TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Стефанова, Пеливанов и Ајро од СЈО преминуваат кај Рускоска, Фетаи, Рајчев и Рустеми во Вишото скопско обвинителство

Телма - 22.04.2021

Советот на јавни обивнители по повеке од 7 месеци од оглас избра 5 нови обвинители за обвинителствот за оргнаизиран криминал. Тројца од нив и се познати на јавноста како обвинители од СЈО. Лиле Стефанова, Трајче Пеливанов и Артан Ајро.

137 поврзани вести »

Полициска потрага по Амир Закири кој и избега на затворската полиција

Телма - 22.04.2021

Утринава се случи бегство на притвореник од судската зграда каде од истражниот затвор шатка бил донесен на судење, информираат за телма од судската полиција. Станува збор за Амир Закири кој се товари за поттикнување и криумчарење мигранти, како и за ...

Еко-свест: Планетата Земја ја доживува декадата на загадување и уништување, а човештвото одбива да ја научи оваа ...

Телма - 22.04.2021

Глобалното затоплување, загадување на водите, почвите и воздухот, сечата на шуми и претерано искористување на природните ресурси доведоа до работ на уништување многу скапоцени екосистеми и видови, затоа оваа година темата на Денот на Планетата Земја ...

НУК со пресметки кои угостители колку треба да добијат од шестиот пакет мерки

Телма - 22.04.2021

Со новиот пристап за надомест на штетите и загубите како резултат на носењето рестриктивни мерки со кои се забранува или ограничува работењето на угостителските објекти, Владата конечно ги прифати нашите континуирани сугестии и препораки и донесе ...

115 поврзани вести »

Повеќе закони пред пратениците- Собранието ќе ја продолжи 39. седница

Телма - 22.04.2021

Собранието денеска на пладне ќе ја продолжи 39-та седница, на чиј дневен ред се повеќе закони од различни области. Пратениците вчера попладне расправаа за Предлогот за именување член на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на ...

Министерство за култура доделило 6.6 милиони евра на сомнителен начин за проекти во 2019 та

Телма - 21.04.2021

Повеќе неправилности за доделување пари за проекти од национален интерес преку Министерството за култура утврдил државниот ревизор. Министерството исплаќало пари за проекти со некомплетна документацијабез воопшто да има потврда и дека проектот се ...