TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zoom

ВМРО-ДПМНЕ: И по десетина дена од несреќата, знаеме само дека Филипче и Заев не даваат оставка

Zoom - пред: 20 часа

И по десетина дена од несреќата, знаеме само дека Филипче и Заев не даваат оставка, додека истрагата нема одговор на ниту едно прашање, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Оставка на Хасани, Филипче и Заев е нужна за да има непристрасна ...

80 поврзани вести »

Комисија на ФДА препорача трета доза вакцина за постари лица и изложени на ризик

Zoom - пред: 20 часа

Независната советодавна комисија на американската Управа за храна и лекови (ФДА) изгласа препорака за трета доза на вакцина против Ковид -19 за Американци на возраст од 65 години и постари, како и за лица со висок ризик од тешки болести, откако со ...

29 поврзани вести »

Во тек е пријавувањето на бруцоши за сместување во државни студентски домови за студиската 2021/2022 година

Zoom - пред: 20 часа

Министерството за образование и наука ги потсетува студентите од прва година запишани на јавните и приватните високообразовани институции во државата дека во тек е аплицирањето за место во државните студентски домови и други објекти за сместување во ...

23 поврзани вести »

Запленети 860 килограми режан тутун по пазарите и во магацински простории во Скопје

Zoom - пред: 20 часа

Запленети се 860 килограми режан тутун по пазарите и во магацински простории во заедничка акција што ја спроведоа вчера на територијата на Скопје Одделението за истраги – Сектор за контрола и истраги при Царинската управа, Одделот за криминалистичка ...

36 поврзани вести »

(Видео) Османи: Бугарите да влезат во Уставот на РС Македонија

Zoom - пред: 20 часа

„Мислам дека најдобриот начин да се отфрли тезата на Република Бугарија, дека ние правиме притисок како држава, како влада, кон граѓаните, коишто сакаат да ги изразат своите национални бугарски чувства е понудата повелете ќе можете слободно да ...

2 поврзани вести »

Денеска ќе се знае кој се ќе учествува на локалните избори

Zoom - пред: 20 часа

Денеска истекува рокот до кој општинските изборни комисии (ОИК) официјално треба да ги потврдат сите листи на кандидати за градоначалници и членови на општинските совети и Советот на Град Скопје поднесени од политичките партии, коалициите и групи ...

28 поврзани вести »

Активни 13.008 случаи, надлежните апелираат да се вакцинираат што повеќе граѓани

Zoom - пред: 20 часа

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во државава изнесува 13.008 од кои најголем број, 5798, се во Скопје. Во Тетово има 1051 активен случај, во Куманово 914, во Струга 656, во Охрид 653, во Гостивар 569, во Струмица 511, во Кичево 480… Според вчера ...

52 поврзани вести »

Началникот на ГШ на Армијата Ѓурчиновски на заседание на Воениот комитет на НАТО

Zoom - пред: 20 часа

Началникот на Генералштабот на Армијата генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска во Атина учествува на редовното заседание на Воениот комитет (ВК) на НАТО, во формат на началници на генералштабови.

11 поврзани вести »

Шекеринска на состанок со секретарот за одбрана на САД Лојд Остин

Zoom - пред: 20 часа

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во тек на посетата на САД оствари средба со секретарот за одбрана, Лојд Остин, прва на највисоко ниво со новата американска администрација. Шекеринска го запознала министерот за одбрана на САД со тековните ...

23 поврзани вести »

Втор ден од изборите во Русија, вчерашната излезност 16,85 отсто

Zoom - пред: 21 часа

Во Русија почна вториот ден од гласањето на тридневните парламентарни и регионални избори. Вкупната излезност на гласачите на изборите за Државната дума на Русија вчера до 20 часот по московско време изнесува 16,85 проценти, објави руската Централна ...

13 поврзани вести »

Бугарија закажа нови парламентарни избори за 14 ноември

Zoom - 18.09.2021

Официјално Скопје вели дека не ги прекинува преговорите со привремената влада во Софија, иако се распишани други предвремени избори во Бугарија од кои би можела да произлезе политичка влада. Сепак, резултатите од овие преговори се во „статус кво“.