TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мирјана Најчевска @ibogovitelicno
#reach: 88643   ( 83rd )
#followers: 1309   ( 3339th )
Данела Арсовска е почесен конзул на Унгарија во Македонија.
Секоја врска со Груевски и неговиот азил е сосема случајна и ненамерна.
43ReTweets186Favorites·Details
Не знам како да ви кажам ама јас кога читам книга на iPad читам книга.
На мојот таблет во моментов имам 100 книги од кои 20 нови.
Ако не сте знаеле хартијата е средство а не содржина на книгата.
Ова за сите глупаци кои не го разбираат напредокот и употребата на новите технологии.
44ReTweets91Favorites·Details
Зошто во Македонија не се стимулира ставање сончеви панели на секоја куќа и учество на индивидуалните субјекти во производството на електрична енергија?
За да опстојуваат крадците?
За да останеме енергетски зависни?
Од незнаење?
Од глупост?
28ReTweets136Favorites·Details
Не го разбирам одржувањето на митинзи.
Се собираат луѓе кои мислат исто да слушнат некој кој им го зборува тоа што веќе го мислат.
Дебати - да. Ама митинзи?
Да си аплаудираат? Да си се храбрат? Да се пребројуваат?
И не ги разбирам оние кои стојат зад некој кој зборува.
Зошто?
18ReTweets148Favorites·Details
ВМРО ДПМНЕ не се реформираа,не ги препознаа направените грешки,се амнестираа за криминалите направени во текот на нивното владеење.
Се додека не го направат ова не смеат да се вратат на власт.
Зошто би го сакале назад истото ВМРО ДПМНЕ кое едвај го симнавме од грбача.
Нема логика
20ReTweets105Favorites·Details
Граѓаните сакаат да има две партии кои нема битно да се разликуваат и кои повремено ќе се менуваат колку да создадат илузија на демократија.
Ве молам да престaнете да се жалите и да барате вина кај некој друг.
Вие,граѓаните си ги сакате и си ги бирате СДСМ и ВМРО на власт.
18ReTweets109Favorites·Details
Само корумпирани граѓани сакаат да имаат корумпирани градоначалници.
Ова нема врска ни со идеологија ни со убедување ни со партиска припадност.
20ReTweets81Favorites·Details
Купете си соларки-сијалици и ставете ги през ден да се полнат, и ќе си имате сијалици навечер.
Купете полначи за телефон и таблет па навечер може и без светло да си читате книги.
Купете соларни панели и батерија тесла и ќе може да работат и фрижидер и подно греење и компјутер.
22ReTweets21Favorites·Details
Со ковидов дефинитивно ми се потврди дека сум си го избрала правиот животен партнер.
По толку време заедно поминато сами и уште имаме муабет за што да правиме и ни е интересно - значи за цел живот било.
7ReTweets152Favorites·Details
Само ве молам да не се лажеме.
Данела е кадар и кандидат на ВМРО-ДПМНЕ.
Значи таа ги промовира и поддржува сите политики на ВМРО-ДПМНЕ.
И секако ги оправдува сите градби и сиот стиропор и руглата од плоштади и сите исечени дрвја и уништено Водно на ВМРО-ДПМНЕ.
15ReTweets76Favorites·Details
Слушнав дека Ванковска ја предложиле за член на Академијата на науките.
Со оглед на сегашниот состав н МАНУ, мислам дека е ова многу соодветен предлог.
10ReTweets84Favorites·Details
Георгиев до сега не дал ниту една изјава во насока на сегашното тврдење.
Го прави тоа токму во екот на изборите.
Само ВМРО ДПМНЕ може да има корист од ова.
Користи јазик на политичарите.
Коинциденција?
Не сакам академски кадар кој ја дезавуира науката.
12ReTweets75Favorites·Details
Најстрашно за родовата еднаквост е кога жени како Аларова, Теута, Бонева и слични дојдат на функции.
И таквите остануваат, и остануваат, и прават невидена штета.
11ReTweets69Favorites·Details
Да дадеш отворена поддршка на Мерко е исто како да ни плукнеш право во лице на сите нас кои се уште мислиме дека во Македонија барем се прават обиди за поставување на темелите на владеењето на правото.
Срамно дечки, срамно и жално.
9ReTweets66Favorites·Details
Ги заборавивме веќе оние 14 кои живи изгореа?
Да го прашам друштвото на златни рипки со меморија од 1 минута.
11ReTweets59Favorites·Details
Според мене, нивото на цивилизираност на граѓаните на една држава се одредува според:
- нивото на грижа за спомените на минатото
- способноста да ја направат што е можно поудобна за живеење сегашноста
- учеството во изградбата на иднината.
Ние сме на исклучително ниско ниво.
10ReTweets57Favorites·Details
Не сакам моќници кои се ситат над послабите.
Не сакам малограѓани.
Не сакам луѓе кои прочитале една книга.
Не сакам насилници.
Не сакам измамници.
Не сакам луѓе на кои им пречи различното.
Не сакам луѓе кои се искачуваат врз грбот на други.
Не сакам лицемери.
Не сакам лигуши.
11ReTweets52Favorites·Details
Дали има некое јавно претпријатие кое е под раководство на ДУИ, а кое по нивното доаѓање на чело на истото просперирало, покажало позитивни резултати, станало подобра институција во служба на граѓаните?
Кажете ми за едно такво?
13ReTweets47Favorites·Details
Ма нормални ли сте.
Кога цела Европа го забранува јагленот ние ќе увезуваме.
Најзагадената држава во Европа.
При сето сонце кое го имаме.
Кретен до кретен наредени.

https://t.co/i4Eu043ou7
9ReTweets56Favorites·Details
За членот 11 од договорот со Бугарија:
Ниту една од Договорните страни нема да презема,поттикнува и поддржува дејствија,насочени против другата земја, кои имаат непријателски карактер
- Може да се постави прашање дали спречувањето на влезот на Македонија во ЕУ е непријателски акт
13ReTweets44Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1zarkovgrof_zarkoff8
2Aleksandar Tortevskiatortevski4
3Macedonian Lawyers for Human Rightslawyershuman3
4Nikolanikola074309702
5Fich of Brayanbrayanfich2
6sesirsesir_692
7ANGELaangela990462182
8Др Арсланагићarslajemenibog1
9Brave_heartqbraveheartq1
10Duchess🏴‍(fictional character)arthurgordonpy31