TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Opstina Karpos (Municipality of Karposh) @opstinakarpos
#reach: 33435   ( 1038th )
#followers: 2344   ( 1632nd )
#1
Нашата нова механизација за чистење улици https://t.co/cY7rUS2jyW
5ReTweets41Favorites·Details
#2
На денешниот настан беше презентирана оваа механизација која е набавена со грант за успешност од Светска банка (преку Министерство за финансии), а во рамки на Проектот за подобрување на општински услуги. https://t.co/snmYx745SG https://t.co/t5krCDoBP2
5ReTweets19Favorites·Details
#3
Ќе објавиме оглас за доделување на субвенции за електрични тротинети 🛴 и велосипеди;Нов начин за субвенционирање на фасади, покриви и лифтови; Пензионерски клубови и во Бардовци и Нерези; ⚙️Аплицираме за замена на старите куќни водомери со ултра звучни во Влае #ИзгласаноНаСовет https://t.co/6aG9465uCP
5ReTweets11Favorites·Details
#4
ГРАЃАНИТЕ ГЛАСААТ ЗА НОВИОТ ИЗГЛЕД НА „ПАРТИЗАН“ https://t.co/uPjrEKJPGu https://t.co/b7PCaUVWcA
5ReTweets9Favorites·Details
#5
Нашите комунални служби се на терен и заедно со екипите од ЈП „Паркови и зеленило” ги расчистуваат скршените гранки, дрвја и предмети од силниот ветер. Акцијата ќе продолжи и во утринските часови.Избегнувајте паркирање на возилата под големи крошни на дрвја.Ви благодариме https://t.co/mCz3qJAxBf
4ReTweets10Favorites·Details
#6
Целосно е реконструиран крак од улица „4“, во Бардовци, во должина од 150 метри. На овој начин се олеснува пристапот за повеќе домаќинства од овој дел на Карпош.

https://t.co/iG1V71zcPt https://t.co/wegrCIY5iv
1ReTweets12Favorites·Details
#7
Општина Карпош објави јавни огласи за финансиска поддршка на проекти од областа на образованието, културата, детската, социјална и здравствена заштита, како и поддршка на спортско – рекреативни проекти.
https://t.co/21OdVQ6fNt https://t.co/nuUQEjcswB
3ReTweets5Favorites·Details
#8
🌳 Новиот парк на површина од 60.000 м2 се надоврзува на Спортско - адреналинскиот дел.На овој потег со децении се одлагаше отпад, остатоци од скопскиот земјотрес, а се палеа и огнови на отворено.Добиваме нов зелен појас, од алпинистичката карпа до бунарите на река Лепенец. https://t.co/gduTWmB3r5
1ReTweets10Favorites·Details
#9
За краток период, ќе започне и проектот „Хумани патроли“, кои подразбира поддршка и домашни посети на изнемоштените лица, соодветна лекарска нега, здравствена заштита и завршување на дневните потреби на овие сограѓани. https://t.co/0CBhOtGK6X
3ReTweets4Favorites·Details
#10
Заврши 11 – то издание на Меморијалниот турнир во спомен на Тоше Проески, каде што главен покровител е Општина Карпош, а се организира во соработка со Здружението на стопанственици Власи „Мандра“. https://t.co/6gIjTdLSmB https://t.co/CDVKfoEHN1
2ReTweets6Favorites·Details
#11
🎬 На Канал 5 ТВ, информираме за претстојниот Меморијален турнир во фудбал во чест на Тоше Проески. ⚽️
🗣 Советникот Филип Даскаловски зборува за улогата на Карпош, покровителството на турнирот и соработката со Нова Градишка.
Се гледаме во сабота, од 10:00, во СЦ „Форца”. https://t.co/gDTt2N70dV
1ReTweets6Favorites·Details
#12
Тоше обединува. Потврда за ова е и меѓуинституционалната соработка меѓу Општина Карпош и Нова Градишка (Хрватска), која се негува повеќе години. https://t.co/IzSKxelp8D https://t.co/FQG3InsJLu
1ReTweets5Favorites·Details
#13
🌳🌳 Сликата на запуштена јавна површина и децениски депонии станува минато https://t.co/TwVHJtDx27
0ReTweets8Favorites·Details
#14
Секој граѓанин потребно е да достави фотокопија од лична карта, трансакциска сметка (фотокопија), фискална сметка за купен велосипед или е – тротинет не постара од 03.02.2020 година. https://t.co/G7e3nXzBta https://t.co/VO1LdMqMVP
2ReTweets1Favorites·Details
#15
⚽️ Ни претстои Меморијалниот турнир во спомен на Тоше Проески, а Карпош викендов ќе биде домаќин и на градоначалникот на Нова Градишка, Винко Гргиќ 🇭🇷 .
🎥 @stefanbogoev гостуваше во „Македонија денес“ на Телевизија 24, зборуваше и за други актуелни случувања во Карпош https://t.co/hLzJVARcT3
1ReTweets4Favorites·Details
#16
Општина Карпош објави јавни огласи за финансиска поддршка на проекти од областа на образованието, културата, детската, социјална и здравствена заштита, како и поддршка на спортско – рекреативни проекти.

https://t.co/21OdVQ6fNt https://t.co/MiV7cw8P3U
1ReTweets4Favorites·Details
#17
ЕКО МЕМОРАНДУМ ЗА ПОЗДРАВА ЖИВОТНА СРЕДИНА https://t.co/CWGC1znxJJ https://t.co/ny8MOsRh4E
1ReTweets4Favorites·Details
#18
Започна поставувањето на рабниците долж улицата „Скупи“ во Злокуќани. По поставувањето на фекалната канализација, се пристапи кон финални работи за изградба на пешачката зона во должина од половина километар. https://t.co/h5qYTMBgHf
1ReTweets4Favorites·Details
#19
Во Општина Карпош утринава беа реконструирани повеќе ударни дупки долж улицата „Козле“ 10. Со санацијата се опфати површина од 300 квадратни метри. https://t.co/QyN0dgZqnr https://t.co/ulOSu6Dh9t
1ReTweets4Favorites·Details
#20
Натпреварувачкиот дел од турнирот започнува во сабота (25.01), во 10:00 часот.

Во недела (26.01), од 10:00 се игра натпреварот за трето место, а во 10:45 часот е финалето на турнирот. https://t.co/5HYlHoYcrQ https://t.co/rwmHCqQpVr
1ReTweets3Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Стефан Богоевstefanbogoev6
2Amon Sra, King of the Northerbaphostapler5
3yarreyarrre3
4Lj_Flyhighljupcoflyhigh2
5Јан А.architweetka2
6mileskayamileskaya2
7Ledjapeledjape2
8Шукар Чавелаjovanatozija2
9Magpiebenzareno2
10Џендер Блендерkarajow1