TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алекс 🇲🇰🇪🇺 @enginebluewater
#reach: 23257   ( 1071st )
#followers: 7299   ( 334th )
Дај помогни им на ќосињава да си го лиценцираат Windows-от, за да не користат пиратски. 🤣🤣🤣
@Samosvesen https://t.co/AYFmLNmmoM
8ReTweets40Favorites·Details
@EmmaCvetche Розе не е ни вино. :)
1ReTweets1Favorites·Details
@maxdestructionn Не си женско за да се пробиеш со селфиња. Не мораш постојано да твиташ за повеќе следачи. :)
0ReTweets5Favorites·Details
@ComplicatedSofi Чекај нека помине зима. Ладно е за нешто вакво. :)
0ReTweets2Favorites·Details
@NatalijaaaT Што толку те изнервира? :)
0ReTweets2Favorites·Details
@snowlover_ @MrsUnkn20907730 Од први февруари е кај Кинезите. Само не знам кое животно е на ред кај нив. :)
0ReTweets2Favorites·Details
@The__Zorro Само тоа го верглаат. Мислат дека сите ко ДПМНЕ само на измами мислат.
0ReTweets2Favorites·Details
Слаб почеток на МК🇲🇰 и против Русите. Не го разбираме ракометов. 😔
0ReTweets2Favorites·Details
@Ce_ne Еве Грујо и да нарачувал пресуди и да плаќал к**тон медиуми, барем не продаде име, идентитет, јазик и историја како Зајко. 🤣✝️
0ReTweets2Favorites·Details
@dimanovski МААК ќе ја враќа ДПМНЕ на вистинските десничарски вредности. На Страшо му се смачи да слуша за геј журки на вморони на Халкидики и Сејшели. Ако треба и сам ќе го сруши #ЗЗ од власт. Треба да му веруваме на жими мајка. :)
0ReTweets2Favorites·Details
Скандалозно судење против Словенците досега.
0ReTweets2Favorites·Details
@DrugChristos Тие што не го прочитале договорот, си формираат мислење според тоа што се зборува на одредени медиуми, тоа некритички го прифаќаат како апсолутна вистина и им е квазиаргумент зошто требало да се биде против. Национализмот најлесно се подгрева со медиумски хистерии.
0ReTweets1Favorites·Details
@DrugChristos Не постои идеален договор. Но кога радикалните десничари во двете земји се против, тоа е политички сигнал дека договорот и не е така лош како што се спинуваше. Со цврсто држење до максималистички позиции, ниеден договор не е можен. Геополитичките интереси на големите одлучија.:)
0ReTweets1Favorites·Details
@DrugChristos Мицотакис ризикуваше многу. Скептик сум дека Дора Бакојани би го заменила бидејќи е тоа веќе непотизам. Џефри Пјат не беше случајно поставен во Грција после неговиот мандат во Украина. А сегашната амбасадорка Брнс во МК, дојде од пониска позиција во амбасадата во Атина. :)
0ReTweets1Favorites·Details
@DrugChristos Со овој договор се смируваат тензиите и се отвора маневарски простор за идна соработка во сите сфери, најпрво во економијата, енергетиката, полициската и воената соработка. :)
0ReTweets1Favorites·Details
@DrugChristos Работата на амбасадорот е да ги штити интересите на својата земја. САД имаат стратешки интереси на Балканот и не дозволуваат дестабилизација на МК. Груевски ги пречекори црвените линии и беше срушен од власт. Во Грција, се сеќавам добро како Караманлис ја изгуби власта. :)
0ReTweets1Favorites·Details
@DrugChristos Турција сепак има одредено влијание во МК🇲🇰 и БГ🇧🇬 бидејќи демографски гледано, постои турско но и муслиманско население кое што по потреба може да го насочува во склад со својата надворешна политика. Медиумското влијание на ТР🇹🇷 во МК🇲🇰 како дел од нејзината мека моќ, е големо.
0ReTweets1Favorites·Details
@DrugChristos Груевски беше лудак како Калигула и сакаше МК да ја држи изолирана како пуст остров и да си граба неказниво. Се дрзна да игра тврдо и против поголемите балкански соседи и против големите сили без да има економска, воена и геополитичка моќ. Тие негови заблуди беа жестоко разбиени.
0ReTweets1Favorites·Details
@DrugChristos Факт е дека разни балкански политичари посакуваа да ќарат територија од МК🇲🇰 во случај на распад по етнички и верски линии. Тие заслепени немаа предвид дека САД воопшто не би дозволиле такво сценарио и потенцијален директен конфликт на неколку балкански земји.
0ReTweets1Favorites·Details
@DrugChristos Откако САД на дело покажаа дека ја поддржуваат МК🇲🇰 како унитарна држава, дури и радикалните структури од Косово се повлекоа. Инаку ќе следеа долгогодишни судири и герилска борба во која што и дел од домашното население би било вклучено на страна на тој непријател.
0ReTweets1Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1complicatedSoficomplicatedsofi6
2EмкаКремкаemmacvetche5
3#SetteledWind 🇲🇰setteledwind4
4Саретоmrcatorka4
5❄️Snow White❄️snowlover_3
6Џеси Пинкманmaxdestructionn3
7Dimanodimanovski3
8Dinadr_dina_12
9ТУТУНОБЕРАЧИТЕ 2.0bitechminus2
10Карпаmrsunkn209077302