TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Револуционерка @jungle_dancer
#reach: 60100   ( 452nd )
#followers: 7957   ( 260rd )
#1
Македонија нема:
- IKEA
- McDonalds
- Starbucks
- достава од амазон
- Н&М

Ирелевантно е дали ви се допаѓаат овие брендови или не. Нивната апстиненција од македонскиот пазар кажува многу за нашата куповна моќ, но и за фактот дека МК не е привлечна за овој тип на ланец бизниси.
62ReTweets444Favorites·Details
#2
Во Индија, меѓу другото, ми остави впечаток што никаде не пишуваше “place for disabled people”, ами “place for differently-abled people”. Многу убаво ми дојде кога прочитав, ко некоја порака од типот: кои сме ние со нашава “нормалност” да кажуваме што се пречки во развојот?
21ReTweets139Favorites·Details
#3
Исполнет е животот во Македонија, нема што. Со нервоза, стрес, депресија, малограѓанштина, некултура, непотизам, насилство, омраза, педофилија, ѓубре, загадување, страв, долгови... ехееее, толку е исполнет, не знаеш главата кај ти е од што ти е исполнета со срања од секаков вид. https://t.co/vwYHaZaKUp
13ReTweets83Favorites·Details
#4
Пак си купив шолја! 🙈🤦‍♀️
Ама сериозно, како да одолеам на ова!? ⬇️ https://t.co/y48SaECeBF
0ReTweets106Favorites·Details
#5
Лежерни денови со широки џемпери. Омилени ♥️ https://t.co/gDDDEbUXBs
0ReTweets81Favorites·Details
#6
Ги читам одговориве на твитов - испаѓа скоро сите ресторани што не биле скара, даски, пици, бургери затвориле. Немањето желба да се вкусат други кујни, според мене, зборува за едно конзервативно општество каде сè “надвор од нормата” не се прифаќа. Не дека е нешто ново сознаниево. https://t.co/KuriNCjQx8
6ReTweets49Favorites·Details
#7
Ми стана јасно како умира човекот и видов дека не е тешко. Ни лесно. Не е ништо. Само сè помалку се живее, сè помалку се јаде, сè помалку се мисли, и чувствува, и знае, богатиот животен тек пресушува и остануваат танките конци на несигурната свест, сè посиромашни,сè понезначајни.
3ReTweets47Favorites·Details
#8
Добро, до кога ќе мешаме култура, манири и едноставно желбата да се биде фин/а кон некого со сексуална привлечност или флерт? Знаете, овие првиве три работи - во идеален свет - треба да ги има секогаш; треба да се норма кон и за секого; привлечността, од друга страна - не баш.
5ReTweets40Favorites·Details
#9
Ништо подобро не се справува со стрес и чувство на мизерност и беспомошност ко интензивен спорт. Нешто што толку пријатно те изморува, што можеш да мислиш само на забрзаниот пулс. Потоа си ко прероден. Проблемот е - како да се натераш да спортуваш кога се чувствуваш лошо?
1ReTweets51Favorites·Details
#10
Конечно го дочекав денот во Германија да ми пратат документ што треба да се потпише дигитално и автоматски стигна известување дека сите засегнати страни го потпишале. Не морав да го принтам и праќам по пошта. Револуција, сериозно!
0ReTweets46Favorites·Details
#11
ЕУ мора да забрани бесцелни пластични амбалажи, наместо да плаќа илјадници евра за пропаганди како “да се исчистат” океаните од пластика и како пластиката е огромен проблем. Лицемерие: на цел свет им кажуваат што е проблемот, а самите се меѓу главните причинители на истиот 🤷‍♀️
5ReTweets29Favorites·Details
#12
Сабота ко што треба 😍 https://t.co/LzmnydYzyl
2ReTweets31Favorites·Details
#13
@GoceOdPrilep @PrekrasnaVasic Не мислиш дека правото да се има мајка и татко го нарушиле биолошките родители што го оставиле и дале детето за посвојување in the first place? 🤔

Као што знам, не гледам кое право го нарушуваат две индивидуи кои сакаат да биднат родители и да му дадат љубов и дом на дете.
3ReTweets22Favorites·Details
#14
Феликс сечка нешто во кујна, јас се мислам дали да седам до касно за да гледам оскари, двајцата сè уште немаме одговори на суштинските прашања прашани сабајлево, животот продолжува да си тече со својата едноставност.
2ReTweets23Favorites·Details
#15
Прапрапрадедо ми го зел презимето Кафеџиски за семејно пред не знам колку години откако биднал првиот кој отворил кафе/кафич и продавница за кафе во Берово. https://t.co/Bfb6tWnLPK
1ReTweets26Favorites·Details
#16
Дали сакате да правите #докторат во #Германија? Со пријател снимивме интервју на оваа тема, а јас сега напишав и организиран пост којшто може да ве води. Читнете, видете го YouTube видеото, споделете, прашајте ако нешто ве интересира. Благодарам :) https://t.co/rkQZUG2aK5
6ReTweets10Favorites·Details
#17
Не разбирам луѓе кои позајмуваат нешто од тебе - пример пари, предмети од домаќинство, па дури и облека ил аксесоари ко накит и чанти - и очекуваат ти да ги бркаш за да го вратат позајменото. Јас би умрела од срам така. Ај пари да разберам - може нема да врати, ама твој предмет!?
1ReTweets22Favorites·Details
#18
И тогаш не се случува ништо, не настанува ништо, бидува ништо. И ништо, сеедно. - Меша Селимовиќ, Дервишот и смртта
1ReTweets22Favorites·Details
#19
Скоро сите живеат лошо во Македонија, но за децата очигледно е пекол. Од педофилија до физичка агресија - што се случува со младината?

(Видео) Малолетници се борат како гладијатори, возрасните ги гледаат, а институциите ништо не преземаат - https://t.co/j6w5njP191
4ReTweets12Favorites·Details
#20
“When should you let go?” She asked, with her chin rested on her palm.

“When the ‘I love yous’ stop sounding like ‘I love you’,” I answered,

“When they begin to sound very much like, ‘I’m sorry’.”
—Lukas W., I Love You But I'm Sorry
5ReTweets9Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Dankaagnusdei0819
2Simonakafedjiska18
3Поглиачиsmoothmanmk18
4Goce Simonoskisimonoskigoce15
5Ненајаденact_a__fool14
6Серпентинаantidotethought14
7патриот у коска ❤🇲🇰dolnacrta12
8ıllıllı pσcttσpus ıllıllıpocttopus11
9Бактеријаesherihiacoli10
10Academic Chatteracademicchatter9