TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жар птица @mermaiid_ariel
#reach: 69237   ( 231st )
#followers: 1101   ( 3973rd )
Иначе септември е месец за ширење на свесност и превенирање на самоубиства. Битно е да збориме за оваа тема, посебно последниве неколку години мислам имавме доста вакви тажни случаеви зошто не се работи доволно на препознавање на знаците и барање помош.
48ReTweets118Favorites·Details
Татко ми имаше планови, требаше да оди по риби во неделата наместо да заврши во болница со огромно мозочно крварење. Животов е толку непредвидлив, гушнете си ги вашите, не се нервирајте за глупости, гледајте да одвоите време да си посветите на себе и бегајте од токсичност
24ReTweets387Favorites·Details
Во моментов и религиозна ќе станам само татко ми да ја преживее ноќва
5ReTweets360Favorites·Details
Ми треба совет и до сега стварно ми се нашол твитер и затоа се надевам дека можеби некој ќе знае да ми помогне. Доколку некој има искуство со болница/дом за рехабилитација на лица после удар, или пак има контакт од медицинско лице кое би ја чувало личноста ве молам за контакт
26ReTweets11Favorites·Details
Многу се осеќам гордо што полека се враќам во нормала со анксиозноста и не ми го контролира животов 100%. Со оглед на тоа дека имав период кај што не можев од дома да излезам, правење работи сега сама што се скроз нормални за другите за мене се голем чекор.
12ReTweets201Favorites·Details
Дечки сестра ми денес најде напуштено маченце, многу е мило, друштвено и слатко мачорче. Со оглед на ситуацијата со татко ми не сме во можност да го задржиме. Ако некој го сака контакт тел: 070688014. Ве молам за РТ https://t.co/PhdDTQce7m
21ReTweets21Favorites·Details
Лелее ги сакам https://t.co/zKA4SARapt
12ReTweets90Favorites·Details
Некои знаци што може да се црвено светло:
- изолираност
- лично чувство дека се товар
- чувство на заробеност/како да нема излез
- зголемено користење на различни супстанци (апчиња, алкохол, дрога...)
- многу лутина и бес кај личноста
- екстремни промени во расположение
16ReTweets38Favorites·Details
О бе колку обожавам да добивам совети за ментални болести од нестручни луѓе :))) Абе јас со години се образувам па избегнувам да кажувам што помага што не, ама о ти твитер генијалецу ќе советуваш луѓе
5ReTweets61Favorites·Details
И јас мачко, и јас. https://t.co/x7Tu1JIDR3
10ReTweets42Favorites·Details
- искажување безнадежност и нема желба за иднина
- зборување/постирање за смрт, желба да умре, да не постои
- правење планови за самоубиство(иако може да звучат несериозно)
- вклучување во опасно однесување(пр. преминување улица без да погледне дали има коли)
10ReTweets29Favorites·Details
Посмирувачко време од есен ми нема. Дождец, топли чаеви, comfy џемпери, меки ќебиња, црвенилото на лисјата ♥️
8ReTweets34Favorites·Details
Доколку забележите некои од овие знаци кај своите најблиски обидете се да разговарате, побарајте помош од стручно лице, обрнувајте повеќе внимание и следете им ја состојбата. Доколку имате вакви мисли ве молам побарајте помош, не сте сами и нештата можат да се променат.
9ReTweets27Favorites·Details
Втор ден како седам 24/7 со татко ми, очиве ми паѓаат, ама тоа е што е, само да е добар
1ReTweets18Favorites·Details
Тука да си живеам, со мацики и куче, во куќарето да имам богата библиотека и удобно катче. Полно растенија и мала слатка кујничка. 🌟manifesting🌟 https://t.co/Yozf5VPyIQ
1ReTweets14Favorites·Details
Сликава ми го направи денов https://t.co/P0gTzcit3q
1ReTweets13Favorites·Details
Ех кога бев свежо одморена🥲 https://t.co/wxjz1sKmlt https://t.co/6bewzkouIs
1ReTweets17Favorites·Details
ден 5ти на глукофаж, обид не знам кој да истрпам, ми иде желудникот да си го извадам.
0ReTweets9Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1💉crvenokosata 💉2eyeshadow1
2Ineffablealexandra_ynwa1