TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алексис @mitkohondrija
#reach: 34709   ( 818th )
#followers: 1842   ( 2212nd )
Толку многу имам читано и гледано за Втора Светка војна, а вечерва, за првпат у мојот живот, разбрав дека за време на војната, во Франција, Турскиот конзулат и турски дипломати, признавајќи ги како турски државјани, имаат спасено стотици Евреи со турско потекло, а и без. 👇
10ReTweets102Favorites·Details
Ај вратете ги вакцините назад, пошо срамота било 4500 вакцини да добиеме. Боље ич да нема. Па не престанавте гомна да јадете бе.
8ReTweets49Favorites·Details
Ако си антиваксер или сакаш да избегнеш вакцинирање, отследи ме сместа! И пријави ми се, да те мјутнам.
8ReTweets46Favorites·Details
70 квоута на твитот за блудниците!? ВТФ!? Па нели вие сите сте многу увиџајни, полни со емпатија, со современи сфаќања, ги прифаќате сите такви какви што се, како сега ваков булинг и направивте на девојката? После за други јадете гомна, а истото го правите. Лицемерие евривеар.
7ReTweets30Favorites·Details
Етна еруптира, а јас не сум таму да и се восхитувам одблизу на оваа застрашувачка убавина! 😭😭😭 https://t.co/6P2vcV1xhA
5ReTweets33Favorites·Details
Еден дипломат се качил во возот со турските евреи што ги носеле во логор, и не се симнал додека не ги ослободиле сите 81 на број!
Во 1944 година ги известува дека нема да може веќе да ги штити, им издава турски пасоши и организира превоз со воз до Истанбул за сите нив. 👇
1ReTweets34Favorites·Details
Среќа, екстракцијата поминала во најдобар ред и сега јас еве ги гледам како сведочат преживеаните.И беља си напраив, знам ќе окапам цела вечер на нет да најдам детали за оваа тема, што ми требаше!?
Се гледа по тредов дека сум видно изненадена и лута што сум живеела у незнаење.😂
0ReTweets32Favorites·Details
Доволно било да се земени за Турци, или да знаат малку турски, и иако немале документ за турско потекло, им издавале документ за државјанство. Овие турски дипломати си го ризикувале својот живот за да ги извлечат од затвори, а некои и од сигурна смрт. 👇
0ReTweets29Favorites·Details
Две жени, две пијачки (не се две, лажам), една научник, друга не кажувам, една оган, друга вода, една вжештена глава, друга ладна глава.. резултат: А?? Што? Кој? Каде? Ми нисмо одавде! @Kanunis_1 ар ју дер???
0ReTweets13Favorites·Details
0ReTweets3Favorites·Details
@posleDIKnaPIK @Kanunis_1 Аууу скраја. Како сами? У придружба на мајка. 😊
0ReTweets3Favorites·Details
@Kanunis_1 @Scarlett_O_5 Ме чека таму бе! 🤣
0ReTweets3Favorites·Details
@Viktor_Stevich Лепотан мој. 🥰🥰🥰 Немој да се бричиш. 😍😍
0ReTweets3Favorites·Details
Too lost in you 🎶
0ReTweets5Favorites·Details
@Scarlett_O_5 Тужба! 🤣🤣
0ReTweets5Favorites·Details
@Inuyi_ Скроз непотребни информации, и после чуди се зошто не сакале историја и географија.
0ReTweets2Favorites·Details
@Inuyi_ Правдаааа!! Идемоооо 🥳🥳🥳🥳 од Дексион тргнуваме.
0ReTweets2Favorites·Details
@Scarlett_O_5 Се знае, увек без наводници. 😂😂
0ReTweets2Favorites·Details
@Kanunis_1 Псстттт. Ја уште на столче си седам. 🤣🤣
0ReTweets2Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Scarlett O'Harascarlett_o_519
2Bubblekanunis_17
3Кобајаги фром 이누야마inuyi_5
4Патлак илити пиштолposlediknapik3
5Teget Charapaooooteget1
6Uğursuz Karımadresantafruta1
7RASPUSTENICAraspustenica1971
8МилаШилаmilashila91
9Виктор Стевичviktor_stevich1