TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

#reach: 70944   ( 302nd )
#followers: 2534   ( 1488th )
#1
Кожата од функционерски фотелји и службени возила е најдобра амајлии против одење во затвор. Од 186 функционери од 1998 до денес, кривични имало против 89. Од нив зад решетки отишле...пааа, само двајца. Прочитајте го нашето најново истражување: https://t.co/2GuldZn5iO
36ReTweets55Favorites·Details
#2
Додека да се консолидира унгарската поддршка на македонските медиуми, мала фирма од предградие на Будимпешта која онлајн продава маслиново масло издржуваше цели редакции: https://t.co/DT0bOk70yb
25ReTweets30Favorites·Details
#3
Кој токсичен елемент го има во ПМ-10 честичките во воздухот, во матните речни води и во затруените почви?
Корупцијата, секако.
Затоа парковите кои можат да служат за полнење на бели дробови, почесто служат за полнење на џебови. https://t.co/FpEMe1ykUx
24ReTweets29Favorites·Details
#4
Судии од најголемиот кривичен суд во земјава, за БИРН, потврдија дека одбивале да работат предмети за кои добивале налози од претседателот на судот. Како последица на тоа биле прераспоредувани во помалку ценетите оддели, каков што е одделот за прекршоци. https://t.co/Jf8i0E1DGe
16ReTweets20Favorites·Details
#5
Години негрижа и неинвестирање = распаднати болници + недостиг на персонал + почва за корупција.
Кога државата не дава некои услуги можеби намерно ги препушта на приватници. Партиски знамиња се клучни за вработување. Во корумпирано здравство правото на лекување е привилегија! https://t.co/1DA26LfxSL
14ReTweets25Favorites·Details
#6
Манчевски вели дека за над 2000 административци кои земаат плата, а со години не одат на работа нема да има К-15. Пред 2 години пресметавме дека за нивните плати за кои немаат никаков учинок државата за 8 години потрошила над 40 милиони евра. Прочитајте: https://t.co/lwoDjd9L6S https://t.co/JcAtoOmVgN
15ReTweets22Favorites·Details
#7
На „заробените“ судски институции долго време им било удобно во прегратката. Многумина знаеле за злоупотребата со АКМИС системот, но тоа го игнорирале и Судскиот совет и Врховниот суд. И тогаш се појави Прибе...Истражување за оваа јавна тајна во судовите: https://t.co/AtBgsZwhvC https://t.co/cSatM4wQsT
14ReTweets19Favorites·Details
#8
Градежните фирми фаќаат позиции за просторот на „Треска“ каде има маркички за 30 згради на 4 или 5 ката, плус поткровје, наредени како „наполитанки“. Просторот е во подрачје со густа изграденост, малку зеленило, нема училиште, ... https://t.co/3xq8pTY6UM https://t.co/b4CUrR5HdS
13ReTweets16Favorites·Details
#9
Полесно камила ќе мине низ иглени уши отколку функционер да заврши зад решетки.
На пример, во случајот со Канчевска Милевска обвинителството ја отфрла пријавата, но се согласува дека има неправилност при набавка на опрема 🤨https://t.co/exKjcA2PYq https://t.co/3hhOPT54RN
10ReTweets9Favorites·Details
#10
Нема доволно пасоши, но нема доволно ниту пожарникари. За првите кризата е во моментов, а за вторите ќе биде за некој месец кога ќе почне сезоната на пожари. Центар за граѓански комуникации анализираше каде и колку пожарникари недостасуваат, прочитајте: https://t.co/NrH2xxCQ6v https://t.co/WEQEKJfmOa
11ReTweets6Favorites·Details
#11
Градоначалникот на Кисела Вода, Темелковски, не се повлекува од ДУП со кој се планира изградба на стотина нови згради во Расадник. Законот налага најмалку 20% од секоја парцела да бидат наменети за зелени површини. Прочитајте зошто тоа е само на хартија: https://t.co/vg7nPq3Skl https://t.co/OrRycyYkAo
8ReTweets12Favorites·Details
#12
Жителите на Коњаре и дури од долината на Пчиња денеска ги бркаа камионите и механиз. кои копаат и пренесуваат песок. Истражувавме дека со ископитесе изигруваат законите, а Водостопанство под изговор дека заштитува од поплави ископува и продава песок https://t.co/F3SwlJSV8I https://t.co/wHNOkAF1jF
6ReTweets14Favorites·Details
#13
„Политичарите до детаљ знаат како треба да биде утре, но не знаат зошто тоа не се почнало да се спроведува од завчера, ни од вчера, ниту од денес. Три децении поминавме во исти дискусии, на исти теми, со исти партии и исти пресметки“ https://t.co/RT8RmSxbXt https://t.co/WEES5WOLKc
6ReTweets13Favorites·Details
#14
Колегите од @360stepeni открија и бркаа дрвокрадци на Китка и истражуваа кој нелегално ги сече шумите. Возилото на сечачите по потерата им се скри во приватна куќа. Погледнете со што се соочуваат малкумината шумски полицајци и шумски чувари: https://t.co/seW1JhlZBG https://t.co/JGajJPICUD
5ReTweets14Favorites·Details
#15
Истражувавме дека „десоросоизацијата“, операцијата против граѓанските организации околу парламентарните во 2016 година била координирана, политички мотивирана и вклучувала повеќе институции. Прочитајте кои беа клучните институции и чии наредби тие следеа: https://t.co/qGZcP9RHND https://t.co/qr0Js8fF7O
5ReTweets7Favorites·Details
#16
Дел од жителите на Маџир маало велат не им треба градинка туку повеќе простор за „станови за децата“. Во 2018, пред ревизијата, анализиравме дека според маркичките оваа населба ќе биде понаселена од градови како Д. Капија, Македонски Брод или Валандово...https://t.co/ubP6FgBFEU https://t.co/c4CQpFmiZn
5ReTweets7Favorites·Details
#17
Рударски компании притискаат „Економија“ да се откаже од измените со кои ќе може да се одзема концесија ако се загрозува средината и безбедноста на граѓан. Бектеши засега не се повлекува, а тоа го бараа и во Коњаре каде ископи на песок ја јадат околината https://t.co/F3SwlJSV8I https://t.co/tST4w1EKxG
4ReTweets9Favorites·Details
#18
„...најбитно е тоа што на бранот на „Медена земја“ многу деца и многу млади ќе започнат да ги раскажуваат своите приказни и да се докажуваат во светот „како поле за културен натпревар меѓу народите“, а не преку изместениот партиски систем на вредности“ https://t.co/QCZz2x4ny4 https://t.co/RcheLCyeBk
4ReTweets9Favorites·Details
#19
Граѓаните се повикуваат на одредбите и на духот на Законот за експропријација, кој ги ограничува сопственичките права ако треба да се оствари јавен интерес. Сопствениците не се заинтересирани да разговараат за откажување... https://t.co/9gcbHIhdPl
4ReTweets7Favorites·Details
#20
За да го контролира увозот на отпад Бугарија сака да воведе:
- камионите со џи-пи-ес да бидат следени каде одат,
- да воведат кодови за ризична стока под посебен надзор,
- банкарски гаранции за сите за сите трговци во синџирот со отпад,
- Повеќе на: https://t.co/kWhFgnu7sH https://t.co/pqSTfZydXA
3ReTweets10Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1360stepeni360stepeni3
2Shoku Boroborokitanoski2
3necenzurirano.sinecenzurirano_1
4Alex Milevskialeks13x1
5Град Скопјеcityofskopje1
6MKD.mkmkdmk1