TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

вина невина @nalutilus
#reach: 86771   ( 31st )
#followers: 6377   ( 449th )
знаете што мислам дека е најголема последица од растење во фамилија со скромни финансиски прилики? искачаме финансиски неписмени. појма немам што да правам со парите што ги заработувам, параноично ги штедам пошто мислам дека пари се нешто што го нема, па осеќам вина за трошење
60ReTweets564Favorites·Details
Драга 19-годишна ти, тој деценија постар маж не е љубовта на твојот живот, туку е предатор или грумер што ниедна негова врсничка со целосно развиен фронтален кортекс го нејќе 💖
27ReTweets210Favorites·Details
не ви е феминизмот крив за тоа што одите на работа и детето во градинка, туку феминизмот ви има овозможено да заработувате свои пари и да бидете независни за да не мисли мажот дека може да ве третира како ѓубре само пошто немате каде да одите ако ве претепа или извара, ама ок
21ReTweets191Favorites·Details
Булинг во основно школо ми има оставено траги буквално за цел живот и тоа генерално куроболие од страна на наставници и педагошки служби во такви ситуации е многу језиво
21ReTweets174Favorites·Details
Ние сме народ што вечно нема пари, а мора да ги има сите алишта, свадби, одмори, шетања, телефони, родендени, журки, кафани на ниво и мене тој парадокс не ми е јасен.
15ReTweets170Favorites·Details
феминистички твитови овде не проаѓаат добро пошто у 99% случаи си ги сфаќате лично ко некој у око да ви брцнал и ви рекол да ти, трајанче стојковски, си тој што е крив за сите проблеми, и одма влагате у дефанзива наместо да пробате да ја сфатите другата перспектива и да научите
16ReTweets111Favorites·Details
Зашто се чудите дека луѓе не се запишуваат на факултет со којшто никогаш нема да се вработат за пристојна плата
16ReTweets109Favorites·Details
кога количината на пари е само за преживување и спорадични мали задоволства, не размислуваш за инвестиција, за иднина, за искуства, размислуваш само за сите катастрофи што се решливи со пари, а се нерешливи кога ги немаш, па се што ќе остане е превентива за тоа
7ReTweets138Favorites·Details
многу се напињам кога жени што стигнале на високи позиции у интервјуа викаат дека не им сметало тоа што се жени, а притоа немале деца или фамилија што е главниот момент кога засметува бидувањето жена, и со тоа ја негираат борбата на еден куп други жени на патот до тие позиции
9ReTweets99Favorites·Details
Никогаш нема да излезам од групава https://t.co/5tbRFjyCuS
11ReTweets87Favorites·Details
следам една германска инфлуенсерка којашто се исели од германија во доминиканска република пошто не можела на ладно и со корона правила, сега секој ден кука како ништо не функционира, сите каснат, лоши се школите, нема здравствено осигурување, прескапо е и нема вода ради ураган
5ReTweets98Favorites·Details
вие дигате ненормални кредити за да напраите свадба со 500 луѓе што не сте ги виделе 20 години за да се докажете у стрејт-ството https://t.co/0XanZ5HJge
8ReTweets85Favorites·Details
Продавам мастер диплома биохемија или мењавам за тоалет папир https://t.co/VcfGbt3I2l
5ReTweets86Favorites·Details
најрандом сеќавање од раните 2000ти ми е дека у средина на вест имаше слики од голи жени и прашањето ми е ЗОШТО
5ReTweets79Favorites·Details
Татко ми дојде у Германија у сред корона со три милијарди рестрикции и лет преку Швајцарија за да ме пресели во друг град за да можам да одбранам магистерска и да почнам докторат во 5 дена, немав ниедна друга опција како да го изведам тоа. Според твитер, инвалид сум. Ок https://t.co/FQSdYUWEBZ
5ReTweets78Favorites·Details
@kromitche Германија не е толку средена колку што нас ни се ниски стандардите
10ReTweets54Favorites·Details
дечки дечки дечки денеска е точно една година откако се вселив во најубавиот стан што можев да си го замислам за мене и ми е една од работите на којашто сум неизмерно горда, пошто после 5 години во странство, ова е првата работа што си ја дозволив со мој труд за квалитет на живот
0ReTweets97Favorites·Details
не ми е јасно како рипате ко млади мајмуни на твитов, а сте пораснале и живеете у земја кајшто вашите мајки/баби биле исклучени од наследство, на мажот му барале пари за улошки пошто биле домаќинки и кај што жени мизеруваат во ужасни бракови пошто немаат кај да одат https://t.co/6OPOwXirbS
5ReTweets57Favorites·Details
во германија ако си побарал некогаш помош од психолог/психијатар немаш право на disability insurance коешто би те покрило во случај да не можеш веќе да работиш и исто така не можеш да добиеш статус на државен службеник ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО 2022
6ReTweets54Favorites·Details
имам точно нула неиселени другари а имам само 24 години, што е секако многу нормална бројка на неиселени другари да се има ако си од апсолутно ненормална земја
6ReTweets51Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1garlic munching marxist whоre™lithiumnatrium6
2Гpeвastrogrev6
3БиДиmacedonianrevol5
4SantaClause14times34
5Врапчеvrabce154
6Медицинска Сестра Тиmedsestrati4
7Canadian Coyotespacebloomp4
8Скрачиskraci3
9Инес Олгица 🇲🇰 🇩🇪__aloevera_3
10Nаtaш@diefrau_nat3