TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Камерата на HTC U12 + веднаш зад Huawei P20 Pro на DxOMark

Стандард - 24.05.2018

HTC го објави својот U12 + предводник и експертите од DxOMark веднаш излегоа со својот заклучок за неговата двојна камера. И тој е прилично добар. Сензорот Ultrapixel доби 103 поени од максимум 106 за слики и 95 за снимање на видео.

4 поврзани вести »

Huawei и BOE работат на смартфон со дисплеј на преклопување

Стандард - 24.05.2018

Според информации на корејското издание ET News, Huawei работи напорно на паметен телефон со дисплеј на преклопување, а целта на кинеската компанија е да го надмине Samsung. Huawei започна партнерство со BOE да се здобијат со 8-инчен дисплеј на ...

4 поврзани вести »

Microsoft го претстави новиот „адаптивен“ контролер за Xbox

Стандард - 24.05.2018

Контролорите за Xbox конзолите се еден од најдобрите во индустријата и за никој тоа не е тајна. Сепак, Microsoft продолжува да експериментира со различни идеи за тоа како да им олесни на потрошувачите.

2 поврзани вести »

Samsung потврди: Bixby 2.0 ќе биде промовирана заедно со Galaxy Note 9

Стандард - 24.05.2018

Samsung потврдија дека ќе ја претстават новата верзија на услугата со вештачка интелигенција Bixby заедно со Galaxy Note 9. Mного веројатно долго очекуваниот уред да биде прикажан за прв пат на IFA 2018 во Берлин, што ќе се одржи меѓу 31 август и 5 ...

10 поврзани вести »

Nvidia и AMD страдаат од падот на побарувачката на машини за „копање“ на криптовалути

Стандард - 24.05.2018

Остар пад на побарувачката на машини за „копање“ на криптовалути во април најверојатно ќе има сериозно влијание врз профитот на големите играчи кај графичките акцелератори – Nvidia и AMD. Според извори на онлајн изданието DigiTimes, очекувањата се ...

Започна производство на процесорот за новите модели на iPhone

Стандард - 24.05.2018

Според информации на Bloomberg, Taiwan Semiconductor Manufacturing почнаа масовно производство на процесори A12, кои ќе бидат употребени за следната генерација на iPhone. Тие ќе бидат изработени по 7 nm технологија, што пак автоматски значи дека ...

2 поврзани вести »

Нова демократија: Ципрас да одговори дали и понатаму се разговара за „Илинденска Македонија“

Стандард - 24.05.2018

Молкот од грчкиот премиер Алексис Ципрас за „Илинденска Македонија“ создава загриженост кај Грците во однос на тоа дали предлогот е сѐ уште на преговарачката маса, смета потпретседателот на грчката опозициска партија, Нова демократија Костис ...

70 поврзани вести »

ZTE ќе загуби над 3,1 милијарда долари поради санкциите

Стандард - 24.05.2018

Очекуваните загуби за кинескиот концерн ZTE кои ќе следат од наметнатите од САД санкции ќе се во износ од најмалку 3,1 милијарди долари. Според извори на Bloomberg, Кинезите се надеваат договорот за намалувањето на ембаргото што беше наметнато од ...

10 поврзани вести »

Мицкоски од Штип: Втори јуни е почеток на падот на Владата предводена од Заев

Стандард - 24.05.2018

„Токму од тука мотивирани на 2 јуни ќе се собереме пред платото на Владата на Република Македонија каде што ќе ја одбележиме оваа една година на чемер и јад, влада на СДСМ предводена од Зоран Заев.

79 поврзани вести »

Патријарх Кирил: Посланието на Кирил и Методиј треба да се претстави на разбирлив јазик на современите луѓе

Стандард - 24.05.2018

Неопходно е да се актуализира посланието на Кирил и Методиј и да се претстави на разбирлив начин, за да стигне до срцата на модерните луѓе. Тоа го изјави денеска патријархот на Москва и цела Русија, Кирил по литургија во храмот „Христос Спасителот”, ...

68 поврзани вести »

Ред Бул убедливи на тренинзите во Монако

Стандард - 24.05.2018

Пилотите на Ред Бул, Даниел Рикардо и Макс Верстапен покажаа одлична брзина и беа најбрзи во двата слободни тренинзи по улиците на Монте Карло. Австралиецот го собори рекордот на патеката и го надмина за околу 2 десетинки Макс Верстапен, и на тој ...

20 поврзани вести »

По шест часа, заврши денешната рунда разговори за името во Њујорк

Стандард - 24.05.2018

По шест часа разговори зад затворени врати во седиштето на ОН во Њујорк, предмалку заврши средбата на министерите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, со личниот пратеник на генералниот секретар на ...

77 поврзани вести »

Берлускони: Форца Италија ќе гласа против новата влада

Стандард - 24.05.2018

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони денеска изјави дека неговата партија Форца Италија ќе гласа против коалициската влада на Движењето Пет ѕвезди и крајно десничарската Лига на седницата на парламентот следната недела.

АКП: Турција сака соработка со САД и „нова Сирија”

Стандард - 24.05.2018

Турција сака да ги надмине проблемите со САД и да ја одржи блиската соработка меѓу двете земји, која ја смета за клучна, порачува турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) во програмата за изборите кои ќе се одржат следниот месец.

4 поврзани вести »

Заев – Борисов во Рим: Мисијата на св.Кирил и Методиј е порака за дијалог и меѓусебно разбирање

Стандард - 24.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во придружба на сопругата и на владината делегација денеска во рамки на посетата на Република Италија и на Светата Столица по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св.

47 поврзани вести »

Република Македонија стана полноправна членка на Јадранско-Јонската иницијатива

Стандард - 24.05.2018

Република Македонија и формално стана полноправна членка на Јадранско – јонската иницијатива на состанокот на Советот на министрите за надворешни работи на оваа иницијатива што се одржа денеска во Катања, Сицилија.

Кривична за двајца жители на Василево поради оштетување апарати во казино

Стандард - 24.05.2018

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против А.В. (49) и Д.Г. (34), двајцата од с.Василево, поради постоење основано сомнение дека сторилe кривично дело „оштетување на туѓи ...

21 поврзани вести »

Европски ден на национални паркови, Македонија има три

Стандард - 24.05.2018

Нашите паркови се нашиот најблизок контакт со природата. Во парковите може на најдобар начин да се види како постои соживот меѓу човекот и природата на одржлив начин, покажува истражувањето за придобивките од парковите спроведено од Светскиот фонд ...

Грчките медиуми за средбата Димитров-Коѕиас-Нимиц

Стандард - 24.05.2018

„Скопско прашање: Името повторно на маса“; „Двоен состанок на Коѕиас и Димитров со Нимиц во сенка на Илинден“; „Уште една шанса за решение на скопското прашање“; „Средба Димитров-Коѕиас: „Изгоре“ Илинденска, алтернативни имиња на маса“, се дел од ...

77 поврзани вести »

Пронајден машки труп во Вардар во Желино

Стандард - 24.05.2018

Во водите на Вардар во општина Желино утрово е пронајден машки труп. Телото не е идентификувано, а според првичните сознанија се претпоставува дека станува збор за 93-годишно лице кое е пријавено како исчезнато пред 10 дена од село Стримница, ...

35 поврзани вести »