TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Macedonian Lawyers for Human Rights @lawyershuman
#reach: 36371   ( 967th )
#followers: 503   ( 7293rd )
#1
Yes, apparently this is what it takes to get science facts across these days. https://t.co/G3ti9g2oVy
2ReTweets21Favorites·Details
#2
Наши медиуми известуваат за предметот Л.Р. против Македонија.
Сега му е мајката да направиме притисок да се подобрат условите во затворите и затворените институции.

https://t.co/RGwm59cPF8
5ReTweets12Favorites·Details
#3
Индекс за перцепција на корупција.

„Makedonija je sa 93. pala na 106. mjesto i drži najgoru poziciju u regionu.“

No comment. https://t.co/dGEKYuzEIU
5ReTweets11Favorites·Details
#4
Нова пресуда за Македонија, повреда на чл. 3 (нечовечки третман) на глувонемо дете со благ застој во развојот напуштено од системот.
На крај завршува во несоодветен државен завод каде го врзуваат за кревет „од безбедносни причини“.

L.R. v. MKD https://t.co/tuyve3kSwy
5ReTweets8Favorites·Details
#5
Уште една нова пресуда: Олури в. МКД https://t.co/czp0wDgxFf

Македонски центар за соц. работа не успеал три ипол години да изврши свое решение за старателство над малолетно дете во корист на мајката за на крајот да батали и да го остави кај таткото.
Повреда на чл. 8 и 13.
4ReTweets8Favorites·Details
#6
Анализа за нашиот буџет:

„A closer look at the numbers, however, show the government is looking primarily at raising salaries, pensions and social transfers. Structural reforms in education and training – widely seen as the key to developing human capital – are largely absent.“ https://t.co/6sdu6G0NhA
4ReTweets5Favorites·Details
#7
Инаку во контекст на условите во Заводот во Демир Капија, #ECHR комуницирал предмет против Македонија за тортура во ментална институција.
Има тврдења за погрешна дијагноза, запуштање на штитеникот и врзување за кревет.

L.R. v. MKD https://t.co/2tli7Xrj22

Набрзо треба и пресуда.
3ReTweets8Favorites·Details
#8
Се напнав. Дали е адвокат, дали е судија, сеедно. Не е во ред твој потпис да ставиш на официјален спис каде на насловна страна стои „аплационен“, „чтвртиот“ или „ревизја“. Не е неписменост, невнимание и непрофесионалност е.
Официјален документ е, не е твитер.
2ReTweets11Favorites·Details
#9
@astrogrev Замисли таква светлина како ќе ги вознемири пола религии на светов. Има да биде знак од небесата, па влез во новата ера, па знак X да ги истребат Y па едно па друго...
In retrospect, жив и здрав нека е Битлџус, бар додека не еволуираме уште малку. 😂
2ReTweets9Favorites·Details
#10
Сингапур има еден од најстрогите закони против #FakeNews. Владата може да нареди на објава да биде вметнат банер дека постот содржи лажни вести. Секако, можни се take-downs.
Surprise, surprise, законот најпрво беше употребен против опозицијата.
https://t.co/LVpUtQXkb2
3ReTweets4Favorites·Details
#11
@ZubyMusic 3/ The collapse of journalism in the post-truth era has made it really easy to influence and manipulate people, especially through social media.
0ReTweets11Favorites·Details
#12
Трендот е добар, но ова е уште еден показател колку е потребно сериозно вложување во кадрите и во институциите во здравството. https://t.co/n2W6Ms24p2
1ReTweets5Favorites·Details
#14
Венецуела пак во најсреќните држави на светот.
#НештоНеМиЕЈасно

"Media that try to convince their audiences that social policies pursued in ... Scandinavia, S. America and elsewhere are a failure don’t want to report the contentment of citizens living in these countries." https://t.co/7BnAzahaGv
1ReTweets4Favorites·Details
#15
Потфрлиле центарот за социјална грижа и обвинителство, само Омбудсманот презел мерки, но недоволно.
Честитки до @Helsinshki кои го однесоа овој предмет до #ECHR Стразбург и извојуваа победа за Л. но и донесоа надеж за многу други ранливи категории кои системот ги заборавил.
1ReTweets4Favorites·Details
#16
И неделава да ни тргне :))) https://t.co/wLGhAIN1w8
1ReTweets4Favorites·Details
#17
@Frosinkaa Не ми е јасно како може да не познаваш луѓе што штеделе и крателе од други места за да купат книга, или што едвај чекале да дочитаат нешто.
0ReTweets6Favorites·Details
#18
Важи и за на работа муабетов, зависно каде се наоѓаш in the food chain. :D https://t.co/FcBfUz2l0I
0ReTweets6Favorites·Details
#19
„Unisex toilets have become a hot topic of debate across Australia, as gender diversity activists campaign for them to become commonplace.“

Моја проценка, 10 години додека да дојде дискусијава кај нас.

https://t.co/xMdeCVunAK
0ReTweets6Favorites·Details
#20
Шефот: А да ја земеш ти и оваа група предмети? Ај, шо има везе.

Јас: https://t.co/poFpAFGxnY
0ReTweets5Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Скриена Камераskrienakamera16
2Dime (5,55571 ден.)dimes10cent12
3Гревastrogrev12
4greatgreatmyo10
5ЏиЏе.dz1dze9
6complicatedSoficomplicatedsofi7
7Waiterwaitermkd7
8Darko Arsovskidarsovec6
9Ариелproblembyme6
10Gluten free complementary biscuit 9000izrodot6