TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mila Carovska @mila_carovska
#reach: 52676   ( 591st )
#followers: 4068   ( 815th )
#1
Вреди да се размислува за недела неработен ден и плаќање по час, како што е регулирано во некои европски земји. Верувам дека во наредниот период на оваа тема ќе дебарираме заедно со синдикатите, работодавачите и граѓанските здруженија.
➡️ https://t.co/J45ri7UBoU
31ReTweets155Favorites·Details
#2
Кандидирајте се за пратеничка, направете го тоа одлучно и самоиницијативно! Да изградиме силен, независен Парламент кој ќе продолжи да ги унапредува правата на жената и ќе поттикнува целосна еднаквост меѓу жените и мажите. https://t.co/0NJ7EQqqCW
11ReTweets66Favorites·Details
#3
Вчера во Аушвиц оддадовме почит на жртвите на Холокаустот. Да не се повтори.
#Auschwitz75 https://t.co/XTwOVPlsrf
1ReTweets49Favorites·Details
#4
Ги зголемивме пензиите, платите растат, ја движиме економијата напред.
Од идната недела секој пензионер во државата ќе добие зголемена пензија за 700 денари. За една година пензионерите ќе добијат околу дополнителни 9.000 денари на нивните сметки. #НаПравПат https://t.co/vK2X7iTrJu
6ReTweets29Favorites·Details
#5
Продолжуваме посветено да работиме на подобрување на животниот стандард на повозрасните и вистински да се грижиме за сегашните и идните генерации пензионери.
Обезбедивме повисоки пензии за 722 денари за секој пензионер. Покачување ќе добијат вкупно 324.000 пензионери. https://t.co/e2GZ60ujwm
4ReTweets24Favorites·Details
#6
Над 1 милион луѓе беа жртви на најголемиот нацистички концентрационен логор Аушвиц. Токму оттука испраќаме силна порака дека не смее да се заборави. Мора вечно да се сеќаваме каде водат предрасудите и омразата. И никогаш да не дозволиме да се повтори. https://t.co/SwF0y4v3IU
2ReTweets23Favorites·Details
#7
Со рекордни 1,45 милијарди денари, за Оперативен план во 2020 година што е за за 100% повеќе од 2016 година, обезбедуваме поголема вработливост за околу 12.000 лица.
👉Поддржуваме отворање на 1.364 микро бизниси
👉Инвестираме во 1.900 нови работни места https://t.co/YZSq8kXvml
1ReTweets23Favorites·Details
#8
По две и пол години водење силна и одговорна економска политика направивме економски пресврт. Од БДП -1,8 %, постигнавме просечна вредност на БДП од 3,5%. Од минимална плата 9.000 денари, сега имаме минимална плата од 14.500 денари, а просечната плата изнесува 25.787 денари. https://t.co/vVw9rJaKMs
2ReTweets17Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии