TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ilija Dimovski @ilijadimovski
#reach: 47729   ( 777th )
#followers: 6979   ( 356th )
#1
Рекоа до 2000 ќе бројат и толку...
Што се буните...
27ReTweets201Favorites·Details
#2
Не е до Денко бре луѓе, тоа е само слика на анационалната политичка матрица која ја гледаме со години наназад...

Луѓево се срамат од тоа што се Македонци, не им значи тоа ништо и не се потресуваат...

Тие само сакаат да бидат власт...
20ReTweets145Favorites·Details
#3
Овој твит го споделувам како барање за јавно извинување.

Ова е најгрозната невистина.

Двајцата мои дедовци биле партизани, едниот од свои 18 години во 8ма бригада, а другиот од 20 години во 6та бригада...

Доколку нема извинување, прв пат во животот ќе поднесам пријава. https://t.co/YqPIbH69Te
33ReTweets96Favorites·Details
#4
Состојбата е драматична, а станува трагична...

Пазете се сами, повеќе нема држава што ќе се грижи за вас... (таа очигледно има други приоритети)

Составете си листа на мерки што сами ќе ги почитувате...
26ReTweets117Favorites·Details
#5
До сега знаевме дека вирусот не се фаќа преку ден, во маркети, банки, текстилни фабрики,...

Од денес знаеме дека:

1. Не го фаќаат функционери...
2. Не се фаќа за време на изборна кампања...

🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
24ReTweets118Favorites·Details
#6
СДСМ се дистанцираше од изјавите на Максим Димитриевски...

СДСМ сеуште НЕ се дистанцираше од изјавите на Денко Малески...
23ReTweets117Favorites·Details
#7
Уште трае март?
Датум ни дадоа?
Кој е датумот?

Прашувам за едни луѓе што ми тврдеа дека во март ќе имаме датум... 🧐🤔 https://t.co/kf3l3iMD1s
28ReTweets102Favorites·Details
#8
Тоа што Бугарија нема спор со Грција за "словенското население" во егејска Македонија,

тоа што не бараат/ле јазични, културни и идентитетски права за нашите луѓе таму,

зборува дека нивниот однос кон нас не е зошто мислат дека сме Бугари,

туку зошто мислат дека сме слаби...
22ReTweets113Favorites·Details
#9
Најдобро што можеше да направи Филипче денес е да си поднесе оставка од Влада и да каже дека ова не е здравствена, туку гола политика.

Ќе го зачуваше тоа што го одработи овие месеци како перцепција за себе.

И ќе им се наругаше и на Реис, и на МПЦ, на Комисија, Влада, на се.
13ReTweets136Favorites·Details
#10
Да беше Македонија населена со Бугари, Софија немаше да потпише поклон на Грција во 1913 година...
Да беше Македонија населена со Срби, Белград немаше да потпише поклон на Грција во 1913 година...
https://t.co/i3oWnEpdDG
16ReTweets120Favorites·Details
#11
Словото помеѓу Словените тргна да се шири од Македонија...

Словото беше дадено на север, на исток, на запад...

Словото беше говорот што го говореа Солунјаните...

Нека е честит празникот Св. Кирил и Методиј, првите учители...

Вечно име на сите што го слават! https://t.co/JpmuhVDigK
12ReTweets125Favorites·Details
#12
Па ова, па ова...
Па има ли дно, дното?
https://t.co/d2S6qbj1OD
20ReTweets94Favorites·Details
#13
Нашата борба да го зачуваме својот идентитет е европска вредност...

Грчката и бугарската борба да го оспорат нашиот идентитет е остаток од нивните големодржавни политики од 19 век...

Овие дома кај нас што соработуваат со нив, се ѓубриштето...
14ReTweets92Favorites·Details
#14
Преспанскиот договор и
Договорот за добрососедство со Бугарија
гледајте ги како една целина, една композиција...

Тие се во корелација и се надополнуваат меѓу себе...
16ReTweets86Favorites·Details
#15
А училишта?
На држава на која не и приоритет образование...

5 одделение во ресторан
6 одделение во винарија
7 оделение во кафич
8 одделение во сендвичара
9 одделение во паб
Прва во пицерија
Втора во кладилница
Трета во казино
Четврта во диско
15ReTweets85Favorites·Details
#16
СДСМ бараат оставка од Наќе Чулев. 🤷‍♂️

Каде да ја поднесе, кој ќе ја констатира на која прва наредна седница? (види Деловник на Собрание)

Чулев и да сака нема да може да не биде министер се до седница на Собрание. (далеку од денес)

Не знаат?!
Не, знаат! Ама да се каже нешто.
13ReTweets88Favorites·Details
#17
Ако не тестирате, воопшто нема да има нови заболени...

Па победа ќе славите... 🤦‍♂️
10ReTweets90Favorites·Details
#18
Уставот е сосема јасен...

Во него има одредби за:
- рокови
- датуми
- надлежни субјекти
- поставеност
- начин на носење одлуки
- процедури и постапки...

Но кај нас Уставот е вишок и само смета и прави проблеми...

Безвластие е ова...
13ReTweets75Favorites·Details
#19
Уште колку држави во Европа имаат полициски час?

Уште колку држави во Европа го намалија тестирањето, а не го зголемија?

Уште колку држави во Европа предност им дадоа на кладилниците спрема училиштата?
10ReTweets82Favorites·Details
#20
Одлуката за завршување на вонредната состојба да им се даде на потпис на Реис-ул-улема Хаџи Ефенди Сулејман Реџепи и на доктор Караџовски...

Најискрено мислам дека тоа ќе е помало прекршување на Уставот од тоа што до сега се направи...

А баш ќе е симпатичен потег...
10ReTweets68Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Borjan Jovanovskiborjanjovanovsk5
2Тања Каракамишева Tanja Karakamishevatkarakamisheva4
3Stevo Pendarovskispendarovski2
4Katerina Ilievskaketi1
5zarkovgrof_zarkoff1
6Петковска Параpravednatavita1
7🦄 🗺️🌈Игорче Развигорче 🚴‍♂️🐕🥦igor_rujo1
8Наташа Од Македонiammacedoniann1
9Antonio Macedonianamiloshoski1
10AnaStevanostevanoana1