TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Плакати со порака „Путин оди си дома“ се појавија низ Србија

ТВ21 - 17.01.2019

Плакати со порака „Путин оди си дома“ се појавија во неколку градови во северна Србија, поточно во Нови Сад, Зрењанин, Кикинда, Врбас, Бечеј… На плакетите потпишана е организацијата „Млада Војводина“ која и во минатото била позната по ваквите акции.

10 поврзани вести »

Во Скопје се одржува форум на македонски и бугарски компании

ТВ21 - 17.01.2019

Денеска во Скопје се одржува форум на македонски и бугарски компании на кој учествуваат над 50 компании од двете земји. На форумот кој го носи насловот „МК-БГ 2019“, треба да се обратат и македонскиот и бугарскиот вицепремиер, министерот за ...

59 поврзани вести »

Пронајдена неексплодирана граната на стариот пат кон Батинци

ТВ21 - 17.01.2019

На 16.01.2019 година во 19.45 часот во СВР Скопје, Н.Н.(35) од село Батинци, скопско, пријавил дека на стариот пат за село Батинци, каде што се врши дотур на земјиште, била пронајдена неексплодирана граната (најверојатно од Прва или Втора Светска ...

28 поврзани вести »

Турција бара екстрадиција на НБА кошаркар

ТВ21 - 17.01.2019

Турција побара екстрадиција на НБА кошаркарот Енес Кантер кој во моментов настапува за тимот на Њујорк Никс, пренесува „Си-Ен-Ен“. Кошаркарот наводно бил учесник на терористичка организација, а ова е прв пат Турција да бара екстрадиција за некого од ...

5 поврзани вести »

Судски рочишта за „Монструм“ и „Транспортер“

ТВ21 - 17.01.2019

Продолжуваат судските рочишта за два предмети покренати од СЈО, „Монструм“ и „Транспортер“ денеска во кривичниот суд. За петкратното убиство кај Смилковоското езеро на 12. април 2012 година случајот е влезен во доказна постапка и денеска треба да ...

Ерупција на вулкан во Јапонија, исфрли пепел во висина од шест километри

ТВ21 - 17.01.2019

Ерупцијата на вулканот се случила утрово на островот Кутинораб, на југот на Јапонија, соопшти националната метеоролошка агенција. Засега нема податоци за жртви или било какви материјални штети. Вулканот исфрли пепел во вистина од шест километри.

Пожар во куќа во Аеродром, сопственикот под дејство на алкохол им ја попречувал работата на пожарникарите

ТВ21 - 17.01.2019

На 16.01.2019 година околу 20.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на булевар „3-та Македонска Бригада“ во Скопје избувнал пожар во куќата сопственост на О.Е.(62) од Скопје. Бидејќи сопственикот, кој бил под дејство на алкохол и го нарушувал ...

26 поврзани вести »

Евакуацијата продолжува – птемина загинати во снежната бурна во Калифорнија

ТВ21 - 17.01.2019

Најмалку 5 лица загинаа во снежната бура која зафати делови од Калифорнија. Најкритично е во планинската област на Сиера Невала каде има постојани врнежни од снег, а моментлната снежна покрвивка достигнува и до 1,5 метар.

Распишана меѓународна потерница за Војминовски, напаѓачот на Зијадин Села

ТВ21 - 17.01.2019

Министерството за внатрешни работи, денеска распиша меѓународна потерница за Никоја Војминовски, главниот осомничен за нападот на претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села. Војминовски во текот на вчерашниот ден исчезнал, и се ...

57 поврзани вести »

Белград на нозе, доаѓа Путин: Ќе слета во придружба на два воени авиони, ќе го обезбедуваат 7.000 лица

ТВ21 - 17.01.2019

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе биде гостин во Белград, поради што во главниот град се очекува „опсада“. Доаѓањето на претседателот се очекува околу пладне, и после тоа е планирана средба со српските челници, свечен прием, и на крајот ...

217 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Промената на името и двојазичноста се хипотеки на Заев поради кои доби власт без изборна победа

ТВ21 - 17.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ во денешното прво соопштение истакнува дека Заев со 81 глас во Собранието, го погази гласот на 2. милиони граѓани, и дека го промени името и идентитетот на сопствениот народ. Опозицијата вели дека парламентарните избори се единствениот ...

Обединета македонска дијаспора: Стапување во сила на законите без потпис на претседателот е уривање на уставниот ...

ТВ21 - 17.01.2019

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со соопштение ја информира јавноста дека ги осудува последните настани во Македонија, односно стапување во сила на законите без потпис на претседателот Ѓорге Иванов.

Дневен хороскоп за четврток, 17. јануари 2019 година

ТВ21 - 17.01.2019

ОВЕН Работa: Подобрување на заработката многу позитивно ќе влијае на вашето расположение. Работата денеска не ви „цвета“. Љубов: Не сте во дилема кога се во прашање емоциите и знаете што точно сакате. Ако сте во брак, добро ви е.

3 поврзани вести »