TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонска поезија @mkdpoezija
#reach: 124699   ( 2nd )
#followers: 5491   ( 544th )
„Да ти каже тебе татко ти нешто. Не кажувај на светот што мака имаш. Не сака светот да знае. Си има светот свои маки. Ако кажуваш, кажи нешто убаво или ништо не кажувај. Што му е некому гајле што тебе ти е страв од темно.“ (Димитрија)

Горан Стефановски, „Диво месо“ ✍ https://t.co/Vv1R45iMQP
75ReTweets329Favorites·Details
Мурал на великанот Блаже Конески на зградата на Кинотека на Македонија - Скопје, по повод 100 години од неговото раѓање. 🇲🇰 https://t.co/M9quAIDlZw
58ReTweets352Favorites·Details
Нема зборови кои може да ја искажат болката и тагата по страшната трагедија со која се разбудивме утрово. Тешко е да се најде утеха во овие моменти.

🖤 🖤 🖤 https://t.co/nzkaSSadJ0
58ReTweets264Favorites·Details
🔴 Споменик на Кочо Рацин во Самобор, Република Хрватска. 🇭🇷

🟡 Овде, во печатницата на Драгутин Шпулер, на 25 ноември 1939 година, е објавена збирката поезија "Бели мугри" во 4.000 примероци. ✍ https://t.co/Q7Lc70wcOe
46ReTweets239Favorites·Details
Петре М. Андреевски ✍️

„Никаде да не одиш со грд човек. Со грд човек секаде ќе ти биде грда работата. Ќе си земеш некој убав човек со голема сенка и насекаде свртен. Од која страна да го погледнеш, оттаму да му се гледа лицето. На сите страни да има лице. https://t.co/Y1pASKM6ar
47ReTweets216Favorites·Details
На денешен ден во 2018 година, почина Горан Стефановски, еден од најзначајните ликови во македонската култура. 🖤

Нека му биде споменот вечен, како што е вечно и неговото дело! 🙏

,,Животот е едноставен...
Не туркај се напред, не заостанувај позади и не прај гужва на средина!” https://t.co/i6xqofXHdc
41ReTweets237Favorites·Details
🔴 Во Богданци е нацртан мурал со Ѓорѓи Колозов и Ванчо Петрушевски. Темата е нивната културна дејност, делата кои ги оставиле зад себе и нивното наследство.

Зад овој мурал, стои потписот на нашата домашна уметница, дизајнерка и сонувачка, Емилија Ем Мишева, родена во Богданци. https://t.co/HmC5x5r5T9
37ReTweets273Favorites·Details
Мурал - Блаже Конески во Куманово, насликан од уметникот и графит мајсторот Влатко Тасевски. ✍ https://t.co/F33OEhZxyN
27ReTweets249Favorites·Details
Пред 147 г. е роден Крсте Петков Мисирков, кодификатор на македонскиот литературен јазик, славист, историчар, етнограф, публицист, автор на првата книга и првото списание на современ македонски јазик, основоположник на македонскот научно-литературно друштво во Санкт Петербург. ✍ https://t.co/z99aupgwqz
33ReTweets139Favorites·Details
„Не можете вие да барате од мене да не се чувствувам како дел на најдлабокиот и најстар свет, кога Хераклеја ми е дома, кога Охрид ми е дома, кога Виа Игнација, единствениот автопат што постоел во Европа меѓу 5 и 15 век минувал покрај куќата на баба ми во Битола. https://t.co/wGBizClAfq
24ReTweets185Favorites·Details
Пискотници се слушаат од Галичник до Река,
Што тешка несреќа ги збра и мажите и жените, та гласи тажна ека,
И навева сал коб и зла?

Сердарот,

Прличев https://t.co/oi7R20ojmd
23ReTweets171Favorites·Details
Познатиот благослов на Манданата во легандарниот македонски филм ,,Мис Стон" 🇲🇰

„Ај да ми бидеш живо и здраво детуле. Да пораснеш големо. На лице бело и црвено како тетовско јаболко, на снага-вита ела пиринска. Грло бисер да ти рони. Гласот да ти биде како на славејче…“ https://t.co/7Xh3Z2hiGK
24ReTweets114Favorites·Details
Фудбалерите продолжуваат да испишуваат историја, Македонија ќе игра во мундијалскиот бараж 🇲🇰 https://t.co/NwqhaIrBOy
15ReTweets201Favorites·Details
Читањето е пријателство кое трае до крајот на животот!

Луан Старова https://t.co/sXxfUn03wJ
17ReTweets114Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии