TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

КОД: Како е раширен октоподот Балкан Јутилитис и поврзан со контроверзниот руски милијардер Лебедев

Телма - пред: 27 мин

(шема на врските меѓу Лебедев, Агапиу и Баев) Македонија ќе може да се снабдува од повеќе извори на гас преку Бугарија. ,Ова го најави Министерот Бектеши на 31 Октомври во Софија кога е потпишан Договорот за меѓусистемско поврзување за снабдување и ...

(Вознемирувачко видео) Клучката кај Три чешми како црна сообраќајна точка – утрово загина 37-годишен гевгеличанец

Телма - пред: 29 мин

Црна сообраќајна точка станува клучката кај Три Чешми, каде што се спојува експресниот пат кон Штип со автопатот Штип-Миладиновци. Рано утринава на лице место загина 37-годишен возач од Гевгелија, кој со својот автомобил марка голф директно се ...

73 поврзани вести »

Арсовска понуди, приватните превозници задоволни – нова средба за милионскиот долг во текот на оваа недела

Телма - пред: 46 мин

Долгоочекуваната средба во просториите на град Скопје траеше три и пол часа и заврши без детали за медиумите што договориле приватните превозници и градоначалничката Арсовска, но во едно беа сигурни- блокади нема да има.

78 поврзани вести »

Пендаровски со констатација: Односите меѓу Македонија и Бугарија се влошуваат

Телма - пред: 54 мин

Се влошуваат односите меѓу Македонија и Бугарија, е констатација на претседателот на државаата Стево Пендаровски, коментирајќи го сè она што се случуваше во изминатите неколку дена на релација Софија – Скопје, пред се новата Декларација за ...

131 поврзани вести »

ФОТО: Од турскиот земјотрес распука и во Александрија, каде утрово и морето се повлекло

Телма - пред: 56 мин

Гледач на ТВ Телма од Каиро, Египет испрати фотографија од најголемиот египетски град со објаснување дека станува збор за последица од утринскиот земјотрес со епицентар во јужна Турција. -Ноќеска го почувствувавме потресот.

СДСМ не ја даваат Царина, преговорите заглавија на директорските позиции

Телма - пред: 59 мин

СДСМ не ја даваат Царина, а се двоумат и за третата министерска позиција што треба да ја добијат „Алијанса за Албанците“. Во игра е и заменик министерското место во труд и социјала, но и земјоделие.

16 поврзани вести »

Мојсоски со контра-обвинување – Антикорупциска е тенденциозна наодите се невистинити

Телма - пред: 1 час

Агенцијата за млади и спорт (АМС) работи според законите и прописите, а наводите на Антикорупциската комисија се неосновани и неточни и имаат лукративна позадина. Ова е одговорот на директорот на АМС, Наумче Мојсоски на барањето на Антикорупциска за ...

31 поврзани вести »

Разорниот земјотрес во Турција и Сирија и последиците по Балканот – што може, а што не треба да се очекува

Телма - пред: 1 час

Со парична помош и донации од луѓе и фирми ќе помага нашиот Црвен крст за последиците од разорниот земјотрес во Турција. Ова е првична помош, вели генералниот секретар Саити. Светот денес сведочи на хорор-фотографии и видеа, збришани цели населби и ...

40 поврзани вести »

Управителите на „Балкан Јутилитис“ се шират во земјава – регистрирале нова фирма со седиште во Центар

Телма - пред: 1 час

Управителите во бугарската „Балкан Јутилитис“, фирмата со која ЕСМ склучи договор за испорака на гас, сериозно го шират бизнисот во земјава. Еден од управителите во оваа компанија, Савас Агапио, преку „Синтез Грин Енерџи ЛТД“ со седиште во Кипар, во ...

40 обучени македонски спасувачи заминуваат за Турција во потрага по преживеани луѓе под урнатините

Телма - пред: 1 час

40-ина обучени и опремени спасувачи, ќе тргнат за Турција каде треба да помагаат во спасување на луѓе под урнатините. Директорот на дирекцијата за заштита и спасување Беким Максути, во разговор за Телма, потврди дека тимовите за спасување денеска се ...

40 поврзани вести »

Романски и холандски спасувачи први на пат за Турција додека светот жали и сочувствува со жртвите

Телма - пред: 1 час

(жена гледа од 7-ми кат на оштетена зграда во Турција) Првите спасувачи од Романија и Холандија веќе се на пат, објавија високите претставници на Европската Унија околу 11 часот додека во јужна Турција беше регистриран уште еден нов силен земјотрес ...

197 поврзани вести »

Пендаровски најави помош од Македонија за настраданите од земјотресот во Турција

Телма - пред: 1 час

Македонија ќе и помогне на Турција на секој можен начин, рече претседателот Стево Пендаровски изразувајќи сочувство за настраданите во ...

126 поврзани вести »

Во разорниот земјотрес во Турција повредени двајца ученици од Македонија кои престојувале таму преку „ Еразмус плус“

Телма - пред: 2 часа

Двајца учениците од Македонија се повредени во разорниот земјотрес од 7,7 степени според Рихтеровата скала , кој рано утрово го зафати југоистокот од Република Турција. Повредените ученици биле дел од вкупно 9 наши државјани – 8 ученици и нивен ...

108 поврзани вести »

Над 1000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија – почвата и натаму се тресе

Телма - пред: 2 часа

Серијата земјотреси кои го зафатија турскиот југо-исток не запира. По катастрофалниот земјотрес кој се случи ноќеска, следуваше потрес од 6,7 степени а нешто пред пладне, бил регистриран нов силен земјотрес од 7,5 степени.

523 поврзани вести »

(видео) Во САД и во Канада почувствувани потреси од околу четири степени по Рихтер

Телма - пред: 3 часа

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот рано наутро го погоди предградието на Бафало, Њујорк, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на земјотресот бил во Западна Сенека, соопштија официјални лица.

523 поврзани вести »

Повеќе од 1.000 загинати во земјотресот во Турција, над 780 загинати во Сирија

Телма - пред: 3 часа

Бројот на загинати во Турција се искачи на 1.014, соопшти турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД). Ова е бројот на загинати по области: Кахраманмараш: 191 Газиантеп: 200 Шанлиурфа: 27 Дијарбакир: 41 Адана: 43 ...

197 поврзани вести »

Македонија бара пари за четиригодишна еврообврзница

Телма - пред: 3 часа

Македонија денеска се претставува пред инвеститорите за нова еврообврзница. На таканаречениот повик за инвеститори земјава ќе ја претстават министерот за финансии Фатмир Бесими, Дејан Николовски, државен советник за јавен долг, гувернерката Анита ...

Во рок од 12 часа најмалку 1.500 загинати, многу луѓе се заробени во урнатините, регистрирани 100 последователни ...

Телма - пред: 3 часа

Најмалку 1.500 луѓе загинаа во земјотресите во Турција и во Сирија во рок од 12 часа. Се очекува бројот на жртвите да се зголеми, а операциите за пребарување и спасување се во тек низ целиот регион.

523 поврзани вести »

Најголемиот земјотрес во последните 24 години, објави Институтот за истражување на земјотреси во Турција, почувствувани ...

Телма - пред: 4 часа

Турција не престанува да се тресе, по главниот, забележани се десетици земјотреси посилни од 4,5 Во својот извештај на турски јазик, Би-Би-Си го цитира д-р Халук Озенер, директор на опсерваторијата Кандили и Институтот за истражување на земјотреси.

523 поврзани вести »

Над 1000 загинати во катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија – почвата продолжува да се тресе

Телма - пред: 4 часа

Серијата земјотреси кои го зафатија турскиот југо-исток не запира. По катастрофалниот земјотрес кој се случи ноќеска, следуваше афтершок од 6,7 степени а нешто пред пладне, според американскиот геолошки центар, во регионот Каранманмараш бил ...

523 поврзани вести »