TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zoom

Премиерот на Албанија Еди Рама ја одржа првата седница на владата од третиот мандат

Zoom - пред: 3 часа

Премиерот на Албанија Еди Рама ја одржа првата седница на владата од третиот мандат, веднаш по заклетвата дадена кај Претседателот на државата.Првата одлука на новата влада беше онаа во врска со етичкиот кодекс на владата, кој мора да го спроведе ...

2 поврзани вести »

Станка Димова се уште има потреба од наша помош

Zoom - пред: 7 часа

Самохраната мајка од Ѓорче Петров Станка Димова се уште има потреба од протеинско млеко, лекарства и храна, но моли да не ѝ се дава лажна надеж и сите кои ѝ доаѓаат во посета со ветувања дека ќе ѝ помогнат да престанат да го прават тоа.

2 поврзани вести »

Доколку ги имате овие телефони, заменете ги веднаш – до крајот на месецот ве чека непријатно изненадување

Zoom - пред: 7 часа

На 27 септември, Google ќе ја прекине поддршката за сите паметни телефони од 2010 година, односно на мобилните апарати кои го имаат андроид 2.3.7 Gingerbread кој беше актуелен во тоа време.

2 поврзани вести »

Инзаги: Многу се плашев од овој натпревар

Zoom - пред: 8 часа

Симоне Инзаги не го криеше задоволството од големата победа од 6:1 што ја донесе неговиот Интер против Болоња во Серија А. „Бев многу исплашен овој натпревар по изненадувањето против Реал Мадрид.

2 поврзани вести »

Црна сабота: Од 41 починат 23 се во Скопје, најмладите имале 18, 23 и 31 година

Zoom - пред: 9 часа

Денеска се пријавени за починати 41 лице како последица од коронавирусот. Дури 23 починати се од Скопје, а меѓу нив и 18-годишно лице. Исто така има починат и 23 годишен пациент, и еден на 31 година.

15 поврзани вести »

Гвардиола не се откажува, сонот на Сити може да се оствари во јануари

Zoom - пред: 9 часа

Манчестер Сити повторно ќе се обиде да го донесе Хари Кејн. Според „ESPN“, Пеп Гвардиола не се откажува од идејата да ја донесе sвездата на Тотенхем и Граѓаните се подготвени да започнат напад во јануари.

2 поврзани вести »

Талибанците ги протераа девојчињата од средните училишта во Авганистан

Zoom - пред: 10 часа

Талибанците денеска ги протераа девојчињата од средните училишта, откако испратија наредба дека само момчињата и наставниците мажи можат да се вратат во училниците. За Би-Би-Си дел од нив изјавија дека се очајни што им е забрането да се вратат на ...

22 поврзани вести »

Во изолација се 177 деца од ООУ Братство Единство од Охрид

Zoom - пред: 10 часа

Дури 177 деца од ООУ Братство Единство од Охрид се наоѓаат во изолација поради контакт со позитивни наставници, објавува Скопје 24. Директорот на училиштето Џамал Мехмед во изјава за локалниот портал Охрид 1 вели дека во училиштето во целост се ...

12 поврзани вести »

Вила ги „скрши“ Карамелите: Беговиќ за девет минути трипати ја вадеше топката од мрежата

Zoom - пред: 10 часа

Заврши дуелот од петтото коло на Премиер лигата, во кое Астон Вила на домашен терен го совлада Евертон. По еден час интересен фудбал во кој недостасуваа само голови, започна хорор за гостите од Ливерпул.

6 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Поддршка за граѓаните кои протестираат за вистината за пожарот во Тетово, СДСМ и ДУИ наместо пендреци по ...

Zoom - пред: 11 часа

„ВМРО-ДПМНЕ изразува поддршка за луѓето кои мирно протестираа во Тетово како реакција на отсуството на одговорност кај власта поради запалената модуларна болница во која на трагичен начин животот го загубија 14 луѓе.

62 поврзани вести »

Филипче: Без вакцина не можеме да функционираме нормално

Zoom - пред: 12 часа

Министерот за здравство Венко Филипче, во изјава за телевизија Сител, денеска повторно ги повика граѓаните да ја сфатат работата со Ковид-19 многу сериозно и потсети дека нема ниту еден аргумент зошто тие не би се вакцинирале и дека тоа е ...

52 поврзани вести »

По 8 дена притвор за петмината приведени на протестот во Мала Речица

Zoom - пред: 12 часа

Основното јавно обвинителство Тетово, по поднесена пријава од СВР Тетово, поведе постапка против 5 лица за кои постои основано сомнение дека за време на протестите во Тетово, одржани на 17 септември 2021 година, го сториле кривичното дело – Учество ...

72 поврзани вести »

На големиот пријател на Роналдо му пречеше она што го виде: Ако бев менаџер, ќе му кажев да седне

Zoom - пред: 12 часа

Интересни сцени се случија на натпреварот помеѓу Јанг Бојс и Манчестер Јунајтед во Лигата на шампионите во кој домашниот тим славеше победа од 2:1. Главната улога ја имаше Кристијано Роналдо, кој по напуштањето на играта сподели совети со своите ...

9 поврзани вести »

(Видео) Хусрев: Нема да признаеме помала бројка од 7% на Турците во РС Македонија

Zoom - пред: 12 часа

Турската заедница, нема да признае помала бројка од 7% на нејзините припадници по завршуваше на пописот и објавувањето на резултатите, кажа во денешното издание на емисијата Стадион, посветена на пописот, Емин Хусрев од координативното тело за попис ...

41 поврзани вести »

Повеќе од 100 авганистански новинари апелираат на меѓународна помош за заштита на слободата на печатот

Zoom - пред: 13 часа

Повеќе од 100 авганистански новинари апелираа до меѓународната заедница да ја заштити слободата на печатот во Авганистан, јави ДПА. Најитна потреба е гарантирање на заштитата, особено на новинарките, соопшти анонимно групата новинари, уредници, ...

11 поврзани вести »

ВИДЕО: Џенова загуби од Фиорентина, Пандев одигра 40 минути

Zoom - пред: 13 часа

Фиорентина денеска во 4. коло од Серија А, ја совлада Џенова на гости со 2:1. „Виолетовите“ иако беа благи фаворити на натпреварот, не стигнаа лесно до трите бода. Џенова добро се држеше до 60.

15 поврзани вести »

Османи формираше работна група за приклучување на земјава кон „Visa Waiver“ Програмата на САД за укинување на визите

Zoom - пред: 14 часа

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, формираше работна група која ќе има задача за приклучување на Република Северна Македонија кон програмата на САД Visa Waiver, односно укинување на визите за државјаните на нашата земја.

25 поврзани вести »

ДУИ: Алијанса за Албанците стои зад насилството на демонстрантите и навредите кон жените

Zoom - пред: 14 часа

Демократската Унија за Интеграција изразува длабока згрозеност од обидите на Алијансата за Албанците да ја скрие нејзината рака и преку протести да ја злоупотреби трагедијата на модуларната болница во Тетово што ја потресе целата земја.

62 поврзани вести »

Алијанса за Албанците: Ги осудуваме апсењата и бараме итно ослободување на демонстрантите

Zoom - пред: 14 часа

Од Алијанса за Албанците реагираат за апсењата на неколку лица по повод вчерашноот протест во Тетово кој беше организиран поради трагедијата во модуларната болница, и се бараше одговорност.

62 поврзани вести »

Канаѓанка во Скопје пријавила дека била измамена за 50.000 евра

Zoom - пред: 14 часа

На 17.09.2021 во 16.00 часот во Полициската станица Аеродром, 48-годишна жена од Канада, со престој во Скопје, пријавила дека во периодот од јуни до август оваа година била измамена за сума од околу 50.000 евра од страна на нејзин роднина Љ.Н.

18 поврзани вести »