TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хермиона @kvkriss
#reach: 88128   ( 169th )
#followers: 5379   ( 539th )
#1
Излезе списокот на фирми што земале државна помош, а не им дале плати на работниците.
И овој, како и 90% од документите од институции, е со фонт Mac C Times и англиска поддршка.
Срамота! Но и уште еден доказ за коренитите промени кои мора да настапат кај јавната администрација.
33ReTweets148Favorites·Details
#2
Сребреница не се случи одненадеж на 11 јули 1995 г.
Сребреница се случуваше во континуитет со хушкања и поделби, со јасно изразена, финансиски и медиумски негувана омраза, со застрашувачки етнонационалистички пропаганди.
26ReTweets94Favorites·Details
#3
Инаку. Има Северна на гласачкото ливче. 🙃
21ReTweets72Favorites·Details
#4
Штипјани, но и скопјани, гостиварчани, прилепчани и останати од чии градови синоќа организирано дојдоа на митинг во Штип, ако познавате вмровци, избегнувајте ги, бидејќи деновиве тие се [потенцијални] носители на коронавирус.
#КластерВМРО https://t.co/fvOznFDcCa
20ReTweets24Favorites·Details
#5
ова со лиде лиде е загрижувачки и демначки, нималку симпатично и никако не е за промоција на традиционални медиуми
15ReTweets84Favorites·Details
#6
i’m a sucker for punny stuff https://t.co/2TfJQkugDY
10ReTweets86Favorites·Details
#7
иди, бе, „пеј“ на вмровски митинзи, а не да ми мудруваш, кентре смешно сексистичко продадено https://t.co/jp0wQx6GbF
9ReTweets65Favorites·Details
#8
Надлежната институција и глува и слепа за ова грубо непочитување на препораките.
Останува граѓаните сами да се пазат. https://t.co/WGxayOdzDI
16ReTweets32Favorites·Details
#9
Ако сите ги почитуваме мерките, бројката на заболени ќе се намали.
И нема да има потреба од затворање, полициски часови и слично.

Да, тешко е што не можеме да се вратиме на стариот начин на социјализација.
Ама, секој од нас треба да се соочи со својата лична одговорност.
13ReTweets48Favorites·Details
#10
Ѓорчев се жали дека помалку луѓе излегувале на избори во споредба со претходни парламентарни.
Па, да, не се носат луѓе од Пустец, не се носат автобуси од Италија и останата дијаспора во ИЕ 3, не гласаат едни исти гласачи на неколку места, не се лажираат и дуваат резултати...
12ReTweets49Favorites·Details
#11
11ReTweets50Favorites·Details
#12
„има прекрасни полицајци кои си ја вршат работата достоинствено“

„не се сите полицајци насилни“

“blue lives matter”

real feel: не пропуштаат шанса да удираат по обезмоќен, веќе претепан, а безопасен и недолжен минувач

1312 https://t.co/YGBZEbaJcw
10ReTweets52Favorites·Details
#13
Гласав ✅
6ReTweets56Favorites·Details
#14
го оставам справувањето за утре https://t.co/uhfFli45iF
6ReTweets54Favorites·Details
#15
ко за народ кому треба со сета сериозност да му се објаснува дека не треба да се чкрта по гласачко ливче, премногу бараме кога бараме отворени листи 🙃
10ReTweets39Favorites·Details
#16
„Левица поднесе 1982 приговори“

*без печат и потпис https://t.co/dUBgCJcprx
8ReTweets44Favorites·Details
#17
ко за луѓе што не можат да врзат два дена у карантин во корист на зачувување колективно здравје, многу се расфрлаат со „не се ништо *само* три години затвор“
8ReTweets43Favorites·Details
#18
сликава вришти лошо родителствување и трауми од детството, ама ок, продолжете да ги навредувате новите, посоодветно воспитувани генерации https://t.co/K7Rvo7I2tq
6ReTweets41Favorites·Details
#19
Ужасно, грозно, страшно.
За поставено прашање тон закани за силување?
Институциите мора конечно да проработат, ама и да се донесе нова законска регулатива што многу построго ќе санкционира вакви насилнички испади, оти само така ќе се намалат, ако не може да се искоренат, истите. https://t.co/iQX0x4v38F
9ReTweets31Favorites·Details
#20
Валидно и легитимно е да се одбере трета опција за оние на кои тоа им треба.
Но, во кец имаше можност да се даде поддршка на една Најчевска, на пример, или на една Ана Глигорова, или на еден Љупчо Ристовски, или на еден Петар Богојевски.
8ReTweets32Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Sveste tesesveste_tese3
2Не Се Десилоnesedesilomk1
3Сплинтерsinisa_goliotok1
4Г-ѓа Старкmarincepink1