TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

#reach: 42253   ( 1102nd )
#followers: 841   ( 4653rd )
#1
Ај да не заборавиме дека секој заболен од вирусов е се' уште човечко суштество. Со живот, со семејство, со чувства, со надежи и стравови.
Бирајте зборови кога зборувате за нив. Што е побогу со навредиве, со клетвиве? Или таков дискурс се додека вас не ве фати? Сочувство нешто?
32ReTweets158Favorites·Details
#2
Читам многу коментари дека после кризава “многу или сѐ” ќе се смени. Јас сум од тие што мислат дека после периодот на транзиција од пандемија кон нормалното - пак сѐ ќе си биде како порано.

Луѓето лесно забораваат и не учат од минатото. Баш историјата го докажува истото.
3ReTweets20Favorites·Details
#3
Многу сум тажна и ми се плаче. Колку луѓе ќе страдаат и моментално страдаат.. колку животи ќе згаснат, какви ли последици по економијата ќе има, колку ли сиромашни без никаква заштита, колку осамени без никого. Мора да го пребродиме ова сите заедно. 😢
2ReTweets18Favorites·Details
#5
Please read this thread. Bottom line - Asia is much better equipped, both intellectually and resourcefully to tackle outbreaks like these.
The West is incredibly vain, unprepared, lacks pragmatism and objectivity & still thinking that only debating the topic will somehow cut it. https://t.co/0NFqLwVn1V
4ReTweets9Favorites·Details
#6
Here's something Germany and particularly fellow Germans need to internalize ASAP in order to prevent the spread of this damn virus:
1. You're humans. The virus attacks humans. Even German humans. In fact,it doesn't give a shit about your 'we're invincible' mood on this one.
3ReTweets10Favorites·Details
#7
The first step toward wisdom is the realization that the laws of the universe don’t care about you. The next is the realization that this does not imply that life is meaningless, because people care about you, and vice versa. - @sapinker
3ReTweets9Favorites·Details
#8
Нема поубав период да замесиме леб и домот да ни замириса на дом. #ОстаниДома https://t.co/xrNXqWL0Lx
2ReTweets11Favorites·Details
#9
Многу ми е страв дека кога ќе се исконтрлира пандемијава, пола ќе останеме без работа.

Не сакам да мислам какви последици ќе има сево ова на економски план, а и не сум експерт на темата за да предвидам. Само ми е повторно велам, многу многу страв.
0ReTweets13Favorites·Details
#10
@vester4ina @jungle_dancer @nalutilus Ајде ве молам една support група да си напраиме на Фејс: анксиозни македонци во германија.
3ReTweets4Favorites·Details
#11
Ми се случи нешто невообичаено денеска. По подолго време научив нов збор на англиски, кој воедно ми стана и моментално омилен:

crepuscular, што значи: resembling or relating to twilight.
2ReTweets6Favorites·Details
#12
Имам едно непопуларно мислење: во вонредни ситуации како оваа треба ЕКСТРЕМНИ мерки кои во невонредни ситуации би биле нормални само во режимско владеење.
Има приоритети: лични права и слобода на движење ИЛИ опстанок и спасување животи по секоја цена?
0ReTweets10Favorites·Details
#13
Најголем предизвик кога се преселив назад во DE ми беше да *прифатам* дека избегав од еден вид за да се доселам во друг вид на медиокритет.
Јас не велам дека јас не сум медиокритетна, само велам ни македонскиот ни германскиот медиокритет не се тој медиокритет мене што ми треба.
0ReTweets9Favorites·Details
#15
Не можете да воочите колку е тежок македонскиот за странци понекогаш:

прави: направи, поправи, доправи, заправи
спие: заспие, доспие, наспие
јаде: најаде, дојаде, зајаде
учи: доучи, заучи, поучи, научи
гледа: догледа, загледа, погледа
слуша: дослуша, заслуша, наслуша

Сфаќате :)
0ReTweets9Favorites·Details
#16
Биди добар сосед. Одлична идеја! https://t.co/yE0lnbAJH4
2ReTweets3Favorites·Details
#17
Македонија начелно добро тргна со контролирање на кризава. И додека ќе ги заштити од вирус ќе ги отепа од глад луѓето. Економија нула.

Против: намалени плати во јавен сектор и беспотребно долги полициски часови.

За: јавна едукација и зголемен надзор во секој општествен сегмент.
1ReTweets6Favorites·Details
#18
11.979, денешна бројка на дијагностицирани во Германија, речиси 2000 повеќе од вчера.

Меркел ѝ се обрати на нацијата со апел дека ова е најголемиот предизвик на Германија после Втора светска војна.

Се чувствува по улиците значајно затишување, барем во нашиот град.
1ReTweets5Favorites·Details
#19
Thinking of MBA? Check this out. https://t.co/hS5zq7HRPW
2ReTweets2Favorites·Details
#20
Во DE вчера имаше 3069 случаи, а денеска 3795. 1154 се во бундес-републиката каде што живееме, а жариштето Хајнсберг е на 70км од нашиот дом и на 50км од каде што работи сопругот. Децата уште немаат пасоши, конзулатот во Бон затворен наредни две недели.

Кратка приказна за немоќ.
0ReTweets8Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Револуционеркаjungle_dancer13
2вина невинаnalutilus11
3Dr.SandPuppypumpkinowsky10
4Kalimero ❤🇲🇰dolnacrta5
5Бебешка Седи Домаlecaffeine4
6Marvin John Nancediridj4
7Tamara Atanasoskatatanasoska4
8Canadian Coyotespacebloomp3
9Ненаспанаvamutamuonamu2
10💣 Семоќниот 🔪 Диме 💣dimepupuliev2