TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

На огласот за професори за Математичко-информатичката гимназија избрани професори без критериуми

Телма - пред: 5 часа

Во државната Математичко-информатичка гимназија се избрани нови професори за стручните предмети кои не ги задоволуваат критериумите, неопходни за да им предаваат на учениците со напредни знаења во тие области.

10 поврзани вести »

„Никола Вапцаров“: Бугарските институции се уште не го осудиле нападот кога беа каменувани просториите на македонскиот ...

Телма - пред: 5 часа

Од македонскиот културен клуб Никола Вапцаров од Благоевград велат дека се чувствувааат навредени и збунети затоа што никој до сега не ги навел причините, поради кои на четврти февруари беа каменувани просториите на клубот.

85 поврзани вести »

Обвинение за нанесување тешка телесна повреда од омраза за нападот на Христијан Пендиков

Телма - пред: 6 часа

Основното јавно обвинителство Охрид соопшти дека поднело Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 1 во врска со став 2 и во врска со член 22 од Кривичниот законик, за нападот на Христијан ...

33 поврзани вести »

Хуманост на дело на струмичките сликари Филеви – продадоа две слики, собраните средства за настраданите во Турција и во ...

Телма - пред: 6 часа

Уметничките дела „Мртва природа“ и „Охридска куќа“ на струмичките сликари Александар и Ана Филеви се продадени за 60.000 денари, а средствата беа уплатени во Црвениот крст со дознака – „за настраданите во разорните земјотреси“ во Турција и во Сирија.

823 поврзани вести »

ФОТО: Евакуиран Сити Мол- закана за бомба

Телма - пред: 7 часа

Посетителите на Сити Мол и вработените се евакуирани откако во 13:30 е примена електронска закана за поставена бомба. Полицијата пристигна и не е дозволен влез на никој освен на антитерористичките тимови. Заканата е примена околу 13:30.

2 поврзани вести »

Додека надлежните се мислат за „трикафта“ – почина најтешко болниот од цистична фиброза – Благојче Илиевски не го ...

Телма - пред: 7 часа

Најтешко болниот пациент од реткото заболување цистична фиброза, Благојче Илиевски, почина. Жалната вест за Фактор ја потврдија од Здружението за цистична фиброза. Благојче беше еден од осум пациенти кои се најпогодени од болеста.

81 поврзани вести »

Дизелот поевтинува, цената на бензините останува иста

Телма - пред: 7 часа

Дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два до два и пол денари за литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

42 поврзани вести »

Жабер ги пропушта турнирите во Доха и Дубаи

Телма - пред: 7 часа

Третата тенисерка на светот, Онс Жабер потврди дека нема да настапи на турнирите во Доха и Дубаи, а како причина за повлекувањето го наведе фактот дека наскоро мора да изврши хируршки зафат.

Басино светска шампионка во супервелеслалом

Телма - пред: 7 часа

Италијанката Марта Басино го освои златниот медал во супервелеслалом на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Куршевел. Дваесет и шест годишната Басино не се вбројуваше меѓу фаворитките за највисок пласман, но на крајот триумфираше ...

11 поврзани вести »

Алијанса ќари заменици министри во Одбрана и во Земјоделство

Телма - пред: 8 часа

Покрај челните позиции во министерствата за здравство и за правда, Алијанса за Албанците ги добива и заменик-министерските места во Одбрана и во Земјоделство и двајца државни секретари од кои едниот во Труд и социјала.

(Видео) Сириско момче се сними под рушевините: Не знам дали ќе преживеам, ако го споделите ова видео, може ќе ме најдат

Телма - пред: 8 часа

Ужасно видео на сириско момче кое се сними под урнатини од катастрофалниот земјотрес стана вирално на социјалните мрежи. Во него вели дека не знае дали ќе преживее, но ако се сподели пораката, се надева дека спасувачки екипи, сепак, ќе успеат да ...

298 поврзани вести »

Граѓаните го наполнија плоштадот со пакети со ќебиња, облека и храна – донациите ќе патуваат за Турција и Сирија

Телма - пред: 8 часа

Стотици пакети со неопходни производи се донесени на двата пункта во Скопје, каде што граѓаните донираат за граѓаните на Турција погодени од земјотресот. Истовремено, и натаму се донира на двата телефонски броја, кои се отворени за собирање ...

823 поврзани вести »

Недановски: Подготвени сме за победа против Татран

Телма - пред: 8 часа

Ракометарите на Вардар в петок во Скопје ќе го одиграат третиот натпревар од новото издание на СЕХА лигата. Противник на македонскиот шампион е Татран Прешов, кој во првиот дуел во Словачка беше поуспешен и забележа победа од 27:23.

25 поврзани вести »

Јунајтед и Арсенал ќе го соборат рекордот на Челзи

Телма - пред: 8 часа

Со ангажирањето на Енцо Фернандез, Челзи го собори рекордот во Премиер лигата и Аргентинецот во моментов е фудбалер за кој е платено најголемото обештетување во историјата. Според последните најави Фернандез само неколку месеци ќе се задржи на ...

Реал Мадрид влегува во трката за Гвардиол

Телма - пред: 8 часа

Еден од најдобрите дефанзивци на последниот Светски шампионат во Катар, Јошко Гвардиол се најде на листата на потенцијални засилувања на Реал Мадрид. Иако Кралскиот клуб се уште официјално не влегол во трката за еден од најперспективните одбранбени ...

2 поврзани вести »

ЛеБрон најдобар стрелец на сите времиња во НБА

Телма - пред: 8 часа

Со 38-те поени постигнати во дуелот против Оклахома, ЛеБрон Џејмс влезе во историјата како најефикасен кошаркар во историјата на НБА лигата. На ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс му беа потребни 36 поени да го надмине рекордот на Карим Абдул Џабар, а ...

63 поврзани вести »

Спасувачките екипи во трка со времето – бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија надмина 11.000

Телма - пред: 8 часа

Секоја добра вест и среќен крај со извлекување на живо битие од под урнатините е тоа што го крепи духот на луѓето во најпогодените области на Турција и Сирија. По 45 часа затрупан под урнатините во Антакија, малиот Мухамед беше извлечен од страна на ...

298 поврзани вести »

Спасено новороденче од под урнатините во Сирија – папочната врвца се уште била врзана за неговата мртва мајка

Телма - пред: 9 часа

Со многу помалку ресурси и механизација, спасувачите во Сирија неуморно копаат под урнатините во обид да најдат прежиевани. Им се придружија локалните жители, роднини на исчезнати, кои со лопати и голи раце ги отстрануваат урнатите ѕидови.

298 поврзани вести »

Почина Мирослав Ќиро Блажевиќ

Телма - пред: 9 часа

По долго и тешко боледување денеска на 88 годишна возраст почина еден од најпознатите тренери Мирослав Ќиро Блажевиќ. Скоро пет децениската кариера легендарниот тренер имаше голем број на ангажмани, а почна во 1968-та во Швајцарија предводејќи го ...

93 поврзани вести »

Градоначалникот на Благоевград: Напаѓачите на македонскиот клуб ќе добијат иста казна како и македонските цариници и ...

Телма - пред: 9 часа

Двајцата мажи кои ги приведе бугарската полиција во врска со каменувањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград биле вработени во општинското комунално претпријатие „Озеленување“.

85 поврзани вести »