TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прво па женско @edna_cura
#reach: 1311   ( 1541st )
#followers: 1312   ( 3541st )
@kreativenum Педијатри нема веќе години наназад у работни денови, не па у недела. Кога примарно здравство работело за викенд па сега да работи. Се знае за викенд, дежурен по клиники и поликлиники... А за антибиотик, има само и за тоа треба врски, како се у нашава држава.
0ReTweets1Favorites·Details
@kreativenum Дефицитарни се пошо секој втор купува без потреба и складира дома. Јас пред нова година влагам у Еурофарм и аптекарката на еден му продаде две кутии кортаир (во една кутија има 20-25 ампули). Прво верувам дека не му се толку потребни пошо тоа е инхалација за едно 6 мес. 1/2
0ReTweets1Favorites·Details
@kreativenum Тој ги купи сите 50тина . Фукна над 2500 ден. И јас кога дојдов на ред. Веќе кортаир немаше.. ете затоа нема лекови.
0ReTweets1Favorites·Details
@kreativenum Многу сме неписмени, не знаат што е антибиотик, антипиретик, антихистамин. За некои сируп си е сируп, шо и да е. Раствор за инхалација, шо било да е. Пишале 5, нема врска дај 25 нека има.. мислам дека 100 да имаше, 100 ќе купеше
0ReTweets1Favorites·Details
@kreativenum Арно и да ти го погодиле антибиотикот. Не секогаш преку крвна слика може да се погоди антибиотик. За дозирање, се оди на возраст и килажа, без да ми каже знам колку треба да дадам. Абее искусен пациент, ти е пола доктор 😆
0ReTweets1Favorites·Details
@kreativenum Да де, зашо ни погодија нас антибиотик затоа сега си лежиме у Козле 5 дена. Не секој знае да слушне дали крчи на плуќа или од горе..има од доктор до доктор разлика. Да не напраевме ренген, не сакам ни да помислам што се можеше да се деси...
0ReTweets1Favorites·Details
@prekumoj @_bmilena 💯 сум сигурна дури
0ReTweets0Favorites·Details
@kreativenum Чекај малку, дежурна Козле функционира топ, и со преглед и со лабораторија и ренген. Не знам од кај ти е инфото дека нема у недела црп кај да направиш.. три пати одам у козле праам црп за 10 мин ми даваат резз и плаќам со се преглед 250 денари.. а и Панцеф најдов 🤔
0ReTweets0Favorites·Details
Со ќере лежиме веќе 5 дена у Козле. Капа симињам на цел персонал. Од доктор до хигиеничар. Има надеж, луѓе.
0ReTweets0Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Креативниотkreativenum7
2Вулваринprekumoj1