TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Igor Trajkovski @mkrobot
#reach: 112854   ( 2nd )
#followers: 7364   ( 339th )
Фала на сите овие, што допринесовте да детектираме вакво ботовско однесување, никогаш повеќе да не се прикаже. https://t.co/xROWSSYIFV
113ReTweets316Favorites·Details
Групирање на .мк твитер корисници според содржината што ја ретвитаат

Read: https://t.co/HwE75CK4hW
93ReTweets55Favorites·Details
Во ниска тарифа цената за kwh е 0.6193 ден, а за дистрибуција на истата (EVN) е 3.3742 ден. Ако трошиш голем процент во ниска тарифа, делот за дистрибуција ќе ти биде 5.5 пати повисок од продуктот (струјата). 3.3742 е веројатно така наштимано за да EVN ја наплати крадената струја
49ReTweets164Favorites·Details
Лајте колку сакате, но ако имате барем малку common sense, ќе се согласите дека е глупо, сите TOP10 твитови да се ретвитнати од истите 16-17 акаунти, и само тие. За такво филтрирање зборував.
1/2
15ReTweets85Favorites·Details
.мк групи (2 дел)
Во https://t.co/VP409EDYnW корисниците во двете групи беа сортирани според бројот на followers. Правата слика како би изгледале Top Tweet доколку ништо не се интервенира е дадена во следните две слики. Објаснето во следните твитови. 1/4 https://t.co/CO9OGKYiWC
9ReTweets6Favorites·Details
Исти па исти фаци 30 години. Како да нема нови едуцирани луѓе. Македонија е најзатворено општество во смисла на примање нови чуѓе во работна група. Наместо луѓе со квалификации, кај нас само инцест работи. Тука од своите, проверени, ќе не слушаат.

https://t.co/OidRgJPNfq
12ReTweets49Favorites·Details
Со самото тоа што вашите критики за https://t.co/tCteO39HxA се топ твитс, и не се блокираат и се прикажани да ги прочитаат сите, се надевам ви кажува нешто.
2/2
5ReTweets38Favorites·Details
@SpaceBloomp не кинеме акаунти, освен ако не побараат, само вакви. групирања од понеделник, мало сутра.
6ReTweets29Favorites·Details
За IT радознали. Кодот е 25 линии.
Иницијално во rt[x][y] се чува колку пати x и y заедно ретвитнале твит. На почеток секој node е во свој кластер. Спојуваш nodes се додека се силно поврзани и ажурираш врски помеѓу nodes. Истиот алгоритам како за кластерирање на вестите. https://t.co/icLWKy8Vsg
2ReTweets38Favorites·Details
Доколку селекцијата на твитови ви изгледа корисна, повелете, доколку ви изгледа ваква или таква, слободно користете други сервиси, а секогаш го имате https://t.co/WzvNgoJrLS. FMP. 4/4
1ReTweets4Favorites·Details
@kromitche не е точно. ултимејт е да створиш твоја група во која не си член :)
0ReTweets11Favorites·Details
Доколку не се земат овие информации во предвид, Top Tweets нема да биде употреблив, целиот TL ќе биде покриен со неколку десетина корисници. Нон стоп. Никој никому не забранува што да твита што да RT, Top Tweets не е Twitter. 3/4
1ReTweets2Favorites·Details
@All_Illusions не би оделе натаму, туку повеќе во насока на моделирање на органски рич на твитовите преку детекција и отстранување на ботовски RT. тоа не значи филтрирање на твитови туку отстранување на дел од ричот кој е добиен со ботвски RT.
1ReTweets1Favorites·Details
Wittgenstein има објаснето зошто само со носење на регулации (препишување EU регулатива) не може да се спаси едно општествово.
24m:55s-26m:22s
https://t.co/ZAtAH8P4k4
0ReTweets3Favorites·Details
Може некој од NL да опише што се случува таму ? :)

The cultural/national differences in organisations. https://t.co/Sm91uutGGq
0ReTweets3Favorites·Details
@KajStariot @aerodrom1312 досега имаме детектирано 48к MKD корисници (според тоа што следат, коој ги следи и што пишале некогаш). колку од нив само следат и читаат ... само твитер може да знае. Но во последните 3 месеци околу 14k ретвитнале нешто.
0ReTweets3Favorites·Details
Gratis: Nuclear arms reduction ! https://t.co/i9V9XcV0De
0ReTweets2Favorites·Details
@kromitche @SpaceBloomp инаку модифицирана верзија алгоритмот во овој пејпр https://t.co/gQxYi4bp1E
0ReTweets1Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Кромитчеkromitche5
2Canadian Coyotespacebloomp4
3'Кај Стариот'kajstariot2
4Гоце Чекоров-Лансaerodrom13122
5𝗦𝗼𝗹𝗮𝗿𝗻𝗶𝗸®solarnik1
6Бахчовbavcov1
7ƸӜƷall_illusions1