TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Uğursuz Karı @madresantafruta
#reach: 47927   ( 466th )
#followers: 786   ( 5370rd )
За сите што прашувате за #козметиказалице, да расчистам неколку работи. Сите тука пишуваме од љубов и ентузијазам и купуваме со свои пари, повеќето и сами сме имале/имаме проблем со кожата и сами сме читале и сме се информирале. Ако не прашате културно за препорака, за нешто
7ReTweets52Favorites·Details
Ја, на 10 години се сметав дека сум дотерана ако се наредам со шноли цела. https://t.co/IxsxQNKLjc
3ReTweets63Favorites·Details
Србите вакви-такви биле, ама нивни државни институции враќаат на мејл во помалку од 24 саата и јас сум едноставно запрепастена.
6ReTweets51Favorites·Details
Сум го крадел од инста. https://t.co/Xd65zrhMd6
6ReTweets47Favorites·Details
Италијанците не е реално колку добро звучеа, мајко мила. #Eurovision
8ReTweets34Favorites·Details
Пандев родител-старател!
5ReTweets22Favorites·Details
#козметиказалице

Innisfree No-sebum mineral powder

Се осеќам дека сум го хакнала системот со овој прав.
Го ставам после спф и пигментиран крем исто со спф пред излегување. Треба само малку да се стави и лесно да се помине со тупферчето на местата каде имате најизразен сјај. https://t.co/iXFkqKuwVS
0ReTweets16Favorites·Details
Како човек што носи чорапи 4 сезони во годината, ги сакам 😍 https://t.co/lP4BbA6q8M
0ReTweets15Favorites·Details
Мирисот на липите колку го сакам, толку ме потсеќа на стресот пред да полагам TOEFL пред неколку години.
0ReTweets10Favorites·Details
После втора доза ваксајн, одам во Виена. Пишете како сакате да им се одмаздам на лице место таму.
0ReTweets10Favorites·Details
Од небитни работи, денес се сетив дека во основно, во 5 одд најверојатно, имавме за домашна да напишеме 100 пати една иста реченица. Другарот од клас излажа дека му била дома домашната и го пратија да ја земе. Се врати 5 минути пред крај на час. Секако дека дома ја напишал.
0ReTweets9Favorites·Details
УЈП уште ми нема вратено на мејлот пред 2 месеца.
1ReTweets5Favorites·Details
немав добиено електонска верзија на потврдата за вакцинација, вчера попладне пратив мејл на владиниот портал https://t.co/J3uSiIF43C, ем на Здравствениот дом што се вакцинирав, утрово и двете страни ми вратија 😳. Браво.
0ReTweets8Favorites·Details
#козметиказалице
Loreal има нивни патентирани филтри што се доста ефикасни и ги има во сите спф од брендовите што спаѓаат под нив. Споделија исто дека е убав и не е мрсен. Подолу се филтрите и зошто е подобар избор од Ревокс со хујалурон. Ок, каков било спф е подобар од никаков😀 https://t.co/rYLARNooUX
0ReTweets8Favorites·Details
освен што има добар избор на филтри, има дури 4 за UVA I што се одговорни за брчки. Ревокс спф со хијалурон има само еден UVA I филтер. Well, 4 is better than 1. Исто пишаа и за ревоксот тука, рекоа не е мрсен.
0ReTweets4Favorites·Details
Дали сериозно му се собраа на Алијовски, боже ме сачувај. Пандев ептен упадна како родител-старател.
0ReTweets8Favorites·Details
@ana_od_vtori ако можеш, најди го Ганиерот, и тој доста го пофалија. Ем има подобри филтри од Ревокс. На крај, каков било спф е подобар од никаков, ниеден не е лош 🙂
0ReTweets3Favorites·Details
-Avobenzone - UVAII, UVAI -не е фотостабилен и при изложеност на УВ се распаѓа и треба да се стабилизира (научно докажано со tinosorb S). Поубава замена му е Uvinul A plus оти avoben. предиз. чувствителност.

-Mexoryl XL – UVB, UVA II, UVA I како tinosorb S, но помалку ефикасен.
0ReTweets3Favorites·Details
-Octisalate - UVB - слаб УВБ филтер, предизвик сензитивност. Го стабилизира avobenzone.

-Uvinul T 150 – UVB –меѓу најдобрите УВБ филтри што го засилува спф факторот без да се користат премногу филтри во една формула, служи како бустер.
0ReTweets3Favorites·Details
Mexoryl SX - UVAII, UVA I, (Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid) го стабилизира Avobenzone.
Uvinul A Plus – UVA II, UVAI Фотостабилен УВА филтер, може да се користи во поголеми концентр. од Avobenzone за да се постигне поголема УВА заштита.
0ReTweets3Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1ТУТУНОБЕРАЧИТЕ 2.0bitechminus3
2Ла Џокондаlagiocondarossa3
3Мрмејдmnemosynee_1
4Ликеркаana_od_vtori1
5🤓gr33nbl00d951
6Klementina Lapajkoska od Njujorkcomplaintsgurl1
7░▒▓██▓▒░mnmlbit1
8mileskayamileskaya1
9Snezhanalalahtootoot1
10Синеcorner_431