TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еј Бреј (Африканец бр.0002) @gogiche
#reach: 105522   ( 147th )
#followers: 3468   ( 1026th )
#1
Другари до @InFondMK го испратив мојот проект за Заштитни визири.
За разлика од Prusa визирот за кој е потребно 4 часа 1 принт, нашите визири ќе можат да се принтаат за 3Х пократко време. Ќе се делат бесплатно.
#СедиДома и принтај 3D
65ReTweets212Favorites·Details
#2
Ја стварно не разбирам.
Ми се плаче искрено од ваков лошотилак.

Нека искочи спротивно, пет дена сум у постојан контакт со човеков. Нит е спиен, нит е јаден, нит фамилија видел.
Јас ова не го разбирам. https://t.co/363Nb1uxYF
34ReTweets103Favorites·Details
#3
Најдобро решение за визир доаѓа од Прилеп - Браво за дечките.

Се сетиле дека дизајнот може да се сече од Форекс на цнц.

Не е толку долготрајно како принтот ама може да биде масовно и евтино!
Ко за прв удар дур бидат профи 3Д моделите.

Алал!
26ReTweets117Favorites·Details
#4
Другари, приоритет на групата 3D Принт Медицински материјали во моментов се здравствените работници.
Со цел да Ви биде дониран визир, ако сте здравствен работник, зачленете се во групата и поднесете барање.
Ќе Ви биде испратен бесплатно.

Сите други - строете се и #СедиДома
32ReTweets75Favorites·Details
#5
Другари Ве молам да го рашириме гласот најбрзо можно и да не дозволиме "ратните" профитери да продаваат нешто кое го нудиме бесплатно и во кое вложивме голем труд.

@MakerSocietyMK https://t.co/c6jlG31bJW
44ReTweets28Favorites·Details
#6
Два се 80% успешни, еден е неуспешен тотално.
Треба да предимензионирам, редизајнирам и пробам.

Кога ќе имам готов 100% функционален модел, принтам и носам на Инфективно. Односно вртам на бројот да дојдат да си земат. А фајлот бесплатно го шерувам за цел свет. https://t.co/c5IteVEj49
19ReTweets87Favorites·Details
#8
Поштовани лавови и лавици, @StefanovJane почиња со обуки на нови падобранци.
Обуката е во пет етапи и има три самостојни скока од 1200М - веровали или не, СО падобран.
Кошта 18450ден што е џабе за ваков спорт, адреналин и уживање!
20ReTweets46Favorites·Details
#9
Едната хауба за интубација е исечена. Денеска ја доставуваме утре ќе ја имаат за тест на Клиника.

Ако е добра, ќе направиме уште.

Благодарност до Електронеон!

#COVID2019
17ReTweets54Favorites·Details
#10
#СедиДома и принтај 3D

Прототипот веќе го работам.
Се надевам ќе излезе супер ко за проба.
Од готовиот прототип Ви испраќам слика наскоро.
Подобрувања на решението секако ќе има. Но идејата е, секој по дома да може да го направи, а ние да му ги дадеме пластичните делчиња. https://t.co/yRNIAo8OZ1
13ReTweets63Favorites·Details
#11
Бо бо бо Битолааааа.

155 визира јуче.

Иначе рекорд - над 900 комада низ Македонија.
5ReTweets74Favorites·Details
#12
Фала другари.

Објаснета е ситуацијата на @JDespotovski
Му благодарам многу.
Ќе биде објаснето и на Министерот @VFilipche

Се работи за медицинска опрема која ни е неопходна и неминовна и која се надевам ќе добиеме шанса да ја направиме и дистрибуираме до сите мед. установи.
8ReTweets61Favorites·Details
#13
Сестрата на жена ми работеше психолог у градинка.
Ги избркале сите вработени привремено, без обврска да им дадат плата.

Вака е у Америка.
5ReTweets62Favorites·Details
#14
Визирите се за повеќекратна употреба и првите количини ќе бидат наменети за медицинските работници од Инфективните клиники, пунктовите за тестирање итн. Понатаму продавачите во маркети, фармацевтите па сите останати кои мораат да бидат во директен контакт со луѓе.
9ReTweets49Favorites·Details
#15
100 посто функционален.
Наместо два на Пруса - 3 мои.

Ајде да видиме... И ова не е најбоље што можам ама за еден ден #СедиДома со дете, со жена со све.... Толку :)) https://t.co/Onr8hvpx9S
9ReTweets44Favorites·Details
#16
Другари, сите мака мачиме да ја се дигне свеста дека СИТЕ мораме периодов да носиме маски и по можност ракавици.

Бев сеа со кола да пазарам, од грубата слика што ја видов од кола по Партизанска, ЕДЕН од ТРОЈЦА го почитува ова да не речам правило.

Дајте аман - информирајте.
13ReTweets27Favorites·Details
#17
Проектот @MakerSocietyMK е неизмерно поддржан од сите институции, од Владата, од Министерот @VFilipche, @InFondMK како и од многу фирми и физички лица.

Им Благодарам на сите!

#СедиДома
Мора да издржиме и ќе победиме.
11ReTweets30Favorites·Details
#18
Добивам некакви реакции во врска со овој пост во кои одат во некоја политичка насока.
1. Коронава не бира политичка, верска, национална итн. припадност.
2. У причава има луѓе поддржувачи на разни партии.
3.Ако било кој и' даде или сака да и' даде политичка конотација
СРАМ ДА МУ Е https://t.co/wUHxhS20tM
10ReTweets29Favorites·Details
#19
Коментар од "совесен" родител додека го земав детето од градинка: Како така, од денес за утре забрана?
Јебем те у глупача, валда си ти една од оние што ги носат децата болни у градинка.
Не знам како не сфаќаат луѓево дека ова се ВОНРЕДНИ МЕРКИ и се работи за живот!
5ReTweets40Favorites·Details
#20
Другари мои, од срце им се заблагодарувам на сите доктори но не можам а да не го издвојам трудот на:

Доктор Ненад Лазаров и
Доктор Бојан Трајковски

Овие двајца дечки, целиов период неуморно работеа да ја подигнат свеста за нашата и медицинската лична заштита.

Фала драги мои.
3ReTweets37Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1MakerSocietyMKmakersocietymk15
2Бапчоthefitzzz14
3Горан Бабиќ Седи Домаgoranbabik12
4Фонд за иновацииinfondmk11
5i999yi999y11
6Cosmopolitanalikiaj10
7Твојаtvojapartija10
8Др Арсланагићarslajemenibog10
9Влада на Р. Северна Македонијаvladamk9
10The Pr😎fessionaljovanovski_mk8