TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kiril Efremovski @kefremovski
#reach: 73478   ( 289th )
#followers: 2332   ( 1563rd )
#2
#Шведска со нов закон го забранува пушењето и на отворено, како што се стадионите, перони на железнички станици, рестори и кафулиња со отоврени тераси. https://t.co/9cAOOvER9V ама што знаат бе Шведите што е демократија? :-)
24ReTweets91Favorites·Details
#3
Врховен суд го одложил извршувањето на пресудата за Гордана Јанкулоска. Имаше едно начело и сериозена ЕУ забелешка за „неказнивост во високо профилирани политички случаи. Нејсе, со неказнивоста до кај сме?
23ReTweets63Favorites·Details
#4
Happy Independence 🇺🇸#4thofJulySkopje - @TamaraTodevska perform the Macedonian anthem at the embassy reception. https://t.co/O1jRUoKOQ3
14ReTweets58Favorites·Details
#5
Ете ви уште една погрешна изведба на “Денес над Македонија се раѓа”, на конвенција на ВМРО-ДПМНЕ од “дивата”! Каде беа сите оние душегрижници со усти полни омраза и пизма да се бунтуваат против Калиопи?! https://t.co/WePqrr9Qfd
17ReTweets47Favorites·Details
#6
Драги гледачи, од вестите во земјата издвојуваме: градоначалникот Мерко свечено пушти дивоградба во центарот на Охрид, додека на само 4км. од него премиерот Заев во премиерската вила испи прво кафе со амбасадорката Брнс!
17ReTweets34Favorites·Details
#7
АД Водостопанство не исплаќа плати бидејќи немале пари. Директорот Селмани претходно зел оперативен лизинг од 400.000 € за возила кои треба да ги врати за некоја година, а владата вчера донела одлука да ги деблокира (ќе им префрли пари за плати). Смена на директорот -нее!Никако!
14ReTweets28Favorites·Details
#8
Дали дивоградбата во #Охрид среде чаршија, до Чинарот, инаку свечено пуштена во употреба од Рамиз Мерко го загрозува статусот на Охрид во УНЕСКО и праќа директна порака дека охридскиот градоначалник нема капацитет да се справи со насилието на ДУИ и урбаната мафија?!
8ReTweets44Favorites·Details
#9
Малку сум фебрилен на +35, па од мака читам коментари под вести и постови за парадата на гордоста. Заклучок: нашата генерациј нема да биде сведок на промена на свеста и менталниот склоп на мнозинството од граѓаните на оваа земја. Прогресивните и либералните се големо малцинство.
8ReTweets43Favorites·Details
#11
Цел кеј смрди корне на запалена пластика и гуми, прст пред око не се гледа. Ромите палат под резидемцијата г. Стефан а смрди до после Палас. @CityofSkopje во пожарна не сакаат да интервенираат. Кој е надлежен?!
10ReTweets17Favorites·Details
#12
Помалку е важно дали #Заев е и за финасии, или покрива уште 3 други ресори. Законот за Влада му го овозможува тоа. Суштината на јавниот дискурс треба да биде — какви решенија добија даночните обврзници по толку долго најавувана реконструкција?! Кого измете метлата? Што добивме?!
4ReTweets32Favorites·Details
#13
Додека ги гледаме како прават козметики, или се правдаат за сите wrongdoings дa погледнеме што направиле во Словенија од ‘91-та до 2018.
Само 2 примери:
91ва словенците сепарилале и рециклирање отпад само 8%, а во 2018 тоа го прават 70%. БДП од 5К зглемен на 22.500€ по жител! https://t.co/EOhnJa5SqB
7ReTweets19Favorites·Details
#14
Од над 1000 дивоградби, во Охридско ќе се рушеле 100-на за УНЕСКО да не го одземе статусот во февруари. Значи само 10%. А што со останатите 90%, легализација им спремате?
4ReTweets23Favorites·Details
#15
Читам тоа биографијата на Садула Дураку до Собрние, сВе пишал човекот.. знае и ворд и Виндоус, и тимска работа, отпорен е и на стрес. Само најголемото кариерно достигнуче - затворање вентили на браната во Липково не навел. Е зашто бе командант Вентили не си ставил таа референца?!
1ReTweets20Favorites·Details
#16
Подобро упатените знаат дека ова се вика PR алатка за de fokus, после сите вчерашни глупирања! https://t.co/uWlkB241jS
4ReTweets10Favorites·Details
#17
“Nobody's free until everybody's free.” #SkopjePride #SkopjePride2019 - excellent article for the first Skopje #pride by Kate Blazevska #DW https://t.co/M7ZcUYE03b
3ReTweets12Favorites·Details
#18
Малку поподробни детали за Б.Ј. и зошто ОЈО бара да се приведе. 6то чуло ми говори дека наскоро ќе треба да си ги запалиме маиците од #СЈО! https://t.co/THleqg9rEB
5ReTweets6Favorites·Details
#19
Па од се што направи и како се збогати, за дивоградба го судат... пу, да ви се сневиди у неспособните. Пола Ѓорче, три четврта Волково, и 90% Драчево и Лисиче се дивоградби... абе 1/3 од државата е со дивоградби и живее со 300евра месечно, додека тој има милиони евра бре!
4ReTweets7Favorites·Details
#20
И со МКЦ се претера. Да имаше ваков општествен ангажман и интерес кога се предлагаат парламентарци, при изборот на министри и директори на здравствени институции, немаше да паднеме на ова дереџе на кое сме!
0ReTweets19Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Kristijan | Криштиџнkrishtidzn6
2Cosmopolitanalikiaj5
3малиот кнез мишкинjakovfendu5
4Шукар Чавелаjovanatozija4
5KatttP.katttp4
6Aleksandar Tortevskiatortevskitorte3
7Maximum Overtrollmaximovertroll3
8Tamara Todevskatamaratodevska3
9Dime (5,48272 ден.)dimes10cent3
10Леононleon_bak3