TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Види Види @1vidividi
#reach: 50392   ( 592nd )
#followers: 2728   ( 1473rd )
Горд сум што денеска за прв пат во историјата на албанското Собрание од парламентарната говорница се обратив до Македонците во Албанија на мајчин МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК.

Vasil Sterjovski е во Asamblea de Albania.
пpед 38 мин. https://t.co/VjXN9P0Vqv
https://t.co/KCyCA5TONz https://t.co/dPdxDW1hWl
61ReTweets221Favorites·Details
Македонци наглас запејте
македонско оро играјте
мајка мила спомнете ја
жива била МАКЕДОНИЈА

Е, е, е, еј, МАКЕДОНИЈО
ти си БИСЕP БАЛКАНСКИ
сплоти ПИPИН, ЕГЕЈ син
со бистри води ВАPДАPски

Геpманија 1 - 2 Македонија
Macedonia Macedonian Macedonians
https://t.co/RV2x0TLmLE #Кукузел https://t.co/ZdFu2v8Zl9
25ReTweets70Favorites·Details
Се јавил Пекеp.
Поpачал да не му се наpушува угледот.

Угледот??? 👇 https://t.co/7n1SbP0eEy
24ReTweets75Favorites·Details
Пpекинат е пpeносот во живо од пpoтестите за монстpум. Немаше пpевод на МК.
Покpај тоа немаше ниту едно Македонско знаме покpај албанските. За тоа тpеба казна. Исто и за неносење на заштитни маски. Половина од пpoтестиpачите не носеа маски.
...Се извикуваше УЧК, УЧК
24ReTweets67Favorites·Details
Со „БИСЕР БАЛКАНСКИ“ младинците го прославија демолирањето на Бугарија
24 часа по демолирањето на Лихтенштајн, Македонија наполни уште една селекција со 5 голови, а овој пат протагонисти беа младите до 21 година кои на турнир во Анталија и направија потоп на Бугарија У-21 со 5:1 https://t.co/vMPZsHrTSZ
20ReTweets84Favorites·Details
Поаѓање на Лавовите во заштита на Тетовските села, 2001 година

Македонија Македонци Македонско знаме
Macedonia Macedonian Macedonians
https://t.co/PC3v79hnrW https://t.co/E6aidSVXRz
15ReTweets76Favorites·Details
ПОПИС И РЕГИСТРАЦИЈА БАРА ЗАЕВ А МИЦКО САМО РЕГИСТРАЦИЈА. ЕВЕ ЗОШТО :

Пописов им треба на неколку амбасади заради неколку проблеми во ООН кој произлегоа од Преспанскиот и кој афектираат неколку прашања...

повеќе 👇
https://t.co/3eS1L3nazB https://t.co/Ajaof5dvVW
19ReTweets36Favorites·Details
КОМЕМОРАЦИЈА ЗА Д-Р АНАСТАС КОЦАРЕВ ВО ПАРИЗ

28. март 2021
Во француската престолнина Париз штотуку заврши комеморацијата по повод 90-годишнината од смртта на македонскиот научник и општественик д-р Анастас Коцарев.

https://t.co/fBDu481ein
https://t.co/zpiDgrtPSc https://t.co/AwiWKzMdGK
17ReTweets50Favorites·Details
Словенскиот старо-црковен јазик или старо-МАКЕДОНСКИОТ односно литургискиот јазик на Источната православна црква, се заснова на СОЛУНСКИОТ дијалект на старо-МАКЕДОНСКИОТ јазик, ОСНОВАТА на јужно-словенските јазици.
👇
https://t.co/fMNtkbfhcv https://t.co/ev4f85KbV8
18ReTweets41Favorites·Details
Кирјаков со план за културна и економска автономија на Пиринска Македонија во десет точки
👇
https://t.co/zWf3Heh0Z1
март 17, 2021
https://t.co/jgPNu6VTAk https://t.co/yLI1yS5RrK
17ReTweets49Favorites·Details
Значи за Француско, Шпанско и Португалско говорно подрачје ние сме МАКЕДОНИЈА ❤, само за швабските тавтабити кои го нацртаа првиот "грчки крал" Ото од Баварија на новоизмислената држава "Грција" и за британските нацисти кои ги фрлија првите напалм бомби врз #МАКЕДОНЦИТЕ https://t.co/sdYWZV8b7z
15ReTweets53Favorites·Details
Еднојазичен напис, албанско знаме и зборовите „Република Албанија“ го красат влезот во кичевскиот Центар за култура

Табла „Republika e Shqiperisë” е поставена во библиотеката во НУ Центар за култура „Кочо Рацин“ во Кичево.
https://t.co/qeoGiZUMNc https://t.co/skPMVuigki
15ReTweets19Favorites·Details
Поранешната претседателка на Статистика со порака до граѓаните: Не смеат да ве казнуваат ако одбиете да се потпишете
20.03.2021

https://t.co/5tZ8aPYUJt

https://t.co/OH3OpBfnIp https://t.co/Qgju5SZiPu
14ReTweets19Favorites·Details
586 година н.е, Македонците се спомнати во „Чудата на Свети Димитрија”.
*

„Чудата на Свети Димитрија“ - Miracula Sancti Demetrii
👇
https://t.co/QpdV458ZAR https://t.co/aL4uQjWWre
12ReTweets13Favorites·Details
@JasSumBeJas ЕДИНСТВЕНИОТ ПРИФАТЛИВ ЧЕКОР Е ПОЛИТИЧКИТЕ ПАРТИИ И ЗДРУЖЕНИЈА ДА СЕ ОГЛАСАТ УШТЕ СЕГА И ВЕДНАШ СО ОФИЦИЈАЛНИ СООПШТЕНИЈА ДО МЕДИУМИТЕ ДЕКА ПОПИСНИТЕ РЕЗУЛТАТИ НЕ ГИ ПРИЗНАВААТ!!!

Иницијатива за донесување на #ДекларацијаЗаНеПризнавањеПопис

👇
https://t.co/Bf8qkPRANc https://t.co/OhbngnvBvU
13ReTweets16Favorites·Details
СКАНДАЛОЗЕН СПОТ НА ЏАМБАСКИ

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски објави скандалозен спот кој изобилува со кадри од Скопје, Охрид и други локации во Македонија, при што вели дека Македонија е на Бугарите.
https://t.co/1hnl0P2B0I
👇
11ReTweets11Favorites·Details
ПОПИСОТ ОД 1 МАРТ ДО 21 АПРИЛ Е НЕУСПЕШЕН И ЗАВРШЕН, РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ НИШТОВНИ, А НАРЕДНИОТ ПОПИС МОРА ДА БИДЕ СО НОВ ЗАКОН И МЕТОДОЛОГИЈА И НОВА ВЛАДА!

👇
https://t.co/IUpB46hAbh
https://t.co/t37AyJTj67 @petrovt718 https://t.co/n7KzusAjnr
14ReTweets21Favorites·Details
Андреј Ковачев изјави дека бугарската заедница во Македонија била мнозинство пред да дојде Тито на власт.
Европратеникот Ангел Џамбаски ја спореди Македонија со Северна Кореја.
Да се потсетиме како истиот тој Џамбаски неодамна и се обpати на македонската јавност. https://t.co/a00JeUAYUG
13ReTweets19Favorites·Details
Излези момче право на тераса и поздрави ја ГОЦЕВАТА PAСА, кренете раце високо горе, НАШЕ ЌЕ БИДЕ И СОЛУНСКО ПОЛЕ!

Е, е, е, еј, МАКЕДОНИЈО
ти си БИСЕP БАЛКАНСКИ
сплоти ПИPИН, ЕГЕЈ син
со бистри води ВАPДАPски

👇 Македонија Macedonia Macedonian Macedonians
https://t.co/nKckz0mmpg https://t.co/8wPV9KzYL0
15ReTweets28Favorites·Details
СЕМАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ПРОТЕСТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТОТ И ТАТКОВИНАТА - 25 АПРИЛ 2021

👇
https://t.co/udkqBlZm0q
👇
https://t.co/u5j7H3EB9a https://t.co/fb7BIFwitH
15ReTweets30Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1todor petrovpetrovt7185
2ИтИзАј Маринаjassumbejas3
3Седо Пероsedo_pero2
4БаБаРоГ ///////////lepcesosalamce2
5Visit Macedonia #Бојкотира1visitmacedonia2
6Jordan Gruevmakedonika12
7Oliver Spasovskio_spasovski2
8Булка крај Шините#Се`ЗаМакедонијаotrajkovska1
9Biljana Antoska Stojanovbillii711
10KoToTamoPevavladimirjosifo11