TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонско девојче✨ @msoldieroflove
#reach: 110205   ( 26th )
#followers: 6200   ( 434th )
#1
Во случај некој да оди на Саем на книга, а немал можност да ги види каталозите, на нишкава ќе ги споделам сите калатози од сите издавачки куќи, па да бидат на едно место и да им биде полесно на оние што сакаат да си одберат книги. 👇 #СаемНаКнига #ЧитајКнига
123ReTweets351Favorites·Details
#2
Тортата поставена, свеќичките запалени! Среќен 101 роденден, бабо моја најмила, да си жива и здрава! ❤❤❤❤ https://t.co/CtaGIqlZ6p
32ReTweets577Favorites·Details
#3
„Отровна позитивност“ е многу добар термин. Пропагирање дека цело време треба да си среќен, благодарен и дека за сите лоши чувства ти си крив, со цел да ти набие вина што ете не се осеќаш океј дополнително може да му ја влоши душевната и емотивната состојба на човек што не е ОК.
38ReTweets116Favorites·Details
#4
Која е Маја? #ПрашајЈаМаја
Си направив скриншот, за секој случај.
Еден од најинтересните гафови на официјален профил на наша институција/амбасада 😂😂 https://t.co/4Bz29QHqq3
27ReTweets121Favorites·Details
#5
На баба ми за 4 дена ѝ е роденден, 101 ќе си згази 🥰
5ReTweets313Favorites·Details
#6
Однесувањето на Бугарија е нецивилизрано, погрешно на сите нивоа, силеџиско и не и доликува на земја-членка на ЕУ и која игнорира пресуди на Европски суд за човекови права. Не ме интересира колку Македонци земале бугарски пасош! Нивното силеџиство не се оправдува со ништо!
24ReTweets121Favorites·Details
#7
Ниту една издавачка куќа, ниту пак портал (колку што јас видов) не ја одбележа годишнината од смртта на Петре М. Андреевски, макар со постирање мисла или цитат...
21ReTweets98Favorites·Details
#8
Инаку, за оние кои сакаат да читаат на англиски јазик, на штандот на Академска книга на Саем има еден куп класици за 135 денари, живо џабе... :)
19ReTweets117Favorites·Details
#10
со ретки исклучоци, инфлуенсери се само обични гребатори за бесплатна вечера или продукти https://t.co/Oh6mNAv5Us
14ReTweets93Favorites·Details
#11
Јас на Саем на книга:
Дојдов, видов, одвај се однесов до дома. 🥰🥰🥰🥰🥰
5ReTweets100Favorites·Details
#12
во слободно време, одам на goodreads и кај македонските писатели додавам цитати и извадоци од нивните книги за да останат запишани
5ReTweets86Favorites·Details
#13
Не разбирам зошто би носела маска ако одам сама по улица, без никој до мене и додека си шетам сама низ град, навистина не ми е јасна поентата
9ReTweets74Favorites·Details
#14
Уметникот се вика Luo Li Rong. Човече колку треба да си талентиран и трпелив за да создадеш нешто вакво... 🥰 https://t.co/qKSE7DJuvq
13ReTweets48Favorites·Details
#15
Да не беше историјата важна, немаше на глобално ниво да се прославува Денот на победата над нацизмот и фашизмот, ниту пак ќе имаше милион книги и филмови посветени на Холокаустот и Втората светска војна. Ниту пак за Француската револуција, ниту за злосторствата на Сталин, итн.
8ReTweets62Favorites·Details
#16
#НаДенешенДен во 2006 го изгубивме Петре М. Андреевски

Прозни бисери: Извадок од „Тунел“ на Петре М. Андреевски! ~ Кафе и книги ~ https://t.co/LoA79EnyoM
14ReTweets44Favorites·Details
#17
некои луѓе едноставно се заглавени во средношколските години и тоа не на убав, носталгичен начин за приспомнување на младоста - туку буквално се однесуваат како средношколски силеџии што исмејуваат сѐ што не е како нив
8ReTweets53Favorites·Details
#18
Да, порано жените раѓале на нива и двоеле од уста за да ги прехранат децата. Но, тие мајки правеле сѐ за децата да имаат поудобен живот и да не се мачат како нив. Ниту една жена пред 100 години не би рекла дека тоа било подобро и ако можеле да бираат - сигурно не би избрале така!
6ReTweets55Favorites·Details
#19
Не знам кој ја презентираше логиката дека ако работиш од дома и си земал цела плата, сигурно си заштедил пари. Тоа што седеа дома, не значи дека беа ослободени од плаќање сметки/рати/купување за јадење и сл. трошоци. Или други им плаќаат сметки или со сила се прават наудрени.
6ReTweets48Favorites·Details
#20
со фашистички меморандуми сакаат да избришат дека биле фашистички окупатори - души4ки
9ReTweets38Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Левиkokan_eu13
2Ana Colovic 🐼anacolovic_13
3Aleksandar Bajkov 🔱abajkov9
4Anarocher1257
5Азогsyqt5ofcxyut0ep7
6ЖРТВА НА КАПИТАЛИЗМОТjumalatuoni7
7AstroDeepSpaceastrodeepspace7
8џамлијаlifeenjouyer6
9Бавчовbavcov5
10Henry Chinaskihank___chinaski5