TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Katica Kulavkova @kkulavkova
#reach: 73497   ( 283rd )
#followers: 3878   ( 848th )
#1
Кога ја релативизирате важноста на Гоце Делчев, вие заправо ја повредувате ХИМНАТА на македонската држава, оти Гоце е дел од химната, а химната е симбол на државноста, па вие, всушност, ја омаловажувате сопствената држава Македонија.
52ReTweets192Favorites·Details
#2
Сме имале две азбуки, глаголица и кирилица. Празник на македонскиот јазик е 24 мај, а 5 мај е само дата поврзана со азбуката на современиот стандард. Македонскиот јазик е стар. Дел од неговата историја се старословенскиот и црковнословенскиот. #ДаНеСеЗаборави #MacedonianLanguage
33ReTweets167Favorites·Details
#3
Држава која издвојува повеќе пари за апанажи и фејк совети одошто за наука, нема иднина.
25ReTweets90Favorites·Details
#4
Во делегацијата за Денот на сесловенските просветители и европските покровители од Македонија не се најде ни еден лингвист, славист, писател, уметник?
15ReTweets103Favorites·Details
#5
Државен празник стана Духови, денес им се оддава слава на мртвите а новинар плука по Гоце Делчев, симболично и по цела плејада борци за слободна и независна Македонија.
Хејтање на македонската историја е тешка патологија не само на новинарот ами и на политиката која стои зад него
14ReTweets87Favorites·Details
#6
Преспа ноќе, во далечината молскавици, веди, светкавици, во близината спокој, мирно езеро, жаби и новолуние https://t.co/bs8fkRFjvc
7ReTweets105Favorites·Details
#7
Кому му се потребни наплатни станици на автопат при имање супер ефикасен и економичен начин на годишно и периодично плаќање со вињетка, електронска. Ене, видете како е во Бугарија, не мора да одите подалеку.
14ReTweets74Favorites·Details
#8
Какво чудо е Курбиново! Сега конечно се заштитува, па фреските ги видов од блиску, од скелето... https://t.co/s3YFltZvjh
10ReTweets74Favorites·Details
#9
"Пишувам затоа што е тоа единствен начин да зборувам, а да молчам" Паскал Кињар, Таинствени солидарности
10ReTweets65Favorites·Details
#10
Природата си глаголи ли, глаголи. Наше е да ја наслушнуваме. Слух за природа. https://t.co/W7m52hcKOb
9ReTweets67Favorites·Details
#11
Произволно давање државјанства, произволно менување Устав, произволен Закон за јазиците, произволни коалиции, произволна правична застапеност, произволен попис, произволни изборни единици и, на крај, строго контролирана ревизија на Македонија!
12ReTweets58Favorites·Details
#12
Чекајќи го Датумот, се испокаравме, се раселивме, приумревме.
9ReTweets64Favorites·Details
#13
Викајте ги на нашето име
Викајте ги нив, ние ќе се одѕиваме.

Некогаш слика на светот, денес сенка.
Денес сенка, утре слика на светот.

Кога има понизност, има ропство!
Кога има достоинство, има слобода!

Од мојата книга Мои страсти, мои страданија (ИЦ ТРИ, 2019)
8ReTweets64Favorites·Details
#15
Потиснатите чувства на социјално-егзистенцијална, политичка пониженост, искористеност, запоставеност, омаловаженост на луѓето се празни, при протести, низ еуфорични и катарсични колективни реакции: гнев, солзи, скандирање, па и вулгарности. #СамоОбјаснувам
12ReTweets47Favorites·Details
#16
Неподнослива леснотија на омаловажување на вистината.
10ReTweets44Favorites·Details
#17
Мојата нова книга поезија.
Пет години подоцна. https://t.co/TZOffFiCCE
5ReTweets54Favorites·Details
#18
По релативизацијата на вредностите ви се гледа намерата! Бугарија се бори за своите култни и пара-Бугари по секоја цена, а вие велите - пет пари не вредат, никој не чул за нив. Ама вие и Илинденска Македонија сакавте да се вика државава, елем Гоцева, заборавивте ли?
7ReTweets42Favorites·Details
#19
Економичноста подразбира ДОМАЌИНСКИ ОДНОС спрема општите добра во државата. Бидете економични и хумани! Наместо наплатни станици, изградете студентски домови, детски градинки, училишта и домови за лица со посебни потреби!
#ЕлектронскаНаплата а не наплатни станици #ВладаНаМК
7ReTweets40Favorites·Details
#20
Маж ми ја носи природата дома. Цел дом - природа. https://t.co/RYxB5iHRH3
2ReTweets41Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Zarko Ristovskidecimalfawn42105
2Каљаkatemagritte4
3ЖРТВА НА КАПИТАЛИЗМОТjumalatuoni4
4Мајсторотmajstorv3
5CMsaldzim3
6Snježana Banovićsnjbanov3
7Зоран Мијалковzoran_mijalkov3
8Nataša Sardžoskansardzoska3
9🖖 kulavkovskiigorkulavkovski2
10🚼 Национален Твитерџија 🚼nagazimagzi2