TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Град Скопје @cityofskopje
#reach: 87227   ( 269th )
#followers: 2486   ( 1531st )
#1
Град Скопје заедно се 10-те општини за помош на граѓаните.

Повикајте еден од броевите за волонтерите од Црвен Крст да ве посетат и набават лекови, храна и средства за лична хигиена. Ве молиме споделете, ваквите информации се од помош за секого!

Скопје град за сите! https://t.co/ns8Zd66U29
58ReTweets46Favorites·Details
#2
Оваа фотографија на Петар Прентовиќ е победник на вчерашниот ден на конкурсот на Град Скопје за избор на автентични фотографии, видеа или гифови од домовите на граѓаните кои го поминуваат времето во изолација сами, со нивните семејства или миленици #СкопјеДома #ShkupiNëShtëpi https://t.co/szejthTN9O
8ReTweets96Favorites·Details
#3
Избираме најдобра фотографија на тема #СкопјеДома секој ден и доделуваме награди за најкреативните од вас!
24ReTweets46Favorites·Details
#4
Испратете ни автентична фотографија/видео/гиф од вашиот дом како го поминувате времето поминато во изолација сами, со вашето семејство или милениците со хаштаг #СкопјеДома, а Град Скопје ќе ги избира најдобрите секој ден и ќе им доделува награди во висина до 100 евра.
27ReTweets35Favorites·Details
#5
Зоолошка градина – Скопје спроведува целосна дезинфекција на сите површини низ градината - тоалетите, влезот, билетарата, клупите, летниковците... а, со дезинфекцијата ќе бидат опфатени и сите живеалишта на животните. https://t.co/VwlVA9mdI8
10ReTweets27Favorites·Details
#6
На барање на граѓаните, на семафорите на бул. Трета македонска бригада, кај СУГС „Владо Тасевски“и на бул. Митрополит Теодосиј Гологанов, во близина на поранешната фабрика Алумина, поставени се тастери со кој пешаците ќе можат да го активираат вклучувањето на зеленото светло . https://t.co/9EMH9cIbFl
6ReTweets21Favorites·Details
#7
Продолжуваат активностите на јавните градски претпријатија за миење и чистење на јавните површини. Хигиената е основа за доброто здравје и сите ние треба да придонесеме во нејзиното одржување.

#скопје #Скопје #skopje #СедиДома https://t.co/xaKBEX56lw
8ReTweets11Favorites·Details
#8
Градот Скопје и градски јавните претпријатија продолжуваат со интензивно миење на јавните површини. Хигиената е основа за доброто здравје и сите ние треба да придонесеме во нејзиното одржување #skopje #Скопје #скопје https://t.co/xwpN6mpEW6
3ReTweets15Favorites·Details
#10
Уште еден напуштен простор станува парк, овојпат во Кисела Вода

#skopje #скопје #Скопје https://t.co/OVuEy38pep https://t.co/pnX65VRLyd
4ReTweets11Favorites·Details
#11
Голема акција за дезинфекција и миење на сообраќајници и јавни простори во сите скопски општини

#skopje #скопје #Скопје https://t.co/nruwFNLZnA https://t.co/ZCw41Gd8dV
3ReTweets12Favorites·Details
#12
Екипите на Град Скопје и на ЈСП Скопје, во текот на денешниот ден извршија целосна дезинфекција на најфреквентната автобуска станица во градот, кај Транспортниот центар. https://t.co/HOqw7zDqBt
3ReTweets11Favorites·Details
#13
Дивата депонијa меѓу кејот на Вардар и бул. Илинден е веќе расчистена и интензивно се работи на рамнење на теренот. Наскоро на овој потег, Градот и о. Карпош ќе уредат нов Градски парк на површина од 60.000 квадратни метри, со уредено зеленило и содржини за спорт и рекреација https://t.co/hApYGKHVRo
3ReTweets11Favorites·Details
#14
Поради изградбата на пристапните коридори за непречен влез на возилата на брза помош во Клинички центар, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска ќе извршат сечење на 5 дрвја на влезот во Клиничкиот центар. https://t.co/gLLopPKDAN
4ReTweets5Favorites·Details
#15
Покрај миење на патеките, рачно и со посебна опрема се врши и целосна дезинфекција на целосната парковска опрема (клупи, павиљони, дрвени мостови, реквизити и справи за вежбање) https://t.co/q64bKzIDOw
2ReTweets10Favorites·Details
#16
Денеска спроведовме акција за дезинфекција на #СтаратаСкопскаЧаршија. Извршена е дезинфекција на сите внатрешни улици и делови од чаршијата, со употреба на специјално комунално возило за оваа намена.

#Скопје #skopje #скопје https://t.co/8fC2sdN1Jf
3ReTweets6Favorites·Details
#17
Избрана најдобрата фотографија на тема #СкопјеДома за вчерашниот ден

#skopje #Скопје #скопје #СкопјеДома #ShkupiNëShtëpi https://t.co/7Gcm2RBe5a https://t.co/PCRVMiNACP
1ReTweets11Favorites·Details
#18
Дезинфекција на улиците во Старата скопска чаршија

#skopje #скопје #Скопје https://t.co/3GFuEPsVtI https://t.co/29PGsp9HES
2ReTweets7Favorites·Details
#19
Дезинфекција и на Водно. https://t.co/zJcqnF71TE
1ReTweets10Favorites·Details
#20
Привршуваме со изградбата на посебниот влез во Клинички центар за возилата на брза помош и посебен влез кон Инфективна клиника.

Град Скопје го помага Министерството за здравство и Клиничкиот центар.

#СедиДома https://t.co/L5V0pfwBVT
1ReTweets9Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1ROCK_EUrock_h20201