TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Симона @caryaatid
#reach: 24333   ( 332nd )
#followers: 1677   ( 2684th )
Деца у школо се праќаат облечени, од вакви ставови дома деца меѓу себе си прават булинг за тоа кој што носи. -.- https://t.co/aee56UdqQn
6ReTweets121Favorites·Details
Мислам дека многу се депремирав кога сфатив дека буквално многу нешта, да не речам сѐ, е поврзано со пари.
Едно нешто нема што не е, дури и највредното, здравјето и благосостојбата во семејството.
Не е ова површен заклучок, туку едноставно согледување на (мојата) реалност.
6ReTweets92Favorites·Details
За болни деца, мајки и татковци кои работат: во држава кај што можат да те отпуштат од работа, особено од приватен сектор, зашто отсуствуваш често бидејќи ти е детето болно, не станува збор за тоа кој е привилегиран или не, туку колку сите се корумпирано непривелигирани.
10ReTweets55Favorites·Details
Сакам да кажам дека веќе не верувам во work life balance. Дојдов до заклучокот дека ако нешто ти е вредно во животот, мора посветено да му дозволиш да ти го дизбалансира животот.
За секого тоа е различно. За некој е семејство, за некој кариера, за некој пак е духовен пат.
7ReTweets61Favorites·Details
За фрагментирани човечки односи во екстремно индивидуалистички култури: сите осамени, а сите се плашат да му пријдат на друг, здраво да кажат, за да не му заземат приватен простор или нешто да не го навредат. Страв и анксиозност замаскиран како бонтон. #Германци
5ReTweets65Favorites·Details
Ако имате некаква перцепција дека некој бизнис е супер етички, оддржлив, пример за други бизниси, знајте дека сѐ е до тоа колку маркетинг одделот им е успешен.
Едноставно законите на капиталот не дозволуваат такви бизнис единки да опстојат во компетитивен пазар.
6ReTweets45Favorites·Details
Од 2000 година па навака, концентрацијата на сперматозоиди во милилитар ејакулат е драстично намалена насекаде во светот (види студија за точни податоци), што ја класифицира машката (не)плодност како јавен здравствен проблем. https://t.co/RokyxszW18
7ReTweets20Favorites·Details
Жените, а со тоа и цели семејства, се буквално оставени сами на себе, освен ако немаат многу богата средина.
Мажот, како носител на повеќе јавни функции, де факто, одлучува за тоа колку жените ќе бидат поддржани, а колку не во раното детство на своите деца.
5ReTweets19Favorites·Details
Другарка од Рим ќе се породи уште малку, ме праша дали имам бебешки работи останати од моите деца, ќе платела транспорт.
Секако ова е одлична прилика да се отшлепам во Рим на викенд и да ѝ однесам куфер цел. Роденденски поклон за сама себе.
Она пресреќна, јас уште повеќе ❤️
0ReTweets29Favorites·Details
Добри доктори, здрава храна, солидни училишта, убав дом во здраво опкружување. Сѐ тоа кошта многу во Германија. https://t.co/EcNWJHpxXp
2ReTweets21Favorites·Details
Многу длабоки и широки дијаспорски дискусии денеска со @Malatafirom @dino_kg и @nalutilus!
Не се шалам кога ви викам дека дијаспорски твитер е најдобар твитер.
2ReTweets15Favorites·Details
Во одбрана на медицински туризам: на приватно во Германија одредени услуги би ме коштале многу повеќе од авионска карта и услуга за во Македонија или Турција.

Квалитет и контрола на квалитет- речиси ист, во Турција дури и подобар. 🤡
1ReTweets16Favorites·Details
Сакам да кажам дека обожавам да готвам и да ги правам луѓето среќни со мојата храна. ❤️
0ReTweets17Favorites·Details
Мммм… вкусот на дијабет тип 2. https://t.co/CUsiB32Rrp
0ReTweets10Favorites·Details
@nalutilus @Malatafirom Секаде има social norms. Германците на такви места не ги чувствуваат затоа што имаат толку пари за локален стандард па мислат дека нема социјални норми затоа што можат да си дозволат неспоредливо многу повеќе од локалното население. Над секаква норма се: финансиска или социјална.
0ReTweets9Favorites·Details
@nalutilus @Malatafirom Биди милионер или милијардер во Германија, па ќе видиш како нема стресни социјални норми :)
0ReTweets8Favorites·Details
Конкретно, зборувам за ласерски третман на розацеа, пошто лицето зимно време ми е како задник на бабун. И сѐ се случи откако се доселив во Германија.
0ReTweets6Favorites·Details
Funny but not funny. https://t.co/0hEFtfP0Om
1ReTweets2Favorites·Details
@DieFrau_Nat @Malatafirom Да, токму тоа: цени на куќи и станови зависат од овој момент. Колку подобро школо, населба, толку повеќе треба да платиш.
Мислам дека секаде е вака...
0ReTweets6Favorites·Details
@DieFrau_Nat @nalutilus хепи енд масажи, тоа ќе резимира :D
0ReTweets6Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1вина невинаnalutilus9
2Stara Milenijalka (no insta)malatafirom6
3DinoGdino_kg3
4Y tu mamá también!diefrau_nat3
5Mr.Тrolltrollexclusive2
6Atanas Kirjakovskiprofkirjakovski1
7Мариjаreaambrosia1
8Veraxxnya1