балкан при што ќе ги посети Тирана, Подгорица, Белград, Приштина, Сараево и Скопје. Туск на 27 април ќе го посети Скопје и ќе учествува на состанокот на лидерите ...

29 поврзани вести »

Хјустон со рекордни 50 поени за една четвртина

Стандард - пред: 15 часа

Рекордни 50 поени за овогодинешниот плејоф и втор најдобар скор на сите времиња во НБА разигрувањето за титулата оствари тимот на Хјустон Рокетс ноќеска на гостувањето кај Минесота. „Ракетите“ победија со 119:100, а клучната разлика ја направија во ...

28 поврзани вести »

Тринаесет сообраќајки во Скопје, патник во автобус потешко повреден

Стандард - пред: 15 часа

Патник во автобус бил потешко повреден во една од вкупно 13 сообраќајки што се случиле во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест сообраќајки полесно биле повредени седум лица, а во шест била причинета материјална штета.

38 поврзани вести »

Велосипедистите бараат измени во урбанистичкото планирање

Стандард - пред: 15 часа

Намалување на широчината на коловозните ленти, задолжителен минимален број паркирни места за велосипеди за различен тип објекти, задолжително велосипедско паркиралиште за секој новоизграден објект, утврдување правила за поставување урбана опрема ...

Матис оптимист за преговорите со Северна Кореја

Стандард - пред: 15 часа

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис изјави дека е оптимист за разговорите со Северна Кореја, нагласувајќи дека тие ќе вродат со плод. Оценката на Матис е дадена неколку дена откако Пјонгјанг ги стопира нуклеарните и ракетни проби и го ...

80 поврзани вести »

Нови рочишта за „Тарифа“, „Труст“, Титаник 2“ и „Триста“

Стандард - пред: 15 часа

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на СЈО „Тарифа“, „Труст“, Титаник 2“ и „Триста“. На обвинителна клупа ќе седнат поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште други две лица, обвинети во ...

21 поврзани вести »

Недела на современ фински филм во Кинотека

Стандард - пред: 15 часа

Со проекција на „Мало крило“ на режисерката Селма Вилхунен, вечер во Кинотека на Македонија почнува Неделата на современ фински филм. Циклусот ќе трае до 29 април, а прикажани ќе бидат шест филмови, пет играни и еден документарен.

11 поврзани вести »