TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грeв @astrogrev
#reach: 129695   ( 5th )
#followers: 2629   ( 1532nd )
1928год. Алберт Ајнштајн со Михајло Пупин уживаат во сонцето на плажа во Струга. Инаку Југославија била организатор на фестивал на физиката, а Ајнштајн бил почесен гостин и имал двочасовно предавање на угостителскиот факултет во Охрид. https://t.co/H4sn0RHcOd
98ReTweets529Favorites·Details
Пуштете го, ако нѐ сака ќе се врати.
43ReTweets241Favorites·Details
Ова е хајлајт на нашата генерација. Не е толку фрка што ровер е на Марс туку начинот на кој слета и инструментите што ги носи и тоа што е прв ровер што ќе бара знаци на живот, ќе создава кислород од марсовската атмосфера и има факинг хеликоптер со него што ќе се обиде да лета.
41ReTweets234Favorites·Details
Бизнис идеја: Нетфликс серија The Cousin https://t.co/OU4b2h8VjR
27ReTweets262Favorites·Details
Луна - Единствениот природен сателит и најдобриот другар на Земјата.
Фазата е полна месечина со целосна 100% осветленост на „нашата“ страна.
Сликано на 27.02.2021 од Сиднеј со Canon77D монтиран на телескоп (f=1500mm).
Фул резолуција in all its glory на https://t.co/3lpMTPQn4H https://t.co/ujURgSPdXx
32ReTweets144Favorites·Details
Замислете таму некаде има вонземјани и не знаат дека имаат севселенски патријарх.
26ReTweets171Favorites·Details
Црн Дрим, Струга. Сликано со дрон. https://t.co/TJ2MEeHBw2
21ReTweets232Favorites·Details
27ReTweets93Favorites·Details
#СлучаенВселенскиФакт Титан - Најголемата месечина на Сатурн и втора најголема во Сончевиот Систем. Поголема е од планетата Меркур, а единствено е помала од најголемата месечина на Јупитер - Ганимед. Она што многумина не го знаат е фактот дека Титан, освен нели Земјата е можеби https://t.co/FgMBID7ukT
23ReTweets107Favorites·Details
Галаксија Сомбреро - Моја јубилејна стота астро-фотка.
Инаку се работи за леќеста галаксија која се наоѓа на преку 30 мил. сг од нас. Во центарот има супермасивна црна дупка со маса > милијарда сонца што ја прави една од најмасивните црни дупки во околните галаксии.
Екс. ~5часа. https://t.co/c3afMVRB8s
21ReTweets113Favorites·Details
Меме држава.
20ReTweets120Favorites·Details
❤️❤️❤️❤️❤️ https://t.co/ZsS57mhCF1
19ReTweets131Favorites·Details
Минерална Месечина - прва четвртина кон полна (90% осветлена). Сликана на 25.01 со вкупно 2500 фотки и склопени во ова пред вас. Боите се тие и се вистински само засилени за да се видат различните минерали, помеѓу кои илменит кој ја даваа онаа синкаста боја на Морето на Спокојот. https://t.co/wgpolycGhn
21ReTweets105Favorites·Details
Не ми се верува дека децата родени 2002 веќе имаат 29 години.
14ReTweets171Favorites·Details
Нели може у рипорт да имаме опција ,,пошто е глуп"
19ReTweets101Favorites·Details
Носталгија https://t.co/0NI4xhb666
13ReTweets169Favorites·Details
Преубав Сиднеј 🥰 https://t.co/ED2sYSlnGy
7ReTweets186Favorites·Details
Еве како изгледал кратерот Језеро пред 3.8 милијарди години кога Марс била топла и влажна планета. https://t.co/QCQarbJ4DH
13ReTweets157Favorites·Details
Здрав, јас сум Грев. Ќе ве замолам да одвоите 20 секунди за еден магичен трик. https://t.co/yd2mxgXEPf
18ReTweets112Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1aлисa у вондeрлeндiamalicemadness24
2executive dyspunctionkatiestrummer14
3Chlamydiaschiffer_pg1410
4Скорќеkapnkrk8
5Скриена Камераskrienakamera7
6Punchable Пичлеме and 24 otherspenggemaar6
7Shoku Boroborokitanoski5
8Мрчаторstrshlen5
9Buvowllium5
10little starstarlittle345