TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Архимед @arhimedb
#reach: 263   ( 2371st )
#followers: 263   ( 14072nd )
@TobiAyodele Evan Gershkovich (Wall Street Journal reporter) was detained in Petersbourgh 3 days ago.
1ReTweets4Favorites·Details
@dArsovec Мин.за Економија за концесии користеше ArcGIS (можеби се уште користат).
Не ми е јасно како во нивната база на податоци не ги ставиле археолошките локалитети?
Затоа служи ArcGIS, да не се копа каде не смее.
Ама овие издале дозвола.
1ReTweets1Favorites·Details
Девојче од 10 години, извадено од школски час, заедно со друга 15-годишна питачеле околу Битпазар.

Родителите со денови ја барале и ја нашле завиткана во ќебе кај Државна болница.

Сте виделе кола на МВР на раскрсница да уапси уличен питач со дете?
https://t.co/P3rZ8kKIdT
0ReTweets3Favorites·Details
Колку деца спасила МВР од раскрсница додека питачат? https://t.co/81CxMTCODD
0ReTweets3Favorites·Details
@marsedonec @box_kiki Ги насанкаа од ВМРО прописно за 27 Април 2017, ги подбуцнаа за сериозен прекршок (упад во Собрание), за после да се пазарат (двапати) за измени на Устав.

Не џабе рекол Џон Болтон (0:16-0:23), треба да си паметен и треба многу работа да направиш преврат.
https://t.co/Shuew8kbAi
0ReTweets3Favorites·Details
@Duarminkarlek Славица од Свети Николе е главен менаџер на најновата подружница на Гугл во Македонија.
0ReTweets2Favorites·Details
@toni_dimitroff @mkCoder Фломастери, 150 парчиња. ( 75 се на број)
Посебно ги бројат капаците.
0ReTweets2Favorites·Details
@Viktor_Stevich @Roma92377181 @DonCorleonski @BadassLawyer7 Во Пеколот кај македонскиот котел нема ограда.
Ако некој сака да бега, другите ќе го вратат назад.

"Која е бе таа да се буни за 60 денари?"
0ReTweets2Favorites·Details
@Jovanovski_mk Одговор од Кока Кола на прашањето дали тие го измислиле Дедо Мраз:
Не го измислиле, карактерот постоел, ама не бил дефиниран.
Кока кола го направиле симпатичен карактер за да прават реклама.
(И брдо пари)
https://t.co/4B3Fvrg43J
0ReTweets1Favorites·Details
@Skraci @Stefan_Tod Има преку 100 илјади невработени (лица кои активно бараат работа) според ДЗС.

Зошто од Пакистан/Непал да се увезуваат, кога може од Дебар, Прилеп, Валандово?
0ReTweets1Favorites·Details
Се сеќава некој на Момир Булатовиќ, екс лидер на Црна Гора од 1990-тите?

https://t.co/G58TiVyBxv https://t.co/4u062sDYls
0ReTweets1Favorites·Details
Пиши му прва https://t.co/eIMIuwQWaw
0ReTweets1Favorites·Details
Што е полошо:

1. Српски знамиња во Црна Гора?
или
2. Албански знамиња во Македонија? https://t.co/nUe1chLW29
0ReTweets1Favorites·Details
@zajdena You go girl!

За арно нека е!
0ReTweets1Favorites·Details
@Skraci @Stefan_Tod Само за илустрација, од Буџет 2022 се издвојуваат преку 3 милијарди денари за осигурување и плаќања на надоместоци за невработени (стр 475)

Ама нема работници, па мора од Пакистан и Непал да се увезуваат? За нив важат истите услови?

https://t.co/qt4blJL4Z1 https://t.co/34mEow1PDV
0ReTweets1Favorites·Details
Ќе биде после - природата ви враќа.

Осигурувањето на куќи, кој ќе го плати?
Сопствениците или сите даночни обрврзници (Владата/Општината)? https://t.co/CY9wb4aHgO
0ReTweets1Favorites·Details
@unterstrich12 И кај мене исто, според урбанистичкиот план се предвидени доволно објекти за долгорочно домување.
Меѓутоа луѓе инвестираат во стан/куќа и го преправаат во мини хотел (AirBnB).
Го кршат ДУПот (zoning) и никому ништо.

Има причина зошто се носат урбанистичките планови.
0ReTweets1Favorites·Details
@unterstrich12 Кога собрав пари да си купам стан, се тепав со други купувачи во брутално наддавање. (Bidding war)

Всушност се тепав со други инвеститори кои или сакаат краткорочно изнајмување (AirBnB), или ќе реновираат па го препродаваат за поскапо (исплатливо, ако цените одат нагоре)
0ReTweets1Favorites·Details
@Viktor_Stevich Искуства од Куманово:

Запленети ЛП плочи на бувљак.
Наводно некои од Србија увезле стари плочи и им ги заплениле.
https://t.co/7aoXBcD9LV
0ReTweets1Favorites·Details
@unterstrich12 Штеди си за кога ќе паднат цените.
Кога рекова да паднат, мислам да се корегираат на ниво максимум 1-2 годишни плати за стан.
Така беа порано кога не си играа централните банки со пумпање ликвидност и кога каматите беа 8% годишно.
Се предвидува тешка криза и дефлација, тешко нас.
0ReTweets1Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Baumeisterunterstrich124
278%marsedonec2
3Скрачиskraci2
4TheRealstefan_tod2
5100Marki100deutschemark2
6Burazrakce26612
7Pr😎jovanovski_mk1
8Goran V 🇺🇦goran_2301
9Malista Pulikalamalistapulikala1
10БаБаРоГ ///////////lepcesosalamce1