TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Jane Dimeski @janakija
#reach: 55988   ( 497th )
#followers: 2566   ( 1415th )
#1
Пишав нешто за водата. Јас се шокирав кога ја претворив загубата во олимписки базени. Прочитајте повеќе зошто не ни се пишува арно... имаме, ама ќе немаме https://t.co/vvS3OmaY5i
35ReTweets44Favorites·Details
#2
Сега е суша. Се наоколу е суво. Има пожари. Нема вода. Е сега замислете дека секоја следна ќе биде уште посува. За во следните да имаме и до 20% помалку врнежи. Тоа се анализите на нашите научници. Од Македонија и за Македонија. Тоа се климатски промени. https://t.co/vyiiJo7Yeq
19ReTweets49Favorites·Details
#3
BBC News - Google offers tool for cities to measure emissions https://t.co/nlvjnvEYIx
17ReTweets30Favorites·Details
#4
#корисно за намалување на емисиите на гасови исто е ако од време на време (на 3 години) си ги зачистиме бојлерите. Дојде мајстор и извади точно 15 кила песок и креч од бојлерот. Сега наместо за 3-4 часа се грее за 1. Сме грееле џабе секој ден поише песок откоку вода. 🤔
14ReTweets36Favorites·Details
#5
Иницијатива за пофалба: Триесетина ентузијасти денес го „светнаа“ Водно | https://t.co/dEU5hZNfNT https://t.co/9SRDSsuPIN
10ReTweets40Favorites·Details
#6
Средношколци од „Јосип Броз“ измислија филтер за прочистување на воздух кој се става на оџак https://t.co/Vl0gJ20Q7W
8ReTweets44Favorites·Details
#7
Тоа е Скопје во сабота, мирис на печени пиперки за ајвар, мирис на ручек, земјотрес, фудбал на ТВ...
2ReTweets38Favorites·Details
#8
https://t.co/1trNOUbZzL Вода имаме, ама ќе немаме
7ReTweets16Favorites·Details
#9
Значи шишиња од пивото Grolsch се најбоље нешто за чување ракија #важниработи https://t.co/WBDuhvVMlt
0ReTweets33Favorites·Details
#10
@si_marienne Искористениот зејтин од пржење може да се собира во канта и да се предава на @sunilens_dooel наместо да се истура во одвод и да уништува води.
7ReTweets11Favorites·Details
#11
Може и така. https://t.co/TBE5HOfBsV
5ReTweets15Favorites·Details
#12
Кога ја поделив количината вода што ја губиме годишно само во Скопје излезе вака: https://t.co/Wcb1HELGut
6ReTweets10Favorites·Details
#13
7ReTweets6Favorites·Details
#14
Fun fact Скопје во 2018 секој ден во просек губело по 37, a во 2017 и по 41 олимписки базени вода за пиење. Па после нема за наводнување. Е нема. https://t.co/mB9NFecqRh https://t.co/GtfCD6AZkM
5ReTweets7Favorites·Details
#15
Повеќе на темата наскоро https://t.co/s5QPtRafb0 https://t.co/Fyvt8b7PTF
3ReTweets13Favorites·Details
#16
Ајде, уште малку година ќе и одбележие - Мерната станица во скопската населба Ново Лисиче не мери ПМ10 од 5 октомври 2018. Уште 3,5 месеци и 2020. + fun fact - 13 од вкупно 17 мерни станици за мерење на квалитетот на воздухот во Македонија се купени од ЕУ... https://t.co/UweRZo5xct
4ReTweets5Favorites·Details
#17
Еве дојде сезоната кога и ѓубрето мигрира https://t.co/fI1QoxOBn1
1ReTweets14Favorites·Details
#18
Ау па ние сме имале човек потковица. Уствари лепрекон. https://t.co/Jd6GuVo0nK https://t.co/RjO8LdtPbx
3ReTweets5Favorites·Details
#19
Аааа епа ок тогаш.Таман и да не се навредат газдите, домаќини луѓе пари вложиле нема сега меракот да им се крши
"Дивоградбите во заштитената зона на охридскиот брег ќе се рушат ако студијата за влијание врз средината го покаже тоа: https://t.co/CKNuEWVxhh
2ReTweets8Favorites·Details
#20
Архитекти реагираат за конкурсот за ридот Кале: Јавноста не ги виде победничките решенија: https://t.co/uWP1Kq7OET - via:@RadioMOF
3ReTweets3Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1elverdaderopesimistatherealpsmst4
2Јанеjanemkd3
3Брусница Вејнthebatladym3
4Џиберivan_mincev3
5Град Скопјеcityofskopje3
6Bobi Hristovbobihrist2
7The D Jthedjmkd2
8Јане Стефановstefanovjane2
9дамјаневdamjanev2
10Matzeeevulmatzee2