TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Jovan Petrov @jp_wanderer
#reach: 60572   ( 363rd )
#followers: 4221   ( 796th )
#1
Ни отворија мини-маркет во зградата, најблиската до сега ми беше на 1км. Чисто, културни, се почитуваат мерки, погоден ми е изборот (скоро 100% од она што редовно го купувам), цените се фер. На 10м е. Локален бизнис е кој не е на Тодоровиќевци, Камчевци. Одиме локално. 🙂
8ReTweets101Favorites·Details
#2
Ваљда го дезинфицирате телефонот по враќање од надвор. Инаку џабе миете раце и носите маски.
10ReTweets86Favorites·Details
#3
според коливе наутро, мк бизниси одбраа да не се дигитализираат кога имаа најдобра шанса да го направат тоа. Ај ќе седиме по канцеларии бидејќи така изгледа дека работиме.
15ReTweets62Favorites·Details
#4
како тоа случајно еден куп деца на функционери на СДСМ правично добија меѓународни стипендии?

Несакајќи.
13ReTweets68Favorites·Details
#5
Леле _____ сателити лансирале. Ние ________.

Ако лансираме сателит:

Леле за сателити даваат, нема за ____________.
16ReTweets39Favorites·Details
#6
СЗО: Маската не е доволна за заштита од Ковид-19 https://t.co/EkjAbyuIxs
11ReTweets10Favorites·Details
#7
На министерот @VFilipche детето ќе следи настава онлајн бидејќи според него нема услови за безбедна настава во училница.

Уште еднаш благодарам за искреноста атипична за мк политичари.

https://t.co/NTq258SiMa
14ReTweets38Favorites·Details
#8
Кој сака да научи Python, најдобриот интро курс моментално е бесплатен на Udemy за „купување“: https://t.co/3Zmshy7BsM
13ReTweets25Favorites·Details
#9
Адеми како награда за својата прекрасно завршена работа во МОН доби пратеничко место и плата од 4 години.

И после зошто луѓето си одат од МК. Елементарно нешто требаше да биде оставка од сите јавни функции на кривците што предизвикаа школите да не бидат спремни.
8ReTweets38Favorites·Details
#10
Moodle ако ви е комплициран какви кадри спремате за 21 век? Кој нема да се снајде, предупредување дообука strike 1 strike 2, порана пензија или прераспределба во општината на друга позиција.

Коронавирусот е само стрес тест за капацитетите на секој да преживееме.
10ReTweets27Favorites·Details
#11
Не им пречи министерка
Им пречи Мила
6ReTweets35Favorites·Details
#12
Едно прашање @mila_carovska зошто средбата со директорите на училиштата не ја направивте во една типична училница веќе ако инсистирате на физичко присуство мора да водите со личен пример. https://t.co/q6NM2EUnWP
10ReTweets22Favorites·Details
#13
San Francisco under 🔥 siege. https://t.co/3xZ7m0oVf4
8ReTweets25Favorites·Details
#14
Позитивна вест на денот

https://t.co/ysWI2csqtB
5ReTweets33Favorites·Details
#15
Дваесет и две училишта се затворени во Франција поради случаи на коронавирус https://t.co/1QoYoVqHqE https://t.co/Hiegv1WXeo
5ReTweets4Favorites·Details
#16
6ReTweets27Favorites·Details
#17
Барем 1/4 Од предметите во школите се вишок. Времето и енергијата која ќе се ослободи од нив може да се искористи на многу покреативен и покорисен начин. Да не зборуваме за наставници кои не си ги бркаат основните работи.
5ReTweets30Favorites·Details
#18
Конкретно најнов кандидат - Тале Локвенец, 113.000 долари за студии во Британија. Претходно фирмата на Локвенец - грант за технолошки развој. Кога врне истура.
6ReTweets23Favorites·Details
#19
Дали треба школото да им обезбеди службени компјутери и стабилен интернет на наставниците или барем да ги пушти да работат од дома (за интернет)?

Треба
5ReTweets20Favorites·Details
#20
Дали треба наставниците да не бараат изговори, да ја научат платформата и да совладаат дигитални вештини оти и онака се дел од професијата?

Треба
4ReTweets23Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Sarahthewfromthew13
2愛 ☭ljubetwit12
3mindрluмbеr 🇲🇰🖖mindplumber10
4∫(e^x)dxenkriptirana7
5Cosmopolitanalikiaj7
6Mini Moogminimoog776
7Aleksandar Bajkov 🔱abajkov5
8Нароз Волокинzorbital4
9Карамба Барамбаkarambabaramba4
10Jasbrlabrla4