TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ivo Antov @antovsr
#reach: 37734   ( 135th )
#followers: 1868   ( 2401st )
42.679 станови во Скопје зјаат празни, 300.000 илјади се празни во цела држава.
Градењето е пералница на пари и служи за поткуп на политичари и функционери.

(By Zhaba)
36ReTweets162Favorites·Details
А, зошто сите што имаат бугарски пасош кај нас не соберат потписи и не испратат петиција до Софија со која ќе побараат владата на Бугарија да престане да не спречува на патот кон ЕУ или до Европската комисија со која ќе се пожалат на постапките на „својата“ влада?
(by Милан)
20ReTweets111Favorites·Details
Мизерно е што државата ускратува основно право на образование на децата затоа што нема пари за греење.
Каде се парите?
21ReTweets77Favorites·Details
Чудно село по име Македонија на брегот на колумбиски Амазон... Во овој регион на Амазон од крајот на 19 век живеело едно семејство од племето Тичуна, чие презиме било Македо.
Членовите на семејството прво станале католици под влијание на мисионери.
1. https://t.co/FRzyZU7JUM
8ReTweets93Favorites·Details
Све ми изгледа дека Бугарите, т.е. нивните политичари, ќе направат некое големо срање пред гробот на Гоце
12ReTweets72Favorites·Details
Пред точно 140 години е пуштена железницата од Солун до Скопје, воедно прва железничка линија на Балканот.
Тогашниот Султан сакал да има добра комуникација во целата Империја.
Ние денес паѓаме у несвест поради тоа што проработел возот (спориот!) до Битола.
Ете, тоа е Македонија
9ReTweets69Favorites·Details
И после не било лотарија да преживееш лечење во Македонија

(Via Rale) https://t.co/giMPx7ucEn
9ReTweets45Favorites·Details
Најдобрата принт реклама која икад сум ја видел https://t.co/4yfZX8Cma5
6ReTweets49Favorites·Details
Коледе 2.23 https://t.co/OqzEKDJ1cX
8ReTweets38Favorites·Details
Скопје ми личи на приградска доградба
5ReTweets42Favorites·Details
Некогаш најуспешната скопска фирма:
"Како фамилијата Бајрам му пресуди на градскиот симбол"
#ИРЛ
https://t.co/n8NlxmJ8yT
8ReTweets26Favorites·Details
Стара добра честитка https://t.co/fFWv2I1lWh
5ReTweets36Favorites·Details
Секогаш кога ќе поминете во Градски Парк, сетете се дека споменикот на Гоце Делчев ни е подарок, симбол за добри и пријателски односи и соживот помеѓу две соседни држави и народи.
Неколку факти за него:
Споменикот е подарок од Бугарија
1.
2ReTweets35Favorites·Details
“Money is like sex. It seems much more important when you don’t have any.”

Charles B.
4ReTweets12Favorites·Details
Гоце и хеликоптерите
0ReTweets26Favorites·Details
Кина прави 9500 км. автопат годишно.
Македонија 1000 пати помалку.
2ReTweets14Favorites·Details
Изработен е од Бугарскиот скулптор со македонско потекло, Љубомир Далчев, кој пак потекнува од Солун. Споменикот е излиен во Софија од бронзата која е стопена од Коњаниците Крал Петар и Крал Александар, кои стоеле на почетокот на Камениот Мост
2.
1ReTweets17Favorites·Details
Кога доаѓаат Бугарите во Скопје 41-вата,ги вадат коњаниците (иначе дело на Аутун Аугустинчиќ, најпознатиот скулптор во тогашна Југославија
и ги носат во Софија.
Кога Бугарија решава да ни го врати Гоце во Скопје, меѓудругото ни носат и негов споменик изработен од Македонец .
4
0ReTweets20Favorites·Details
Дали чествувачите од соседната земја лапаат симит или пак лахмаџун у чаршија?
0ReTweets15Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1tribananachokoleshnik16
2The Templarandon_usa15
3Руиriste_g13
4лЕшкоleshovski12
5Marija Danilovskamarijadanilovs111
6Безценнаdeboraskunk11
7ЅВЕЗДА💫theredhair411
8💉crvenokosata 💉2eyeshadow11
9Бошко Буха фром Џи Мејлmarsedonec11
10Claudia ❼shiferovska11